Spomínajte s nami: Pozrite, ako vyzerala legendárna verejná rozcvička menom spartakiáda

Foto: wikimedia.org/Miloň Novotný

Foto: wikimedia.org/Miloň Novotný

„Pripravený na prácu a obranu vlasti!“ – tak znelo heslo prvej najväčšej telovýchovnej akcie propagujúcej socialistický režim. Označenie spartakiáda vzniklo oveľa skôr ako došlo k jej realizácii.

Jiří František Chaloupecký, inšpirovaný vodcom rímskych otrokov, takto výstižne pomenoval vystúpenie FDTJ z roku 1921. Názov sa uchytil a o pár desiatok rokov neskôr sa tisíce ľudí presúvali do Prahy, aby si spolu zacvičili na prvej celoštátnej spartakiáde.

Z dediny až do Prahy…

23. júna 1955 sa pražský Strahovský štadión naplnil Čechmi a Slovákmi, aby sa stali súčasťou megalomanskej akcie organizovanej ku príležitosti 10. výročia oslobodenia Československa Červenou armádou. Celá akcia trvala až do 5. júla 1955 a ľuďom priniesla príjemné spestrenie v ťažkom období tvrdej totality.

Príprava však začala oveľa skôr. Ženy aj muži sa stretávali na verejných športoviskách, žiaci nacvičovali v školských telocvičniach a okresné mestá organizovali vlastné spartakiády. Postúpiť z rodnej obce do okresného kola a prebiť sa v krajskom kole až do Prahy bolo vecou prestíže a vytúžený sen.

Organizátorom sa podarilo vytvoriť výnimočnú atmosféru a celoštátne kolo sa stalo pre každého účastníka zážitkom na celý život. Ak by sme si odmysleli propagandu, udalosť vyvoláva čisté a úprimné emócie. Spomína sa povinná účasť, no väčšina ľudí sa hlásila dobrovoľne. Hnala ich prirodzená chuť súťažiť a zúčastniť sa najväčšej spoločenskej akcie 50. rokov.

Prvá spartakiáda odštartovala novú tradíciu a nasledovalo ďalších päť podujatí v rokoch 1960, 1965, 1975, 1980 a 1985.


Mohlo by vás zaujať: Spomínajte s nami: Obľúbené destinácie socializmu, alebo ako vyzerala dovolenka s doložkou


Príležitosť utužiť vzťahy aj užiť si plné obchody

Prípravy prebiehali naozaj vo veľkom, až budili dojem na „lepší zajtrajšok“. Praha sa chcela prezentovať v tom najlepšom svetle. Obchody boli odrazu plné sortimentu, ktorý nebolo bežne dostať a police sa prehýbali pod nevídanou ponukou exotického ovocia. Na svoje si prišli aj pivári – zlatý mok si mohli bez väčších obmedzení vychutnávať dokonca aj na štadióne.

Spartakiáda bola príležitosť utužiť vzťahy Čechov a Slovákov, nadviazať nové známosti a vytvoriť priateľstvá na celý život. Dokonca sa traduje, že verejné rozcvičky všeobecne prispeli k zvýšeniu populácie v bývalom ČSSR. Pre mnohých bola jedinou šancou opustiť domáce prostredie a pozrieť sa, ako to chodí vo veľkom meste.

Niekoľko zaujímavostí

na 1. spartakiáde vystúpilo 567 506 cvičencov, cvičiacich na 29 skladieb, pričom každá trvala od 10 do 20 minút
1. ročníka sa zúčastnilo 33 188 Slovákov, čo bolo iba 7 % z celkového počtu účastníkov
na 2. spartakiáde vystúpilo spolu 750 000 cvičencov pred zrakom 2 miliónov divákov
3. ročník je poznačený tragickou udalosťou – pri nešťastnom páde reproduktorov zahynuli 4 deti
posledná spartakiáda chytila každého za srdce nezabudnuteľným vystúpením 13 824 vojakov


Pamätáte si ešte na spartakiádu? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame