Spokojný život sa skladá z maličkostí: Naučte sa ich vnímať a tešiť sa z nich

Šťastie

gettyimages

Všimli ste si niekedy, ako a z čoho všetkého sa dokážu radovať deti? Ak ich chvíľu pozorujete, zistíte, že ich fascinujú celkom obyčajné veci, ktoré sú navyše zadarmo. Kvapky dažďa bubnujúceho na oblok či farebné listy zo stromov šuštiace pod nohami. V dospelosti pod ťarchou povinností väčšinou nemáme čas si tieto drobnosti všímať. Ako z …

Všimli ste si niekedy, ako a z čoho všetkého sa dokážu radovať deti? Ak ich chvíľu pozorujete, zistíte, že ich fascinujú celkom obyčajné veci, ktoré sú navyše zadarmo. Kvapky dažďa bubnujúceho na oblok či farebné listy zo stromov šuštiace pod nohami. V dospelosti pod ťarchou povinností väčšinou nemáme čas si tieto drobnosti všímať. Ako z toho von? Tu je 5 krokov, ako znovu objavíte schopnosť tešiť sa z maličkostí a nájdete tak vnútornú rovnováhu a spokojnosť:

1. Robte toho menej

Ak sa rútite z jednej aktivity do druhej, nemáte čas všímať si veci okolo seba a vychutnávať si krásne okamihy. Je to podobné, ako ísť šialenou rýchlosťou po diaľnici: V takej situácii nie je možné vnímať krajinu, ktorou prechádzame, nieto si ešte užívať jej krásu. Keď spomalíme a zbavíme sa stresu, máme odrazu čas a priestor prežívať, vnímať, vychutnávať a objavovať. Stačí zo zoznamu svojich povinností vyškrtnú to, čo vás teší najmenej, bez čoho sa zaobídete, a čo nepotrebujete.

Náš tip na zaujímavé podujatie: Marco Rajt & Band 

2. Prestaňte sa porovnávať

Určite ste si aj vy neraz hovorili, ako je možné, že všetci naokolo sú šťastní, majú skvelú a dobre platenú prácu, bezproblémové vzťahy… Ako to, že im sa všetko darí, a vám nie? Nie je to nefér? Keď si uvedomíme, že naše šťastie nezávisí na tom, čo máme alebo nemáme, a už vôbec, čo majú alebo nemajú iní, neskutočne sa nám uľaví. Boj o dokonalejší dom, lepšie auto a šikovnejšie deti zbytočne uberá množstvo energie. Tí, ktorí vás majú radi neriešia, či máte pokosený trávnik a či nakupujete v sekáči. Pre nich ste dôležitý vy.

3. Žite tu a teraz

Minulosť nezmeníme a budúcnosť je zahalená rúškom tajomstva. Preto nemá zmysel trápiť sa tým, čo bolo, ani obávať sa, čo bude. Skúste žiť prítomnosťou a tešiť sa napríklad z peknej jesene. Byť „tu a teraz“ znamená byť vedome pozorným k veciam, ktoré sa práve odohrávajú. A väčšinou sú to celkom obyčajné radosti, ktoré napĺňajú náš deň.

Mohlo by vás zaujať: 11 maličkostí, ktoré urobia deň krajším: Skúste ich účinok aj vy!

4. Zapíšte tri úspechy denne

K spokojnosti môže stačiť naozaj málo: Každý deň si zapíšte tri veci, ktoré sa vám podarili, páčili, za ktoré cítite vďaku. Napríklad cestou do práce pozorujete krásny východ slnka, kamarátka vám povie, že vám to pristane a manžel pri podvečernom oddychu uvarí kávu, ktorú si potom vychutnáte spoločne. Ak to budete robiť mesiac, naučíte sa krásu a šťastie objavovať aj tam, kde ste si ich predtým nevšímali. Uvidíte, ako váš pocit radosti a spokojnosti narastie.

5. Robte dobré skutky a buďte prajní

Pomáhajte iným, stačí aj s maličkosťami. Robte to však tak, aby ste pri tom cítili radosť. Buďte však na pozore pred využívaním. Uvidíte, že vám začnú oplácať rovnakou mincou. Podobné je to aj s komplimentmi. Naučte sa ľudí chváliť, nič to nestojí. Spríjemníte im tak deň, a ich rozžiarená tvár určite poteší aj vás.

Je prirodzené, že skvelú náladu nemôžeme mať 24 hodín denne. Veď predsa, nedá sa stále iba usmievať. Aby sme však mohli skutočne precítiť pocity radosti a šťastia, musíme si občas dovoliť aj smútok. Poznanie, že materiálne statky nám spokojnosť nezaručia je veľmi dôležité a hlavne nesmierne oslobodzujúce.

Darí sa vám žiť spokojný život? Napíšte ostatným čitateľom tipy ako na to v diskusii pod článkom.

Zdroj: Mirka, gettyimages
Odporúčame