Spodná bielizeň hreje, chráni aj zvádza: Toto ste však o jej histórii zrejme netušili

podprsenka

historyextra.com

Spodná bielizeň patrí k nevyhnutným súčastiam našej garderóby. Napriek tomu, že ju za normálnych okolností na nás nevidieť, spĺňa hneď niekoľko dôležitých funkcií. Okrem toho, že intímne miesta chráni pred chladom a možnými infekciami, dokáže spríjemniť chvíle za dverami spálne a zdvihnúť sebavedomie. Voľakedy však potrebné pohodlie veľmi neprinášala a všetko bolo celkom inak. Bielizeň ako taká totiž prešla zaujímavým vývojom a prispôsobovala sa všakovakým módnym trendom. Nasledujúce zaujímavosti z histórie spodného šatstva vás pobavia a možno aj prekvapia.

Medzi priekopníkmi treba hľadať mužov

Aj keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že páni si na spodnú bielizeň potrpia menej ako ich nežnejšie polovičky, opak je pravdou. Pozostatky týchto kúskov oblečenia siahajú až do obdobia pred siedmimi tisíckami rokov, kedy predstavovali akési bedrové zásterky. Tie sa udržali aj v období okolo roku 2000 pred Kristom v civilizácii starých Egypťanov, ktorí vďaka priaznivým klimatickým podmienkam žiadny ďalší odev ani nepotrebovali. Zásterku okolo bedier u žien nahradila šatka uviazaná cez oblasť rozkroku. Obyvatelia oblasti okolo Nílu však nahotu vnímali ako niečo veľmi prirodzené, čo netreba skrývať, práve naopak – snažili sa svoje telá udržať v čo najlepšej kondícii, aby ich mohli vystavovať na obdiv. O dôležitosti bedrovej bielizne však svedčí fakt, že pochovávaní faraóni mali v hrobkách okrem množstva cenností aj zopár zásteriek pre potreby v budúcich životoch.

Sofistikovanejšia antika

V starovekom Ríme si muži okolo bedier ovinuli tenší kus látky na spôsob opasku, o ktorý zakvačili širší pruh materiálu. Ten zároveň prechádzal popod nohy. Muži dokonca mysleli na ochranu svojej intímnej pýchy a pri kontaktných športoch nosili ochranu zvanú subligaculum, čo je predchodca súčasného suspenzora. Ten nemohol chýbať ani v povinnej výbave gladiátorov.


Mohlo by vás zaujímať: Urieknutie vraj existuje aj dnes: Viete, ako sa prejavuje a ako sa mu ubrániť?


Ženy zaostávali až do stredoveku

Nežnejšie pokolenie si s bielizňou ťažkú hlavu nelámalo – v chladnejších mesiacoch si ženy obliekali o jednu spodnú košeľu navyše. Špeciálnym prípadom však boli dni menštruácie medzi urodzenými a bohatšími dámami. Tie nosili špeciálne upravené košele s rázporkami a cípmi na bočných stranách, ktoré sa dali pretiahnuť popod nohy a zviazať. Bežné ženy však cyklu nepripisovali žiaden špeciálny význam. Pracovali a oddávali sa milostným hrátkam rovnako ako po iné dni v mesiaci. S tým rozdielom, že sa menej obávali splodenia potomka.

Prielom v spodnej bielizni

Páni sa prvých spodkov dočkali už v 13. storočí, kedy si pod nohavice naťahovali bielizeň so sťahujúcimi šnúrkami okolo bedier a lýtok. Tie sa postupne skracovali a v 15. storočí siahali len do polovice stehien. Navrch mali opäť majetnejší, ktorí si mohli dovoliť jemnejšie tkaniny, ako napríklad hodváb. V tom istom období sa u žien rozšírili nohavičky po kolená, s často ozdobnými lemami. Do pozornosti však vstupuje aj prvá podprsenka, ktorá sa tvarom ponášala na tú dnešnú. Ľanové pozostatky vedci objavili na rakúskom hrade Langberg.

Rozšafné dámy

Veľmi dôležitou súčasťou garderóby dám sa v 16. storočí stali korzety. Ich úlohou bolo stiahnuť pás až do takej miery, aby sa takpovediac zmestil do dvoch dlaní, čo predstavovalo častokrát obvod menší ako 40 centimetrov. Ženy zo skromných pomerov sa museli uspokojiť len s takzvanými šnurovačkami, ktoré slúžili aj namiesto blúzok. Dámy zo všetkých vrstiev však zápasili s rovnakým problémom – kvôli prílišnému sťahovaniu šnúrami nezriedka odpadávali. Korzety sa zachovali do dnešných čias ako súčasti plesových rób, no v súčasnosti nepatria medzi módne trendy.

Aj korzety sa postupne skracovali na dĺžku tesne pod vnady, vďaka čomu sa začiatkom 19. storočia pretvárali na novodobé podprsenky. V medzivojnovom období sa  zdokonaľoval tvar aj veľkosť – na výber boli rôzne miery košíkov. Postupne sa do podprseniek všívali drôtené kostice, ktoré mali zabezpečiť lepšiu oporu.


Mohlo by vás zaujímať: Keď muža skolí chrípka, trpí viac ako žena: A podľa vedcov oprávnene


Ekonomika nadovšetko

Aby si korzety plnili svoju funkciu, museli byť vystužené množstvom kovových drôtov. Do hry preto v 19. storočí vstúpila propaganda za racionálne spotrebiteľské správanie. „V období I. svetovej vojny Spojené štáty americké potrebovali množstvo kovu, aby mohli bojovať. Začali sa preto masívne propagovať nové podprsenky, ktoré nemali tieto kovové časti. V roku 1917 americké ženy – vlastenky – prestali nakupovať korzety a začali vo veľkom nakupovať podprsenky. Odvtedy zaznamenávame boom práve tejto spodnej bielizne. Vlastenecky naladené americké ženy v tých časoch ušetrili americkému hospodárstvu 28 000 ton železa,“ vysvetlil český historik PhDr. Vlastimil Vondruška. A čomu vďačíme za to, že aj nohavičky sa skracovali až na úroveň bedier? Ženám tancujúcim kankán, ktoré sa chceli popýšiť svojimi nohami pod sukňou.


Akú spodnú bielizeň uprednostňujete vy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: historyextra.com, historyextra.com, Emma
Odporúčame