Spomienky z dovolenky, oslavy či výletu: Ako si vybrať tú správnu kameru?

kamera

freedigitalphotos.net

Novú kameru si ľudia kupujú predovšetkým pri nejakej špecifickej situácii. Či už ide o svadbu, dovolenku alebo podobne. Ceny dnešných kamier však už nebránia tomu, aby ste jednu vlastnili aj vy.

Mobil je na volanie, fotoaparát na fotenie, kamera na natáčanie

Možno si poviete, že kamera je pre vás zbytočnosť, že video natočíte aj mobilom. To je pravda, avšak mobil nikdy nezhotoví také video, ako špecializovaná videokamera. Možno s výnimkou tých najdrahších mobilných telefónov za stovky eur. Aj kvalita videa z nich je však porovnateľná len s tými najlacnejšími kamerami – a predovšetkým neponúkajú všetky funkcie, ktoré sú bežne dostupné u klasických kamier.

Ako vyberať?

Ponuka amatérsky videokamier je viac než široká. Rovnako aj cenová škála. Od kamier za 50 až po kamery za 2 000 eur. Samozrejme profesionálne kamery idú s cenou ešte oveľa ďalej. Bez ohľadu na cenu však dajte pozor na niekoľko funkcií.


Mohlo by vás zaujímať: Koniec fotografickým nepodarkom: Zlepšite techniku a robte snímky na úrovni


Zoom alebo priblíženie

Naschvál neuvádzame ako prvú obrazovú kvalitu, pretože mnoho kupujúcich sa dá zmiasť týmto údajom. To, že má kamera veľký rozsah priblíženia ešte neznamená, že ho budete aj používať. Lákadlo je to dobré, avšak veľké priblíženie použijete možno pri 1% snímaných scén. Úplne postačuje 10-násobný zoom, aj pri ňom už budete mať problém udržať kameru ako tak stabilne. Zábery vzniknuté pri väčších priblíženiach sú často absolútne nepoužiteľné. Dajte si aj pozor na to, či ide len o digitálny, alebo optický zoom. Na digitálny rovno zabudnite, ten robí len výrez zo snímanej scény, vy však potrebujete ten optický. Pri zoome je podstatný ešte jeden detail. Vyberajte si kameru, pri ktorej nepočuť tlačidlá priblíženia. Nie je nič horšie, ako pri sledovaní záznamu počuť pri každom priblížení či oddialení nepríjemné cvaknutie tlačidla.

Obrazová kvalita

Je najpodstatnejšou podmienkou. Vyčítať ju môžete z niekoľkých údajov:

  • Rozmer snímača – platí, že čím väčší, tým lepší.
  • Svetelnosť objektívu – označuje sa písmenkom „f“. f 1.0 je svetelnosť na úrovni ľudského oka. Kvalitnejšie kamery majú svetelnosť f 1,4-1,8, pri najlacnejších sa stretnete aj s f 8,0. Obecne tu platí: čím menšie číslo, tým lepšie.
  • „Širokouhlosť záberu“ – ak si kúpite kameru s najširším ohniskom 38 mm, v malej miestnosti nebudete mať kam ustúpiť a do záberu sa nezmestí všetko, čo ste tam chceli mať. Preto znova platí – čím menšie číslo, tým lepšie. V podobných situáciách sú vhodné objektívy s ohniskovou vzdialenosťou 28 mm a menej. Opäť tu platí, čím menšie číslo, tým lepšie.

Mohlo by vás zaujímať: Ideálny fotoaparát na dovolenku: Ktorý je pre vás ten najlepší?


Nezabudnite na zvuk

Zvuk je pri točení videa častokrát opomínaný, no jeho zlú kvalitu si uvedomíte už po pár sekundách záznamu. Dbajte preto o čo možno najkvalitnejší mikrofón, ktorý dokáže potlačiť nechcené zvuky. Najideálnejšie je mať mikrofón pod objektívom. Ak je nad ním, v zázname môžete počuť dych kameramana. Najideálnejší je externý mikrofón, amatéri však po ňom siahajú len ojedinele.

Hľadáčik – áno alebo nie?

V minulosti bežnou a dnes už raritnou súčasťou kamier je hľadáčik. Nejde však o prežitok minulosti ale naopak o výborného pomocníka napríklad pri prudkom svetle. V takejto situácii na LCD displeji nevidíte nič a hľadáčik by ste rozhodne ocenili. Pravdepodobne vaša kamera hľadáčik mať nebude, dbajte aspoň o dostatočne kvalitný LCD displej.

Manuálne funkcie

Manuálne funkcie kamery tiež nie sú na zahodenie. Spočiatku necháte aj tak všetko na automatické nastavenie, ak vás natáčanie začne baviť viac, narazíte na limity automatiky. V niektorých situáciách sa jednoducho bez manuálneho nastavenia nezaobídete. Pokiaľ teda predpokladáte, že by sa mohlo natáčanie stať vašim koníčkom, vyberte si kameru s manuálnym nastavením.


Mohlo by vás zaujímať: Cena, funkcie alebo výdrž: Nájdite ten pravý telefón práve pre vás


Pár tipov:

Panasonic HX-WA30

Ide o kameru vhodnú pre aktívnejších a akčnejších kameramanov. Dostanete kameru v odolnom tele, ktorá toho dosť znesie. Už sa nemusíte báť nejakej vodnej spŕšky, prípadne pádu na zem. Panasonic to vydrží. Kamera je odolná voči pádu z výšky 1,5 metra a dokáže nahrávať aj pod vodnou hladinou v hĺbke až 10 metrov bez akýchkoľvek iných ochranných puzdier. Kamera je odolná aj voči mrazu a vydrží bez problémov aj teplotu mínus 10 stupňov Celzia. Ide tak o vynikajúceho spoločníka aj na lyžovačku. Ponúkne full HD rozlíšenie, môžete použiť aj vysokorýchlostné snímanie 60 snímkov za sekundu v menšom rozlíšení. Oproti bežnej snímkovej frekvencii 25 alebo 30 snímkov za sekundu ide o veľký rozdiel. V počítači tak budete môcť vytvárať efektné spomalené zábery. Objektív má slušnú svetelnosť, 5 násobný optický zoom je plne postačujúci. Popri natáčaní budete môcť vyhotoviť aj fotografie v rozlíšení až 12 megapixelov, zázraky však nečakajte. Rovnako aj obrazová kvalita kamery je v porovnaní s konkurentmi v danej cenovej kategórii na tom o čosi horšie. Je to daň za zvýšenú odolnosť a univerzálnosť kamery, s ktorou sa nemusíte báť už nijakých sťažených podmienok.

Cena: cca 300 eur

Panasonic HX-WA30

Panasonic HC-V100EP

Ide o kameru podobnú tej predchádzajúcej, avšak nie je v odolnom vyhotovení. Za zaujímavejšiu cenu navyše ponúkne pomerne dosť muziky. Túto kameru rozhodne odporúčame, za danú cenu toho dostanete viac než dosť. Samozrejmosťou je full HD video, ako bonus je tu optická stabilizácia obrazu. Svetelnosť začína na veľmi dobrej hodnote f 1,8 čo umožňuje vytvárať naozaj kreatívne zábery. Optický zoom bude postačovať každému, 34 násobné priblíženie v praxi snáď ani nedokážete využiť. Ergonómia a kvalita kamery sú na tradične vysokej úrovni, ako to už pri Panasonicu býva zvykom. Nevýhodou je mizerná kvalita zhotovených fotografií, 2 megapixelové rozlíšenie pri fotografovaní je len funkciou do počtu. Ak sa však zameriate len na natáčanie, nie je nad čím váhať. Poteší aj relatívne vysoká výdrž batérie, natáčať budete môcť až 2 a pol hodiny. Ak to bude málo, po zakúpení náhradnej batérie sa bez obáv môžete vydať aj na veľmi dlhé natáčanie. Celkovo ide o jednu z naj kamier v tejto cenovej kategórii, ktorá skutočne nie je vysoká. Investícia do takejto kamery sa oplatí aj v prípade, že budete natáčať len zriedka.

Cena: cca 170 eur

Panasonic HC-V100EP

Mohlo by vás zaujímať: Jednoduché telefóny pre seniorov za skvelé ceny: Poradíme, ktorý si vybrať!


Evolve 2100 HD Touch

S cenou novej kamery sa dá ísť ešte nižšie. Teda v prípade, že siahnete po starších modeloch. Jedným z nich je aj pomerne neznáma značka Evolve. Aj takto malá kamerka zvláda full HD video a jej rozmery vám umožnia mať ju stále so sebou, hoc aj vo vrecku. Ponúka aj 5 násobný optický zoom, čo je v tejto kategórii rozhodne veľkým plusom. Daňou za malé rozmery kamery je horšia svetelnosť objektívu, naopak poteší možnosť fotografovania pri 5 megapixelovom rozlíšení. Ide tak o ideálnu kameru pre tých z vás, ktorí chcete zachytiť každý zaujímavý moment a chcete mať kameru vždy po ruke.

Cena: cca 90 eur

Evolve 2100 HD Touch

Toshiba P10 Camileo

Z tohto radu kamier od Toshiby je na trhu už aj niekoľko novších modelov, my sa však zameriame na ten úplne základný, ktorý zoženiete naozaj za pár eur. P10 dokáže natočiť full HD video, pri menšom rozlíšení zvládne dokonca aj natáčanie pri 60 snímkoch za sekundu. Rovnako dokáže zhotoviť aj fotografie v rozlíšení 5 megapixelov. Bohužiaľ budete musieť oželieť optický zoom. 4 násobný digitálny zoom len vyrezáva snímanú scénu a tak výrazne znižuje kvalitu záznamu. To je asi najciteľnejšia nevýhoda Toshiby. Pokiaľ ale hľadáte jednoduchú a predovšetkým lacnú kameru, ide o najlepšiu voľbu.

Cena: 60 eur, v príležitostných akciách iba 45 eur

Toshiba P10 Camileo

Mohlo by vás zaujímať: Urobte si poriadok vo svojich fotografiách: Poradíme vám, ako na to!


Točím, točíš, točíme

Videokamera ani dnes nie je prežitkom. Určite je dobré mať doma aj klasickú videokameru a neuspokojiť sa len s fotoaparátom. Dokonca aj tá najlacnejšia kamera za pár desiatok eur sa dokáže kvalitatívne vyrovnať tým najdrahším mobilom. Kameru využijete nielen na dovolenke, ale aj pri prechádzkach prírodou, pri malej rodinnej oslave, príležitostí je neúrekom. Prajeme teda pevnú ruku a dobré svetlo.


Máte doma videokameru? Ste s ňou spokojní? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: freedigitalphotos.net, panasonic.net, oficiálne stránky výrobcov, David
Odporúčame