Sójová pochúťka z Ázie: Zachutí tofu aj vám?

Tofu

wikipedia.org/Fuzheado

Ak ste sa rozhodli, že je čas zlepšiť svoje stravovacie návyky, je pre vás tofu to pravé. Japonci známi svojou dlhovekosťou, konzumujú túto potravinu takmer každý deň. Myslíte, že je to len náhoda? Čo keby ste sa presvedčili na vlastnej koži?

Tradičné ako domáci chlieb

Tofu pochádza z Ázie a tradícia jeho výroby je viac než tisíc rokov stará. Pravé tofu, pripravované podľa pôvodných receptúr, má jemnú konzistenciu, krásnu bielu farbu a v prírodnom stave lahodnú neutrálnu chuť. V Japonsku si ho zvykli robiť v každej rodine sami, tak ako bolo kedysi pre nás prirodzené piecť domáci chlieb. Babička pomlela sójové bôby v starom kamennom mlynčeku, uvarila ich vo veľkom hrnci a zo sójového mlieka pomocou zrážadla získala sójovú bielkovinu. Tú potom dala do bavlnenej látky a zaťažila, aby sa zbavila nadbytočnej tekutiny, podobne ako keď pripravujeme domáci tvaroh. Kedysi sa ako koagulačný prostriedok používal extrakt z morskej vody (tekutina, ktorá vznikla po odstránení kryštálikov morskej soli), dnes výrobcovia siahajú aj po lacnejších alternatívach ako je chlorid vápenatý, kyselina citrónová i ocot, no postup prípravy je v zásade rovnaký.

Môže nahradiť mäso?

Na rozdiel od sójových bôbov je tofu ľahko stráviteľné. Má vysoký obsah bielkovín, a je veľmi výživné, preto ho mnohí dietológovia považujú za kvalitnú kompenzáciu mäsa. Treba však podotknúť, že živočíšne produkty úplne nenahradí aj keď sójové bielkoviny majú vhodné aminokyselinové zloženie, niektoré chýbajú. Pozitívom však zostáva nízky obsah sacharidov a cholesterolu, a preto je vhodné aj v období, keď sa snažíte korigovať svoju váhu. 100 gramov syra tofu obsahuje okolo 100 kalórií.


Mohlo by vás zaujať: Pochúťka zo sóje: Syr tofu je skvelý nielen pri diétach


Pre zdravé kosti

Obsahuje taktiež nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu, vitamíny skupiny B a minerály ako vápnik, horčík i železo.

Vďaka vysokému percentu vápnika je vhodné ako prevencia proti osteoporóze a deťom zabezpečí správny rast kostí i svalov. Lecitín znižuje hladinu cholesterolu, a preto tofu prospieva ľuďom s vysokým krvným tlakom a srdcovými ochoreniami.

Vhodné pre ženy v menopauze i alergikov

Do jedálnička by ho mali zaradiť aj ženy, lebo fytoestrogény, ktoré v ňom nájdeme, pomáhajú upraviť hormonálnu nerovnováhu a zmierniť vedľajšie prejavy menštruácie a menopauzy. Takisto znižujú riziko rakoviny prsníka. Váhať nemusia ani alergici na lepok ani laktózu.

Existuje viacero druhov tofu. S ohľadom na konzistenciu poznáme jemné a tuhé. Chuťové varianty sú rozmanité. V ponuke nájdeme tofu natural, údené, s chilli, cesnakové, bylinkové, s morskými riasami a mnohé iné.


Mohlo by vás zaujať: Domáci tvaroh, syr či maslo: Vyrobte si ich rýchlo a jednoducho!


Jednoducho, rýchlo a hlavne chutne

Tofu má takmer neutrálnu chuť (pokiaľ si nekúpime už ochutený variant), a preto mu ju v priebehu varenia musíme dodať. Jeho príprava je však aj napriek tomu jednoduchá a rýchla. Hoci sa naň zvykneme pozerať ako na exotickú ingredienciu, našlo si cestu aj do klasickej slovenskej kuchyne. Niektorí sa ho neboja použiť ani v tradičných jedlách ako sú halušky alebo sviečková.

Mäkké tofu sa hodí do omáčok a dezertov, no v našich končinách ešte nie je veľmi dostupné. Ak ste sa rozhodli robiť recept, do ktorého sa hodí jemná verzia a v obchode ste ju nenašli, nemusíte zúfať. Tofu stačí na desať minúť hodiť do vriacej vody, počkať kým vychladne a následne spracovať podľa uváženia. Rozdiel by mal byť nebadateľný. Pevné môžeme použiť v hlavných jedlách, a teda piecť, grilovať i opekať.

Chuťové poháriky poteší aj bez tepelnej úpravy. Stačí ho len namarinovať. Fantázii sa medze nekladú, no používať by sme mali hlavne aromatické prísady. Vhodné sú rôzne druhy omáčok ako napríklad sójová, ustricová alebo worčesterová, ďalej cesnak, cibuľa, zázvor, bylinky i korenie, ale aj dusená zelenina či ryby.


Máte radi tofu? Ktoré zaujímavé recepty si z neho pripravujete? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii. 

Zdroj: wikipedia.org/Fuzheado, wikipedia.org/Fuzheado, Ľudmila
Odporúčame