Sodík a vaše telo: V primeranom množstve prospieva, vo vysokom škodí

Morská soľ

thinkstockphotos.com

Podľa odborníkov až 9 z 10 Američanov prijíma príliš veľa sodíka a situácia u nás nie je oveľa lepšia. Sodík je totiž zastúpený v množstve spracovaných potravín a preto si často neuvedomujeme, koľko ho vlastne prijímame. Následkom môže byť vysoký krvný tlak, osteoporóza, či vznik obličkových kameňov.

Pravidlo „všetko s mierou“ pri sodíku platí na sto percent. Nemožno jeho konzumáciu preháňať, ale život bez neho by nestál za veľa – stačí si len spomenúť na rozprávku Soľ nad zlato. Aké funkcie plní v našom organizme?  

Funkcie sodíka

  • podieľa sa na regulovaní telesných tekutín
  • pomáha chrániť pred úpalom, ktorý vzniká v dôsledku dlhodobého pobytu na slnku, nadmerného potenia, a teda straty telesných tekutín a dôležitých elektrolytov (preto sa odporúča pri úpale piť napríklad vodu so soľou)
  • prospieva mozgu, pretože ak je ho v organizme málo, spôsobuje to zmätenosť a únavu
  • zabraňuje vzniku svalových kŕčov
  • je prospešný pre pokožku, ktorú pomáha hydratovať a chrániť pred škodlivými voľnými radikálmi (preto je často súčasťou krémov proti starnutiu)
  • zlepšuje zásobovanie buniek živinami
  • podieľa sa na udržaní normálneho srdcového rytmu, naopak, jeho nadbytok spôsobuje vysoký krvný tlak a srdcové problémy
  • pomáha z organizmu odstraňovať prebytočný oxid uhličitý
  • vplýva na činnosť metabolizmu sacharidov a bielkovín
  • prospieva tráveniu (ovplyvňuje vylučovanie žalúdočných štiav)

Mohlo by vás zaujať: Chýba vám draslík, horčík alebo železo? Nájdete ho v týchto potravinách!


Nájdete ho najmä v soli

Azda najznámejším zdrojom sodíka je kuchynská soľ. Nachádza sa i v mnohých spracovaných potravinách, ako napríklad slanina, klobásy, konzervované potraviny, jedlá z rýchleho občerstvenia, ale aj prášok do pečiva, údené ryby, slané pochutiny, omáčky, dressingy, nakladané uhorky, instantné polievky, pražené a solené orechy i semená, zeleninové konzervy, či sóda. Ku kvalitnejším zdrojom patria kapusta, strukoviny, jablká,  listová zelenina, minerálne a liečivé vody. S pitím minerálok to však netreba preháňať, pretože tiež môžu spôsobiť nadbytok sodíka v organizme.

Odporúčaná denná dávka

Deti by mali denne skonzumovať 1000-1500 mg sodíka. U dospelých je odporúčané množstvo spomínaných 1500 mg denne. Nárok na zvýšené dávky sodíka sa môže prejavovať u športujúcich a fyzicky ťažko pracujúcich ľudí v dôsledku zvýšenej miery potenia.

Čo sa týka soli, Svetová zdravotnícka organizácia odporúča obmedziť konzumáciu soli na 5 g denne, pretože Európania aktuálne skonzumujú 8-12 g soli. Keďže sodík je bežne zastúpený v mnohých potravinách prirodzene, hlavne ľudia s vysokým krvným tlakom by si mali dať pozor na príjem soli a konzumáciu spracovaných potravín. Okrem obmedzenia spracovaných potravín sa odporúča namiesto soli dochucovať jedlo napríklad bylinkami.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Nič netreba preháňať

Medzi hlavné riziká nadmerného príjmu sodíka patrí hlavne vysoký krvný tlak a s ním spojený vznik kardiovaskulárnych ochorení. Ďalej to môže byť zadržiavanie vody v tele, opuchy, nadúvanie a priberanie na váhe.

Príznaky nedostatku

Rovnako, ako je nebezpečný nadmerný príjem sodíka, ľudskému organizmu škodí i nedostatok sodíka, ktorý sa však u človeka nevyskytuje často, pretože sodík je zastúpený v širokej škále potravín. Deficit sa môže objaviť napríklad v prípade nadmerného zvracania či hnačky a vedie hlavne k poruchám nervového systému. Nízka hladina tohto elektrolytu v organizme spôsobuje tiež bolesti hlavy, nízky krvný tlak, závraty, slabosť, zvracanie i hnačku.


Radi viac solíte, alebo naopak so soľou narábate veľmi opatrne? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame