Som staršia a mám mladšieho partnera: Čo od takéhoto vzťahu očakávať?

zrela zena

gettyimages

Vzťah staršej ženy s mladším mužom pôsobí na okolie rozpačito, vytvára veľa predsudkov a častokrát aj nevyžiadaných komentárov. Ako je možné, že skúsenú zrelú ženu osloví mladík, ktorý by si mohol trúfnuť na partnerky svojho veku? Ako rozpoznať, že bude mať sexuálny vzťah potenciál prerásť v partnerský? Čo robiť, keď ste „v tom až po uši“ a vaši najbližší tomu nechcú porozumieť?

Mladší partner vs. názory spoločnosti

Isto viete, že vzťahový model starší muž a mladšia žena (aj o niekoľko desaťročí) je spoločnosťou už dlhodobo tolerovaný. Muž je v tomto prípade tou zabezpečenou a viac skúsenou polovicou a žene prischne nálepka nesebestačnej ženy, ktorá využila svoje mladé telo, aby opantala muža. Tento pohľad je však veľmi obmedzený a chcelo by to sondu do dlhodobých fungujúcich vzťahov kto, komu a čo vo vekovo nerovnomernom vzťahu odovzdáva.

S predsudkami podobného typu bojuje aj staršia žena s mladším partnerom. Azda prišla o zdravý rozum, že sa nechá takto zneužívať? Verí, že to s ňou ten muž myslí vážne? Rozhodla sa obetovať dobré meno za pár vášnivých nocí?


Mohlo by vás zaujímať: Staršie ženy vedia, ako upútať: Čím oslovujú aj mladších mužov?


Prečo to môže fungovať?

Predovšetkým preto, že vek je len číslo a pri pohľade na príčiny rozchodov a rozvodov je až na posledných priečkach. Rozdielnosť pováh a názorov sa môže objaviť aj u rovesníkov, rovnako tak aj nevery, závislosti a všetky ďalšie body, pre ktoré končia vzťahy.

45-ročná žena sa zaľúbi do tridsaťročného muža. A on do nej. Myslíte, že by bolo správne tvrdiť, že všetci muži v jeho veku sú nevyzretí a životom neskúsení jedinci, ktorí iba využívajú naivitu ženy? Vzťah s veľkým vekovým rozdielom môže fungovať a tiež i stroskotať na rovnakých zákonitostiach, ako všetky ostatné vzťahy.

Očakávania a obavy

Ste žena so skúsenosťami, rozhodná, zaujímavá a snažíte sa udržať si životný nadhľad. Prešli ste niekoľkými vzťahmi a už možno máte jasný obraz o tom, aký typ muža je pre vás ten správny. Do cesty sa vám však pripletie mladší muž plný energie, živelnosti, vášne, krásny telom i mysľou a vy ste zrazu o pár rokov mladšia, nechávate sa unášať príjemnými pocitmi, znovuobjavenými túžbami a kdesi v pozadí sa začnú vynárať obavy. Bude to trvať iba pár mesiacov? Čo mu môžem odovzdať? Čo ak odíde k mladšej?

Je zbytočné trápiť sa týmito a mnohými ďalšími otázkami, ak je teraz všetko v poriadku. On je tým mužom, ktorý vo vás vidí istotu, sebavedomie a skúsenosti, páči sa mu, že máte vlastný názor a nemusí vás „viesť za ručičku“. Priťahujete ho i fyzicky. Nikto ho do vzťahu s vami nenútil a pri dobrej vzájomnej komunikácii, súhre v posteli a spoločnom pohľade na svet, nemáte čo stratiť.


Mohlo by vás zaujímať: 8 dôvodov, prečo si začať so staršou ženou


Budúcnosť a spoločné hodnoty

Najčastejšie sa problémy vo vzťahu staršia žena – mladší muž objavia vtedy, ak ide o muža v hlavnom reprodukčnom veku, ktorý ešte nemá ujasnenú potrebu, či chce mať vlastného potomka. Môže sa spolupodieľať na výchove vašich dospievajúcich detí, ale nemusí to byť to pravé orechové. Taký vzťah je náročné vybudovať. Nie je ničím nezvyčajným, ak muži utekajú zo vzťahov s mladšími ženami preto, že sú nútení do rodičovstva, na ktoré sa ešte necítia. Rovesníčky na nich vyvíjajú tlak na vyššiu životnú úroveň a zabezpečenie rodiny. Preto je pre nich samostatná žena, bez nárokov, ktorá ich neobmedzuje a podporuje v aktivitách, skutočne vítaným spestrením. Cestovanie, návštevy kultúrnych podujatí, turistika a zážitky spolu so ženou, ktorá nerieši každý detail a vie, čo chce. To je pre muža veľmi príťažlivé.

V súlade s rodinou a deťmi

Prijatie okolím nemusí vyjsť podľa vašich predstáv. Dospievajúce a dospelé deti nebudú s týmto novým vzťahom stotožnené, budú vás upozorňovať na všetky nástrahy a vás pravdepodobne čaká obhajovanie svojich záujmov a pocitov viac ako inokedy.

Dokážete to ustáť?  V prípade, ak boli  deti prítomné toho, ako ste sa dlhé roky trápili v manželstve s ich otcom alebo ste strávili niekoľko rokov v osamelosti, budú vám priať a tešiť sa spolu s vami. Mladšia generácia vníma netradičné vzťahy s väčšou otvorenosťou ako tomu bolo kedysi.


Máte skúsenosti so vzťahom s výrazne mladším partnerom? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame