Soľná jaskyňa vám prospeje v lete aj v zime: Využite jej pozitívne účinky

Soľná jaskyňa

flickr.com

Navštívili ste už niekedy soľnú jaskyňu? Na Slovensku boli pred niekoľkými rokmi veľmi populárne. V súčasnosti ruch okolo nich trochu ustal, no to nič nemení na ich pozitívnych zdravotných účinkoch na ľudské zdravie. Sú dokonca odporúčané mnohými lekármi. Ako fungujú a majú aj nejaké nevýhody?

Nahradia pobyt pri mori

Soľná jaskyňa, ktorá je postavená kvalitne, dokáže pri 45 minútovom pobyte nahradiť zdravotnými účinkami dvoj až trojdňový pobyt priamo pri mori. Ide o relaxačné zariadenie, ktoré slúži na podporu liečby v prípade mnohých ochorení. Mikroklíma soľnej jaskyne je veľmi intenzívna a zdravá.

Aké problémy pomáha vyriešiť pobyt v soľnej jaskyni?

  • problémy horných a dolných dýchacích ciest, astmu
  • kožné problémy, ekzémy
  • určité druhy alergie
  • srdcovo-cievne ochorenia
  • nefunkčnosť štítnej žľazy
  • ochorenia tráviaceho traktu
  • problémy nervového systému, stres, únavu
  • reumatické problémy
  • vyhladzovanie vrások, rýchlejšie spaľovanie tukov, spomaľovanie starnutia

Mohlo by vás zaujímať: Jaskyňa, ktorá vás postaví na nohy


Vzduch je nasýtený mikročasticami soli

Soľné jaskyne fungujú na princípe suchej inhalácie, teda na dýchaní vzduchu plného mikročastíc suchej soli. Na stavbu jaskyne sa používa soľ, ktorá obsahuje aj dôležité minerály ako napríklad železo, vápnik, bróm, jód, draslík či horčík. Interiér je izolovaný od vonkajšieho okolia, čím vzniká zároveň hypoalergénny priestor, vhodný aj pre ľudí trpiacich rôznymi alergickými reakciami. Vdychovaná soľ má navyše antibakteriálny účinok, takže vo vašom tele zabíja mikróby.

Aká je správna teplota a vlhkosť?

Vlhkosť vzduchu v správnej soľnej jaskyni by sa mala pohybovať do 50 %. Teplota vnútri nej by zas mala byť v rozmedzí 24°C až 25 °C. Pri takýchto ideálnych podmienkach sa do ovzdušia uvoľňujú všetky potrebné minerály, ktoré prítomná soľ obsahuje. Človek tieto minerály prijíma dýchaním cez nos a ústa, no do tela sa dostávajú aj cez kožu. Celkovú atmosféru zosilní príjemná relaxačná hudba a osvetlenie.

Pozor na kvalitu

Pravá a zdraviu prospešná soľná jaskyňa musí mať systém vetrania, ktorý po každej procedúre odsaje vydýchaný vzduch a nasaje čerstvý. Taktiež má byť používaná germicídna, resp. UV lampa, či antibakteriálne tablety do klimatizačných zariadení, ktoré slúžia na dezinfekciu prostredia a tiež na to, aby v ňom nemohli prežiť a množiť sa nebezpečné baktérie. Musí byť zabezpečená tiež dostatočná vlhkosť, kvalitná filtrácia a najmä dostatočné množstvo soli.


Mohlo by vás zaujímať: Tip na výlet: Navštívite niektorú zo slovenských jaskýň!


Konzultácia s lekárom nie je potrebná

Aj keď je soľná jaskyňa využívaná pre jej zdravotné účinky, za normálnych okolností sa nemusíte dopredu radiť s lekárom či ju môžete navštíviť. Pobyt v nej ešte nikomu neublížil a v podstate vám môže len prospieť. Aj napriek tomu sa však pobyt v nej neodporúča ľuďom so zvýšenou činnosťou štítnej žľazy, pacientom so zvýšenou teplotou či suchým kašľom a tiež ľuďom, ktorí sú práve liečení chemoterapiou.

Koľkokrát ju navštíviť?

Tri sedenia po 45 minút nahradia desaťdňový pobyt pri mori. Ak absolvujete štyri či päť sedení, výsledok na sebe budete určite cítiť. Tieto pobyty by mali byť absolvované v krátkom čase hneď po sebe, najlepšie v období do 14 dní. Navštíviť ju nemusia len ľudia s nejakým zdravotným problémom, je vhodná aj pre športovcov a úplne zdravých ľudí ako prevencia a prostriedok zlepšenia imunity.


Vyskúšali ste už pobyt v soľnej jaskyni? Ako sa vám to pozdávalo? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: flickr.com, flickr.com, Oliver
Odporúčame