Sonická kefka vraj vyčistí zuby ako žiadna iná: Oplatí sa do nej investovať?

Zubná kefka

viatek

Moderné technológie neobišli ani starostlivosť o zuby. Vybrať si môžete nielen klasickú, či elektrickú zubnú kefku, ktoré už na našom trhu sídlia pár rôčkov, ale už aj kefku sonickú. Stojí však niekoľkonásobne viac ako obyčajná kefka. Na akom princípe funguje a komu sa oplatí kúpiť si ju?

Ultrazvukové kmitanie

Tak práve to je princíp na akom funguje sonická kefka. Ide o najmodernejší typ zubnej kefky, ktorý nevyužíva rotačný pohyb, tak ako to poznáte pri elektrickej zubnej kefke, ale pracuje na princípe ultrazvuku. A to tak, že rozkmitá nielen vlákna kefky, ale aj sliny a vodu zmiešanú so zubnou pastou v okolí kefky, pričom dochádza ku odstraňovaniu zubného povlaku, nečistôt a baktérií. Najväčšou odlišnosťou oproti ostatným kefkám (okrem medzizubnej) je fakt, že čiastočne odstráni nečistoty a povlak aj z ťažko dostupných medzizubných priestorov. Táto kefka veľmi účinne odstraňuje zubný povlak.

Ide to aj bez tlaku

Zatiaľ čo pri klasickom umývaní zubov obyčajnou kefkou, alebo elektrickou kefkou, musíme na dôkladné vyčistenie vynaložiť silu a na zuboch musíme cítiť tlak, pri tejto kefke je to práve naopak. Pri čistení zubou sonickou kefkou netlačte. Len čo na zuby pritlačíte, štetinky na kefke prestanú kmitať. Okrem toho rozkmitaná tekutina v ústach v prvých dňoch „šteklí“. Preto môžu mať niektorí ľudia problém pri prechádzaní na ňu a nemusia si na ňu tak ľahko zvyknúť. Všetko je vec vôle, no ak potrebujete kefku na zuboch cítiť, sonická kefka vám asi nebude až tak vyhovovať. Je však o niečo bezpečnejšia ako elektrická, pri ktorej si môžete zraniť ďasná, pretože ani vtedy, ak silno tlačíte sa nezastaví, čo však sonická áno.


Tiež by vás mohlo zaujať: Nepríjemný zápach z úst: Takto sa ho môžete zbaviť!


Pre koho sa hodí?

Zubní lekári ju odporúčajú tým, ktorí chcú svoje zuby vyčistiť čo najlepšie. Je vhodná aj pre deti od 6 rokov, ktoré zvládnu motoricky čistenie, avšak mali by byť pod dohľadom rodičov. Pomôcť môže pacientom s problémovými ďasnami, ale aj pacientom s ortodontickými pomôckami, či implantátmi. Sonická kefka sa odporúča aj pre ľudí so zníženými psychickými, alebo fyzickými schopnosťami a tiež pre tých, ktorí nevenujú čisteniu zubov dostatok pozornosti a nepoužívajú medzizubné kefky, pretože sonická kefka vyčistí do veľkej miery aj medzizubné priestory.

Výhody:

  • lepšie odstráni zubný povlak a nečisoty zo zubov
  • odstraňuje aj neželanú pigmentáciu
  • je šetrná ku ďasnám
  • dostane sa aj do tých priestorov, kde sa nedostane klasická, ani elektrická kefka
  • pracuje 100 krát rýchlejšie ako klasická kefka a 10 krát rýchlejšie ako elektrická kefka, dosahuje 30 000 až 40 000 kmitov za minútu

Tiež by vás mohlo zaujať: Stop boľavým ústam: Zatočte s nepríjemnými aftami ešte dnes!


Nevýhody:

  • chýbajúci pocit tlaku na zuby, v porovnaní s klasickým čistením
  • pocit šteklenia v ústach v prvej fáze navykania si na ňu
  • vyššia cena
  • je potrebná špeciálna alebo nepenivá zubná pasta

Zainvestujete, alebo len skúsite?

Keďže ceny kvalitnejších sonických kefiek sa môžu pohybovať aj okolo 100 eur, nie všetci si môžu tento risk dovoliť. Risk preto, lebo ako sme už spomínali, sonická kefka pracuje na úplne inom princípe umývania zubov, ako je ten, na aký ste zvyknutí. Namiesto tlačenia a klasického drhnutia zubov sa naopak tlačiť nesmie a v ústach vás navyše môže v začiatkoch obťažovať akési šteklenie, na čo si nemusí každý zvyknúť. Skúste si na začiatok kúpiť lacnejšiu sonickú kefku (zoženiete aj za 10,- eur) a vyskúšajte si, či by vám takýto spôsob čistenia vyhovoval. Ak áno, potom si na trvalé čistenie zaobstarajte kvalitnejšiu kefku, ktorá už ale stojí o niečo viac (od 30,- eur). Ak by vám tento systém nevyhovoval, aspoň vás nebude mrzieť, že ste za ňu dali veľa peňazí, ale budete radi, že vás tento pokus vyšiel len na pár eur.


Máte skúsenosti s používanim sonickej zubnej kefky? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdroj: viatek, viatek, Oliver
Odporúčame