Spoločník, či nepriateľ? Pozrite sa na účinky alkoholu bez ružových okuliarov

Alkohol

gettyimages

Alkohol je psychoaktívna látka, ktorá sa hojne používa od najstarších čias. Už dávno sa vie o jeho škodlivosti, napriek tomu sa pokladá za legálnu a „spoločenskú“ drogu. Pritom môže uškodiť ešte viac ako väčšina ilegálnych drog. Zvýšená nehodovosť v cestnej premávke zapríčinená alkoholom či narastajúce domáce násilie spôsobujú, že sa na túto látku nazerá ako na spoločenského nepriateľa.

Najstarší a najslávnejší opojný nápoj je víno. Kedysi sa verilo, že do neho vstupujú duchovia a človek sa jeho pitím dostáva do kontaktu s bohmi. V egyptských hrobkách sa zase našli nápisy, podľa ktorých obyvatelia údolia Nílu vyrábali a pili pivo.


Mohlo by vás zaujímať: Raz za čas si dá takmer každý: Čo ste o alkohole možno ani netušili!


Dve odvrátené stránky

Alkoholické nápoje sú prítomné takmer všade – na spoločenských podujatiach, rodinných oslavách či návštevách priateľov. Akoby ľudia bez nich nevedeli žiť. Alkohol sa nachádza aj tam, kde by ste ho možno nečakali. Napríklad v niektorých croissantoch, napolitánkach či jogurtoch.

Má však aj užitočné využitie v našom živote, najmä ako dezinfekčný prostriedok. Používa sa v medicíne, pri výrobe liekov, kozmetických prípravkov, parfumov, ale aj farbív, lakov, rozpúšťadiel či aerosólov.

Viacero podnetov, jeden spoločný účinok

Väčšina pravidelných konzumentov si nevychutnáva ani tak alkohol, ako psychický účinok, ktorý vyvoláva. Pohnútky k pitiu sú však rôzne:

  • Zapadnutie do kolektívu: spoločenský tlak nás núti napodobňovať. Abstinent sa zvykne považovať za výstrednejšieho ako konzument alkoholu. K pitiu sa neraz uchyľujú tí, čo chcú prekonať hanblivosť a majú problém nadväzovať kontakty. Alkohol im pomáha zbaviť sa zábran.
  • Únik pred realitou: v alkohole chcú ľudia utopiť svoje problémy a obavy. Neuvedomujú si, že tie, žiaľ, popíjaním nezmiznú.
  • Oslava dobrých správ: to isté, čo slúži na utápanie žiaľu, sa používa aj na oslavu radostných udalostí.
  • Uhasenie smädu: voda, jediná tekutina, čo naozaj utíši smäd, konzumentom alkoholu nestačí.
  • Dedičné predpoklady a príklad v rodine: mnohí pijú, lebo to robia ich rodičia a doma majú prístup k alkoholu.
  • Psychické dôvody: súvisia s národnostnými črtami a spoločenskými okolnosťami. Napríklad niektorí prisťahovalci popíjajú, aby sa nebáli zmien: nová reč, spoločenské normy či životný štýl.

Mohlo by vás zaujímať: Alkohol z nás môže robiť iného človeka: Ako sa meníte s pohárikom v ruke vy?


Koľko je už príliš?

Neexistuje presná dávka, ktorá z vás urobí po čase alkoholika. No odborníci varujú, že závislosť sa môže vytvoriť už vtedy, ak si denne doprajete viac než: pol litra piva, 2 deci vína či poldecák tvrdého alkoholu. Čím sú denné dávky vyššie, tým skôr sa vybuduje závislosť.

Kedysi sa verilo, že dobre živený človek môže vypiť ľubovoľné množstvo alkoholu bez toho, aby si tým poškodil organizmus. Mnohé štúdie však potvrdili, že konzumácia alkoholu, nech je akákoľvek malá, môže poškodiť pečeň a vôbec nezáleží, ako dobre sa stravujete.

Bezprostredné účinky

Alkohol, dokonca i v malej dávke, pôsobí škodlivo na myseľ konzumenta. Vstrebáva sa priamo do krvného obehu bez toho, aby prešiel akoukoľvek úpravou. Už o niekoľko minút po požití sa nachádza v tkanivách, orgánoch a výlučkoch tela.

Stačí pohár vína, jedno pivo či hlt pálenky a alkohol začne tlmiť centrálnu nervovú sústavu. Oblasti mozgu spojené so správaním a kontrolou rovnováhy sú zasiahnuté ako prvé. Spomaľujú sa reflexy a koordinácia medzi očami a vnímaním mysle, preto je riskantné šoférovať a obsluhovať stroje.


Mohlo by vás zaujímať: Alkoholový test. Ako sa opijete z rôznych druhov alkoholu?


Viac alkoholu viac škody

Po väčšom množstve je narušená psychická kontrola. Nasleduje strata zábran a eufória. Niektorí sú zábavní a zhovorčiví, iní arogantní či agresívni. Obsah alkoholu v krvi sa zvyšuje, čo ešte viac tlmí činnosť mozgu. Dočasne sa narúša pamäť, koordinácia svalov, objavujú sa ťažkosti s rozprávaním a udržaním rovnováhy. 

Ďalšie dávky tlmia najhlbšie centrá v mozgu a môžu viesť až ku kóme. Po prekročení úrovne piatich promile alkoholu na liter krvi väčšinou nastáva smrť. U človeka s vážnym ochorením, ktorý užíva lieky, môže byť smrteľná aj menšia hladina.

Neskoršie hrozivé následky

Stále pitie vplýva na celý organizmus, mení osobnosť človeka, môže spôsobiť chorobu i smrť. Cirhóza pečene, poškodenie mozgu a periférnych nervov sú typické ochorenia spojené s alkoholizmom. Zapríčiňuje tiež poruchy srdca, zápal pankreasu či sliznice žalúdka, žalúdočné vredy a rakovinu.

Nadmerná konzumácia alkoholu často vedie k podvýžive. Keď jeho príjem prekročí úroveň, ktorú pľúca a obličky môžu vylúčiť a pečeň spracovať, prechádza zvyšok do krvi. Cez ňu postihuje všetky bunky tela. Dôsledkom je predčasné starnutie, atrofia mozgu, demencia a iné poruchy pamäti i správania. Náhle prerušenie konzumácie môže urobiť z alkoholika obeť delíria tremens, stavu, ktorý môže byť smrteľný.


Aký vzťah máte s alkoholom vy? Koľko a ako často si ho doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame