Splodenie potomka po štyridsiatke? Páni pozor, nemusí to byť vôbec ľahké

Doktor

thinkstockphotos.com

Tikot biologických hodín spojených so splodením dieťaťa sa spája najmä so ženami. Viacero rôznych výskumov však naznačuje, že sa môže čoskoro týkať aj mužov. V súčasnosti má totiž čoraz viac z nich problémy s kvalitou spermií. Medzi hlavnými príčinami je aj vek.

Príliš veľa pracovných povinností, príliš veľa liekov a vyšší vek, to všetko negatívne ovplyvňuje mužskú plodnosť. Štúdia amerického Národného ústavu zdravia, na ktorej sa podieľala Stanfordova univerzita, ukazuje príčiny mužskej neplodnosti. Dôvodov je veľa a nie vždy známe, pretože neplodnosť u mužov je stále trochu tabu.

Vek hrá významnú rolu

Plodnosť mužov je spojená s vekom, hoci mužské biologické hodiny oveľa pružnejšie. Ostatne vezmime si takého Charlieho Chaplina, ktorý vo veku 73 rokov splodil svojho jedenásteho potomka. U muža je starnutie v súvislosti s plodnosťou zdrojom oveľa menšieho znepokojenia ako u žien.

Experti Národného ústavu zdravia a Stanfordovej univerzity však trvajú na tom, že vek je jednou z hlavných príčin mužskej neplodnosti, alebo aspoň zníženej plodnosti. A výnimky ako je Chaplin len potvrdzujú pravidlo.


Mohlo by vás zaujať: Byť otcom vo vyššom veku nie je ideál: Ich potomkom hrozia psychické choroby


Stres v práci spermiám nepridá

Nadmiera telesnej aktivity či v súdobých podmienkach skôr nadmiera stresujúcej činnosti vedú k nedostatku mužského pohlavného hormónu testosterónu. Štúdia ukázala, že z tých, ktorí mali mimoriadne stresujúcu či únavnú prácu, malo 13 percent nízku kvalitu spermií, kým u tých, ktorí nemali náročnú prácu, predstavoval tento podiel šesť percent.

Pozor na vysoký tlak

Ďalším kľúčovým faktorom neplodnosti je vysoký krvný tlak. U mužov s vysokým krvným tlakom bola v 21 percentách prípadov zistená nízka kvalita spermií, zatiaľ čo u mužov s nízkym alebo normálnym krvným tlakom to bolo 17 percent.


Mohlo by vás zaujať: Zabudnite na Viagru: Problémy s erekciou vyrieši koreň života zvaný ženšen


Úlohu hrajú aj lieky, jedlo či cigarety

K príčinám mužskej neplodnosti patrí aj dlhodobé užívanie liekov. Nemožno zabudnúť ani na cigarety. Fajčenie je uvádzané ako rizikový faktor mnohých ochorení, vrátane neplodnosti. Ďalšou príčinou neplodnosti je zlá výživa, rôzne patológie a znečistenia životného prostredia, ktoré vysvetľuje tiež rastúci počet prípadov neplodnosti v posledných desaťročiach.

Ako štúdia vyzerala?

Americká štúdia sa týkala 456 mužov s vekom vyše 30 rokov a s trvalým partnerským vzťahom, v ktorom nepoužívali žiadnu antikoncepciu. Vedci analyzovali ich doterajší život z hľadiska reprodukcie, životného štýlu, kvality spermií a pracovného nasadenia. Vedci sa pri skúmaní príčin mužskej neplodnosti zamerali na kvalitu spermií, ktorá závisí od počtu, tvaru a pohyblivosti spermií.

Dobrou správou je ale to, že medzi príčinami mužskej neplodnosti je veľa životných návykov, ktoré možno zmeniť, zdôrazňuje autor štúdie Germaine Buck Louis. Napríklad je podľa neho možné vybrať si voľnejší životný štýl a menej náročné povolanie.


Máte vy alebo niekto z vašich blízkych problémy s plodnosťou? Napíšte o nich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, Corriere della Sera, ČTK
Odporúčame