Spomínajte s nami: Ako sme sa zabávali v časoch, keď nebol internet ani mobily?

Starý gramofón prehrávajúci platňu

Starý gramofón na platne bol bežnou vecou (Foto: Unsplash.com)

(Ne)dobrovoľná zemiaková brigáda, žiadny smartfón ani internet. Tiché protesty sa skrývali za výstredným oblečením, účesmi aj rebelskou hudbou. Taký bol život mladých ľudí v časoch komunizmu. A predsa naň skoršie narodení spomínajú ako na najkrajšie roky.

Na úvod postačí spomenúť fakt, že voľný čas trávili v spoločenských a športových kluboch, na brigádach alebo vonku s priateľmi, a nie na sociálnych sieťach. Mládež mala úplne iné záujmy a povinnosti. Poďte si spolu s nami zaspomínať na obdobie minulého tisícročia.

Do školy v teplákoch

Prísť do školy rovnako oblečený ako v predchádzajúci deň, je dnes takmer neprípustné. Ešte pred 30 rokmi však ľudia bežne nosili to isté aj celý týždeň. Do školy sa chodilo v teplákoch a sviatočné oblečenie bolo určené na nedeľu. Vtedy sa mohli tínedžeri „nahodiť“ do bielych pančúch a vysokých bielych topánok so šnúrkami.

Ulicami pochodovali zástupy mladých v legendárnom pionierskom úbore s neodmysliteľnou šatkou. Pionieri fungovali v rámci Československej organizácie mládeže. Po škole smerovali kroky žiakov na brigády do podnikov, no ešte pred tým museli vystáť dlhú radu u pekára.


Mohlo by vás zaujať: Spomínajte s nami: Pozrite, ako vyzerala legendárna verejná rozcvička menom spartakiáda


Kto mal televízor, bol obľúbený

Zatiaľ, čo solventnejšie rodiny mali gramofón, ostatný počúvali rádio. Fičal džez, bigbít a rock and roll na rádiostanici Tesla Máj, alebo zakázanom Rádiu Luxemburg. Kto mal televízor, bol medzi ostatnými veľmi obľúbený. Časté návštevy za účelom pozerania večerného programu neboli ničím výnimočným.

Americkí herci vtedajšej mládeži nič nehovorili a mnohí vzhliadali ku kozmonautom a hrdinom brigád socialistickej práce. V domácnostiach bežali seriály ako „30 prípadov doktora Zemana“, „Bakalári“, „Nemocnica na okraji mesta“ a relácie „Vtipnejší vyhráva“, či „Ktosi je za dverami“.

Čas strávený vonku

Obľúbené boli kultúrne centrá či športové aktivity na sídliskách. Skupiny dievčat sa celé dni prechádzali a ich kroky neobišli nákupné centrá. Chlapci zase vyhľadávali miesta mimo dohľadu dospelých, kde často stavali bunkre a rozhľadne na stromoch. Koncom 80-tych rokov začala éra diskoték, svet hudby ovládla kapela The Beatles a v kinách sa stáli rady na „indiánky“.


Aké spomienky na socializmus máte vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame