Šokujúce správy môžu človeka aj zabiť: Oznamujte ich s rozumom a s citom

smútok

sxc.hu

Novinky, ktoré vyvolávajú veľmi silné emócie, z času na čas zavítajú do života každého z nás. To, ako sa s nimi vyrovnáme, zvyčajne závisí od povahy jednotlivca. Experti ale varujú, že by sme šokujúce správy mali oznamovať s citom a čo najopatrnejšie. Na svete je totiž nová štúdia, podľa ktorej takýto typ noviniek môže mať fatálne následky. Zvlášť u ľudí so srdcovocievnym ochorením. A nezáleží pritom, či predmetom správy je smrť blízkeho človeka alebo výhra v lotérii.

Najviac riskujú ženy v menopauze

Prekvapujúce odhalenia, ktoré vplývajú na naše citové rozpoloženie, nás vystavujú zdravotnému riziku bez ohľadu na to, či sú pozitívne alebo negatívne. Najohrozenejšie sú pritom ženy, ktoré prechádzajú obdobím klimaktéria. Prišli na to nemeckí vedci, ktorí skúmali mechanizmus pôsobenia traumatických zážitkov na ľudský organizmus. Nové poznatky nasvedčujú tomu, že náhle zistenia môžu spôsobovať srdcové arytmie a v najhoršom prípade končia smrťou.


Mohlo by vás zaujímať: Zbavujete sa bolestí hlavy tabletkami? Pozor – môžu váš stav ešte zhoršiť!


Nebezpečný adrenalín

Výsledky štúdie ukazujú, že ak prijímame šokujúce správy alebo udalosti, telo začne produkovať obrovské množstvo stresových hormónov vrátane adrenalínu. Tie zužujú cievy, ktoré zásobujú srdcový sval krvou. Následkom tohto mechanizmu dochádza k paralýze srdcových komôr, čo vedie k náhlym poruchám srdcového rytmu podobným infarktovému stavu. To sa prejaví nasledovnými príznakmi:

  • veľmi sťaženým dýchaním
  • ostrou bolesťou v hrudi
  • náhlou slabosťou
  • mdlobami

Preto ak prekvapujúcu správu oznámime po telefóne, bez okamžitej pomoci zdravotníkov môžu slabšie povahy na druhej strane takýmto spôsobom prísť aj o život. Experti v tejto súvislosti poukazujú aj na takzvaný syndróm zlomeného srdca, kedy osoba po smrti svojho milovaného chradne až nakoniec odíde do hrobu za ním. Z vedeckého hľadiska tento smutný jav doteraz nebol plne objasnený.

Nebezpečné môžu byť aj hádky a výhry

Vedci sa zhodujú na tom, že prudká reakcia nemusí vzniknúť len pri bolestnej strate veľmi blízkeho človeka. Môže sa to stať aj v prípade, že niekomu oznámime rozprávkovú výhru v lotérii alebo sa s ním pustíme do ostrej slovnej potýčky. „Títo pacienti sú vystavení obrovskej emocionálnej záťaži, či už pozitívnej alebo negatívnej. Ich srdce sa doslova zlomí. Zvyčajne sa to stáva od niekoľkých minút do hodiny po tom, čo počuli šokujúce správy,“ vysvetľuje doktor Christoph Nienaber, ktorý je riaditeľom oddelenia kardiológie na univerzite Clinic of Rostoc v severnom Nemecku. Ten zároveň upriamuje pozornosť na rizikovú skupinu: „Tento jav najviac postihuje ženy v menopauze a vo veku medzi 50 a 70 rokov, kedy sú náchylnejšie k chorobám.“


Mohlo by vás zaujímať: Cítite sa „pod psa“? Dajte jesennej depresii navždy zbohom!


Ako podať zlú správu tak, aby sme nikomu neublížili

Ak viete, že prekvapujúce udalosti by mohli vášho blízkeho vyviesť z rovnováhy, postupujte nasledovne:

1. Všetko oznamujte osobne z očí do očí, nikdy nie prostredníctvom telefónu, mailu alebo tretej strany.

2. Striehnite na vhodný čas a miesto. Vyčkajte, až budete s dotyčným osamote na tichom a pokojnom mieste, nie na očiach verejnosti.

3. Postarajte sa, aby osoba pred vami sedela, okno bolo otvorené, pripravte aj pohár vody.

4. Nič neoznamujte priamo. Pred každou správou dotyčného pripravte na možné prekvapenie a hneď v úvode začnite s vysvetľovaním. (Musím ti niečo dôležité povedať a nie je to pre mňa vôbec ľahké. Udialo sa niečo veľmi dôležité, o čom by si mal/a vedieť. Hlboko nás to všetkých zarmútilo…)

5. Pokúste sa o fyzický kontakt a dotyčného chyťte za ruku alebo ho objímite.

6. Ponúknite sa, že niektoré nevyhnutné formality vybavíte aj sami.

7. Buďte dotyčnému aspoň dve hodiny na blízku a poproste ho, aby si nešiel ľahnúť (v spánku zdravotné ťažkosti nemusíte odhaliť).


Máte aj vy zdravotné problémy pri negatívnych správach? Čo vás vtedy najviac upokojí? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame