„Pripravený na prácu a obranu vlasti!“ – tak znelo heslo prvej najväčšej telovýchovnej akcie propagujúcej socialistický režim. Označenie spartakiáda vzniklo oveľa skôr ako došlo k jej realizácii.
Jiří František Chaloupecký, inšpirovaný vodcom rímskych otrokov, takto výstižne pomenoval vystúpenie FDTJ z roku 1921. Názov sa uchytil a o pár desiatok rokov neskôr sa tisíce ľudí presúvali do Prahy, aby si spolu zacvičili na prvej celoštátnej spartakiáde.
Z dediny až do Prahy…
23. júna 1955 sa pražský Strahovský štadión naplnil Čechmi a Slovákmi, aby sa stali súčasťou megalomanskej akcie organizovanej ku príležitosti 10. výročia oslobodenia Československa Červenou armádou. Celá akcia trvala až do 5. júla 1955 a ľuďom priniesla príjemné spestrenie v ťažkom období tvrdej totality.
Príprava však začala oveľa skôr. Ženy aj muži sa stretávali na verejných športoviskách, žiaci nacvičovali v školských telocvičniach a okresné mestá organizovali vlastné spartakiády. Postúpiť z rodnej obce do okresného kola a prebiť sa v krajskom kole až do Prahy bolo vecou prestíže a vytúžený sen.
Organizátorom sa podarilo vytvoriť výnimočnú atmosféru a celoštátne kolo sa stalo pre každého účastníka zážitkom na celý život. Ak by sme si odmysleli propagandu, udalosť vyvoláva čisté a úprimné emócie. Spomína sa povinná účasť, no väčšina ľudí sa hlásila dobrovoľne. Hnala ich prirodzená chuť súťažiť a zúčastniť sa najväčšej spoločenskej akcie 50. rokov.
Prvá spartakiáda odštartovala novú tradíciu a nasledovalo ďalších päť podujatí v rokoch 1960, 1965, 1975, 1980 a 1985.
Mohlo by vás zaujať: Spomínajte s nami: Obľúbené destinácie socializmu, alebo ako vyzerala dovolenka s doložkou
Príležitosť utužiť vzťahy aj užiť si plné obchody
Prípravy prebiehali naozaj vo veľkom, až budili dojem na „lepší zajtrajšok“. Praha sa chcela prezentovať v tom najlepšom svetle. Obchody boli odrazu plné sortimentu, ktorý nebolo bežne dostať a police sa prehýbali pod nevídanou ponukou exotického ovocia. Na svoje si prišli aj pivári – zlatý mok si mohli bez väčších obmedzení vychutnávať dokonca aj na štadióne.
Spartakiáda bola príležitosť utužiť vzťahy Čechov a Slovákov, nadviazať nové známosti a vytvoriť priateľstvá na celý život. Dokonca sa traduje, že verejné rozcvičky všeobecne prispeli k zvýšeniu populácie v bývalom ČSSR. Pre mnohých bola jedinou šancou opustiť domáce prostredie a pozrieť sa, ako to chodí vo veľkom meste.
Niekoľko zaujímavostí
– na 1. spartakiáde vystúpilo 567 506 cvičencov, cvičiacich na 29 skladieb, pričom každá trvala od 10 do 20 minút
– 1. ročníka sa zúčastnilo 33 188 Slovákov, čo bolo iba 7 % z celkového počtu účastníkov
– na 2. spartakiáde vystúpilo spolu 750 000 cvičencov pred zrakom 2 miliónov divákov
– 3. ročník je poznačený tragickou udalosťou – pri nešťastnom páde reproduktorov zahynuli 4 deti
– posledná spartakiáda chytila každého za srdce nezabudnuteľným vystúpením 13 824 vojakov
Pamätáte si ešte na spartakiádu? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.