Spokojnosť v spálni pre všetky ročníky: Objavte silu lubrikantov a užite si sex naplno!

Gettyimages

Gettyimages

Ženy v prechode mávajú často problémy s nedostatočným zvlhnutím. Sex sa v takom prípade stáva nepríjemným a môže pri ňom dôjsť k drobným odreninám a poraneniam vaginálnej sliznice. Našťastie, existuje riešenie.

Stačí siahnuť po dobrom lubrikačnom géli. Jeho používanie nemusí byť len nutnosťou v prípade suchosti. Pre mnohé dvojice sa stal bežnou súčasťou milostných hier. Nielenže eliminuje nepríjemné trenie a umožňuje dlhšie a intenzívnejšie milovanie, ale spríjemní aj orálny sex. Úplnou samozrejmosťou by mal byť pri análnom sexe. Na trhu je dnes množstvo rôznych lubrikantov, stačí zájsť do drogérie, lekárne či sex-shopu. Ten svoj si môžete objednať aj cez internet, čo ocenia najmú tí z nás, ktorí sa chcú vyhnúť pohľadom predavačiek. A ako si vybrať ten správny?

Lubrikant na báze silikónu

Sú univerzálne a hodia sa nielen pre samotný pohlavný styk, ale aj pre análne hry či masturbáciu. Postarajú sa o výbornú klzkosť, ktorá navyše dlho vydrží. Ich nevýhodou je to, že sa môžu horšie zmývať, a neodporúča sa nanášať ich na niektoré erotické pomôcky.


Mohlo by vás zaujať: Vytratil sa z vášho vzťahu sex? Zistite prečo a ako si v spálni opäť užívať


Lubrikant na báze vody

Tieto produkty sú zväčša hypoalergénne, čiže nespôsobujú podráždenie. Vydržia však menej ako silikónové, preto ich pri styku treba použiť viackrát. Aj tieto gély možno použiť pre orálny a análny sex. Keďže však pomerne rýchlo vysychajú, nie sú veľmi vhodné na manuálnu stimuláciu. Použitie kondómov by nemalo byť žiadnym problémom.

Análne lubrikanty

Bývajú na báze silikónu aj vody. Väčšinou sú doplnené o uvoľňujúce či utišujúce látky, ktoré tlmia prípadné nepríjemné pocity pri análnom styku. Aj tu platí, že silikónové lubrikanty sú klzkejšie a dlhšie vydržia.

Lubrikačné gély s vôňou/príchuťou

Voňavé gély patria k obľúbeným najmä pri orálnom sexe. Môžete s nimi experimentovať a dopriať si napríklad aj celotelovú erotickú masáž. Pozor však, ak ste na nejaké potraviny alergickí. V prípade, že sa vám po konzumácii čokolády či jahôd objavujú na tele vyrážky, takýmto lubrikantom sa radšej vyhnite.


Mohlo by vás zaujať: Sexuálny život v zrelom veku: Ženy sú spokojné, muži menej. Ako ste na tom vy?


Stimulačné lubrikanty

Účelom spomínaných gélov nie je len zvlhčiť sliznicu pošvy, ale aj zvýšiť intenzitu milostného zážitku. Preto sa lubrikanty vyrábajú aj so stimulujúcicmi účinkami, vďaka ktorým bude vaša rozkoš ešte silnejšia. Hrejivé prekrvujú intímne partie a prispievajú tak k zvýšeniu ich citlivosti a vnímavosti. Chladivé zasa môžu vyvolať nové a neznáme pocity tam, kde by ste to nečakali.

Spermicídne gély

Samostatnou kategóriou sú spermicídne produkty. Tie by popri eliminácii suchosti mali pôsobiť aj ako antikoncepcia. Určite sa však na ne netreba spoliehať stopercentne a pred prípadným otehotnením sa radšej chráňte aj iným spôsobom. Ako mínus možno vnímať aj chemické zloženie, ktoré u citlivejšej pokožky dokáže spôsobiť lokálne podráždenie.

Kokosový olej

Nájdu sa medzi nami aj takí, ktorým lubrikačné gély nevyhovujú. Na vine môže byť konzistencia či vôňa. V takom prípade dobre poslúži aj kokosový olej. V bio kvalite je prírodný, a teda sa nemusíte obávať podráždenia. Nevýhodou je, že si ním môžete nepekne zašpiniť posteľnú bielizeň. Preto treba byť pri jeho použití opatrní.

Náš tip: Suchosť pošvy nespôsobuje len klimaktérium, môže byť aj dôsledkom dlhodobého stresu, cukrovky či bakteriálnej infekcie, a to najmä ak je spojená s bolesťou, pálením a svrbením. Nie je preto žiadnou hanbou poradiť sa pred použitím lubrikantu s gynekológom, prípadne ho navštíviť, ak lubrikačný gél nezaberá tak, ako by ste očakávali.


Čo pri nedostatočnom zvlhnutí najviac pomáha vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: Mirka, gettyimages
Odporúčame