Sporná terapia močom: Všestranný liek aj na rakovinu alebo nechutný výmysel?

moč

usahitman.com

Cesty alternatívnej medicíny sú nevyspytateľné a častokrát prinášajú rady, ktoré už na prvé počutie nepôsobia príliš vábne. Jednou z nich je urinoterapia, ktorá v sebe zahŕňa rôzne formy zužitkovania vlastného moču. Zdá sa vám to odporné? Skeptici považujú pitie moču za negustiózne placebo, nadšenci tvrdia, že dokáže z tela vyhnať rakovinu či dokonca zastaviť vypadávanie vlasov. Kde je teda pravda?

Metóda skúmaná tisícročia

Hoci v našich končinách urinoterapia nie je veľmi rozšírená, nejde o žiadnu prevratnú novinku. Za jej kolísku sa považuje India, no známa bola aj v ďalších starých kultúrach. Pitie moču skúšali už Egypťania, zatiaľ čo Rimania si so žltou tekutinou umývali zuby. Vo svojich lekárskych spisoch z 2. storočia po narodení Krista sa o moči zmieňuje tiež Avicena, ktorý ho popisuje ako významný liek. Hovorí sa, že budhistickí mnísi do dnešných čias pijú vlastný moč ako jedinú liečivú látku. Vďaka nemu čistia svoj organizmus zvnútra, spávajú na holej zemi, chodia naľahko oblečení, no nikdy nie sú chorí – stávajú sa silnejšími a odolnejšími. Na rozdiel od vyznávačov islamu, ktorí majú takéto praktiky zakázané pod hrozbou exkomunikovania. Ten, kto dobrovoľne pije moč, totiž kvôli jeho toxicite už nie je moslimom. Produkt obličiek sa v tamojšej kultúre považuje za tú najväčšiu špinu, aká existuje.

Čo moč vlastne obsahuje?

Moč je odpadová tekutina, ktorá vzniká ako vedľajší produkt filtráciou a reabsorbciou v obličkách. Odtiaľ sa močovodmi nahromadí v mechúre a následne je močovou rúrou vyvedená z tela von. Ide o priehľadnú látku v odtieňoch žltej farby, ktorá okrem vody obsahujú rôzne metabolity. Z nich má najväčšie zastúpenie močovina, ktorá je bohatým zdrojom dusíka. Okrem nej sa v moči nachádzajú aj rozpustené soli a organické látky. O tom, či je z lekárskeho hľadiska moč na vnútorné užitie vhodný alebo škodlivý, sa neustále vedú polemiky.


Mohlo by vás zaujímať: Pracujete na zmeny aj v noci? Riziko infarktu a mŕtvice u vás prudko stúpa!


Čo všetko lieči?

Zástancovia urinoterapie považujú moč za prírodný všeliek, ktorý si náš organizmus tvorí prirodzene a navyše úplne zadarmo. Liečba nespočíva len v samotnej konzumácii, ale tiež vo forme obkladov, výplachov a mastičiek. Pomôcť by mal predovšetkým pri navrátení vnútornej rovnováhy organizmu – pri chorobách pečene, tráviaceho traktu, imunitného systému, alergiách, astme, na liečbu rán a kožných problémov ako je akné a ekzém. Existujú dokonca aj štúdie, podľa ktorých sa vďaka pravidelnému pitiu moču zlepšil zdravotný stav onkologických pacientov. Teória sa zakladá na tom, že v moči sú vylučované rakovinové antigény, ktoré opätovným prijatím budujú imunitu a odolnejšie bunky.

Ako ho užívať?

Je dôležité zachytiť stredný prúd prvého ranného moču, ktorý sa popíja počas celého dňa. Na vonkajšie použitie treba moč nechať odstáť v dĺžke troch až siedmich dní. Autorka knihy Urinoterapia očami lekára však upozorňuje na potrebnú striedmosť v jedle a liečbu ako celistvý proces: „Urinoterapia má svoje pravidlá, ako každý liečebný systém, ktorý je potrebné dodržiavať. Okrem toho je nutné zmeniť životosprávu, urinoterapia sa spája s hladovaním. To môže byť krátkodobé, pre neskúsených 3 dni raz do mesiaca. Skúsenejší môžu hladovať až 10 dní dvakrát až štyrikrát ročne bez akéhokoľvek nebezpečenstva. Hladovka spojená s pitím uriny nemá nežiaduci priebeh, pokiaľ sa zbavíme strachu a odporu k urine,“ vysvetľuje MUDr. Vilma Partyková.


Mohlo by vás zaujímať: Priberáte, chudnete alebo ste stále unavení? Možno je za tým štítna žľaza


Vráti vám moč vypadané vlasy?

Užívanie moču sa údajne osvedčilo mnohým mužom trpiacim vypadávaním vlasov. Tu je však nevyhnutné upozorniť na dôležitý fakt. Moč nemôže pochádzať z vlastných útrob, ale z močového mechúra ženy. V ňom je totiž vylúčený aj hormón estrogén, ktorý v mužskom tele zníži produkciu derivátov testosterónu. A to môže pomôcť aj pri liečbe ochorení prostaty.


Máte nejaké skúsenosti s urinoterapiou? Čo si o liečbe močom myslíte vy? Vyjadrite svoj názor v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo iné ceny z našej súťaže. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: usahitman.com, usahitman.com, Johnny
Odporúčame