Spomínajte s nami: Pozrite, ako kedysi vyzeral Sviatok práce v Československu

Kvety a tabuľka 1. máj

1. máj má svoju históriu (Foto: Unsplash.com)

Práca šľachtí, je našim chlebodarcom, učiteľom aj trénerom. Je tým, čo nás motivuje, formuje a prináša pocit sebauspokojenia. Mohlo by sa zdať, že práve takéto myšlienky si ľudia pripomínajú 1. mája. Avšak história sviatku začala inak.

Na počesť amerických robotníkov

Písal sa rok 1986 a 350 000 robotníkov v Chicagu vstupovalo do masového štrajku, ktorého ideou bol osemhodinový pracovný čas. Nikto vtedy netušil, že demonštrácia spustí sled tragických udalostí. Pár dní na to, 3. mája polícia usmrtila šesť robotníkov. O deň neskôr neznámy útočník hodil do davu bombu a o život prišli ďalší civilisti aj policajti. Vyvrcholením bola poprava štyroch zo siedmich odsúdených vodcov chicagského povstania.


Mohlo by vás zaujať: Spomínajte s nami: Pozrite, ako vyzerala legendárna verejná rozcvička menom spartakiáda


Oslavuje sa po celom svete

O tri roky neskôr bol Sviatok práce vyhlásený v Paríži ako pripomienka na nešťastné udalosti a pripadol na 1. mája. Tradícia sa ujala v Európe, s výnimkou Britských ostrovov, kde majú tento sviatok 4. mája. Inou cestou sa vydalo aj USA a spolu s Kanadou oslavuje vždy prvú septembrovú nedeľu.

Legendárne prvomájové pochody

Sviatok práce tešil veľkej vážnosti hlavne v socialistických krajinách. Inak tomu nebolo ani v Československu, kde bol vyhlásený v roku 1919 za štátny sviatok. Štát ho využil na politické účely a z 1. mája urobil najväčšiu udalosť roka. Ulice miest a obcí zaplnili masové sprievody, demonštrujúce hospodársku silu vtedajšieho zriadenia.

Neodmysliteľnou súčasťou sprievodu boli alegorické vozy, transparenty, mávatka a všade sa ozývajúce heslá, oslavujúce život v socialistickom režime. Pionieri, zväzáčky, zväzáci aj malí žiaci hrdo spievali nacvičené texty výpravných a socialistických piesní. Možno sa vám práve v hlave rozoznela melódia jednej z nich. Intersociálna, Pieseň práce, alebo je to táto z videa?


Mohlo by vás zaujať: Spomínajte s nami: Obľúbené destinácie socializmu, alebo ako vyzerala dovolenka s doložkou


Prípravy boli veľkolepé

Do akcie sa museli zapojiť všetci, a to bez výnimky. Išlo o akési nevyslovené pravidlo. Davy pochodovali ulicami a hrdo zdravili vysokopostavených funkcionárov pod prísnym dozorom straníkov. Organizácie dokonca medzi sebou súťažili o najväčšiu účasť na pochode.

Veľkolepý deň sa nezaobišiel bez príkladnej prípravy. Nacvičovalo sa pár dní vopred. Žiaci aj študenti trávili prestávky a vyučovanie výrobou transparentov, mávatok a vlajok s podobizňami hláv štátu. Ulicami sa niesli pokriky ako „Prácou za lepší život v socialistickej vlasti!“ alebo „So sovietskym zväzom na večné časy“.

Nechýbala ani zábava

Atmosféru osláv Sviatku práce súčasná generácia už nezažije. 1. máj je dnes akýmsi pozostatkom komunizmu, kedy nejdeme do práce a voľný čas trávime po svojom. Pamätníci však na tie časy len ťažko zabudnú. Ľudia kedysi nemali toľko príležitostí na zábavu a súčasťou osláv boli aj kultúrne predstavenia. Bol to čas návštev, tancovačiek a prvých letných lások.


Aké spomienky na 1. mája máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame