Spokojné manželstvo má aj jednu nevýhodu: Kilá navyše

Pár

freedigitalphotos.net

Manželstvo a harmonický vzťah síce podľa mnohých štúdií prispieva k šťastnejšiemu aj dlhšiemu životu, podľa najnovšieho prieskumu má však aj zápornú stránku. Priveľký komfort totiž vedie manželské duo k tomu, že partneri začnú priberať.

Priveľké pohodlie = kilá navyše

Nové výskumy ukazujú, že ľudia žijúci v manželskom zväzku náchylnejší k priberaniu. Tvrdí to aspoň britská spoločnosť Forza Supplements, ktorá sa zameriava na stravovanie. Väčšina párov podľa nej pripustila, že pohodlie života v dvojici často vedie k priberaniu na váhe.


Tiež by vás mohlo zaujať: Najčastejšie dôvody rozvodu po päťdesiatke: Toto sú oni


Ručička na váhe stúpa

Prvý rok po svadbe vraj 40 percent párov priberie takmer dva kilogramy, asi 20 percenttakmer tri kilogramy. Po štyroch rokoch manželstva hmotnostný prírastok často presahuje šesť kilogramov. Britskí výskumníci sa opierajú o výsledky ankety, ktorej sa zúčastnilo asi 1000 ľudí.

Jedenie pred televíziou

Za hlavné príčiny priberania autori prieskumu označujú maškrtenie pri sledovaní televízie, ďalej tehotenstvo a tiež nedostatočný tlak, ktorý by nútil partnerov sa po svadbe udržiavať v dobrej fyzickej forme. Len 18 percent respondentov usúdilo, že manželstvo ich váhu nijako neovplyvnilo.


Tiež by vás mohlo zaujať: Cvičíte, menej jete a vysnívaná postava nikde? Toto sú možné príčiny!


Britkám krivky nevadia

U stabilných párov podľa webu Forza Supplements platí, že u väčšiny z nich priberajú partneri spoločne. Zvlášť ženy menej znepokojené svojím priberaním, keď na váhe naberá aj ich manžel alebo priateľ, cituje portál riaditeľa spoločnosti Leeho Smitha. Podľa neho je naopak pozitívne to, že keď sa rozhodne k nejakej diéte jeden z partnerov, druhý má sklon ho v snahe schudnúť nasledovať.

Ako vo vzťahu nepribrať?

1. Trocha narcizmu nezaškodí – pozerajte sa na seba pravidelne do zrkadla a hneď ako s odrazom v ňom nebudete spokojní, začnite so sebou niečo robiť.

2. Nenechajte sa svojou polovičkou odradiť od cvičenia – ak chce, nech si leží na gauči celý deň, vy sa vyberte na prechádzku, posilňovne, zabehať si či zaplávať.

3. Najmä ženy môžu začať rokmi zväčšovať svoje porcie a nenápadne sa nimi približovať svojmu partnerovi – nerobte to.

4. Nenechajte sa nalákať na maškrty. Vaša polovička miluje čokoládu? Skúste zaviesť nové móresy a vymeňte ju za oriešky či ovocie. Ak sa vám nepodarí zmeniť jeho či jej návyky, dbajte aspoň na tie svoje.


Získali ste počas života v manželstve nejaké kilá navyše? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Zora, ČTK
Odporúčame