Spomínajte s nami: Povojnové módne trendy rokov 40-tych u  nás aj vo svete

Foto: Unsplash.com

Foto: Unsplash.com

Štyridsiate roky boli nepochybne jedným z najťažších období ľudských dejín. Vojna hlboko zasiahla do životov ľudí, formovala osudy a donútila ich prispôsobiť sa novým podmienkamSvoj podpis zanechala aj na oblečení. Móda povojnového obdobia trpela na nedostatok látok anití, preto sa uprednostňovalo dômyselné, úžitkové oblečenie. Ženy v tých dobách nenosili čo sa im páčilo, ale to, čo ekonomika dovoľovala. V skriniach viseli na vlas rovnaké kúsky oblečenia a sledovanie módnych trendov bolo skôr akousi ilúziou.  

Aké boli najväčšie módne vychytávky? 

  • šaty a nohavice s vysokým pásom 
  • vypchávkami zdôraznené plecia 
  • dominantnou farbou bola vzdušná modrá, nasledovaná jasnou červenou, zelenou, ružovou a žltou 
  • trendom bol driek, tvarovaný do A a X 
  • košele a blúzky sa zapínali striktne až ku krku 
  • nosil sa výstrih v tvare štvorca, srdca alebo štrbiny 
  • Československou módnou ikonou bola herečka Adina Mandlová 

Mohlo by vás zaujať: Fascinujúca história džínsov: Nohavice zlatokopov sú dnes aj luxusným tovarom


Toto ste možno nevedeli… 

Nohavice ako základ šatníka – ešte pred vojnou boli nohavice čisto mužskou záležitosťou. Avšak po jej skončení sa situácia zmenila aženy vymenili šaty za pohodlie a praktickosť, ktoré im nohavice poskytovali. Nosili ich do práce, do spoločnosti aj pri športových aktivitách.  

Za kratšími sukňami nebola provokácia – práve v 40-tych rokoch sa dĺžka sukní výrazne skrátila. Už nesiahali do polovice lýtok ale pod kolená. Nešlo však o prejav emancipácie zo strany nežnejšieho pohlavia ale núdzové riešenie. Vojna ženy donútila nastúpiť do práce a zriecť sa pozície domácej gazdinej. Kratšie sukne boli praktickejšie, pohodlnejšie aminulo sa na ne menej materiálu.  

Skromná móda na svetových mólach – aj napriek nepriaznivej situácii v ženách nevyhasla prirodzená túžba parádiť sa, čo inšpirovalo módnych návrhárov na vytváranie módnych kolekcií, ktoré nepresahovali hranicu skromnosti. Ikonická, mučivo konzervatívna kolekcia New Look z dielne Christiana Diora vtedy chytila za srdce ženy po celom svete a otriasla históriou módy.  


Spomínate si na povojnové módne trendy rokov 40-tych? Napíšte ostatným v diskusii pod článkom.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame