Šport si môžete dopriať aj v zime: Máme pre vás 3 zásady, ako si ho užiť naplno

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

S príchodom zimy sa mnohí vzdávame pravidelného športovanie vonku. Bicyklovanie, behanie či turistika sú príjemné aktivity, keď je slnečné počasie, no len čo sa objaví hmla, dážď či mráz, radšej sa zakuklíme pod dekou a aktívny pohyb vymeníme za pasívne sledovanie televíznych seriálov. Presne toto by sme ale robiť nemali. Športovať sa totiž dá po celý rok a zima nie je výnimkou.

Možno ste si všimli, že Slovensko má jednu veľkú výhodu: Počasie je tu mimoriadne variabilné a ani počas chladnejších mesiacov nebýva dlhšie obdobie tak škaredo, aby sa nedalo vyjsť von. Navyše, človek sa dokáže prispôsobiť každej ročnej dobe, nevyužiť preto podmienky, ktoré nám príroda počas celého roka ponúka, by bola veľká škoda. Ktoré športy by sme počas zimy mali zobrať na milosť a na čo si dať pozor, aby nám športovanie prinieslo len radosť a dobrú kondíciu?


Mohlo by vás zaujať: Športujte aj v zimných mesiacoch: S týmito zásadami budete zdraví a vo forme


3 zásady zimného športovania

1. Vhodné oblečenie

Toto je absolútny základ pre zimné športovanie vonku. Telo sa pri cvičení zahrieva a potí bez ohľadu na ročné obdobie, preto je najvhodnejší takzvaný cibuľový štýl, teda viacero tenších vrstiev na seba. Potrebujete funkčné oblečenie, ktoré absorbuje pot a kožu zároveň udržiava v suchu. Bavlna síce vlhkosť nasaje, no nechá telo vychladnúť, a to je najľahšia cesta k prechladnutiu.

Pamätajte aj na čelenku alebo čiapku, pretože najviac tepla uniká cez hlavu. Samozrejmosťou musia byť: rukavice, teplé ponožky či podkolienky a obuv s membránou (goratex), ktorá nepremokne. Keďže v tomto ročnom období sa rýchlo stmieva, dbajte tiež na to, aby oblečenie a obuv mali reflexné prvky. Vypomôcť si môžete aj reflexnými páskami, ktoré si obopnete okolo paží.

2. Poriadne zahriatie

Nezáleží na tom, akému športu sa venujete, telo sa musí pred výkonom zahriať. Ak strečing podceníte, môže dôjsť k natiahnutiu či pretrhnutiu šliach a svalov, alebo k bolestivým úrazom kĺbov. Začnite pomaly a v rámci svojich možností. Môžete napríklad krúžiť ramenami a členkami, robiť drepy a poklus na mieste. Beh by ste mali vždy končiť pred domom, aby ste nevychladli na studenom vzduchu. Z prepoteného oblečenia sa rýchlo vyzlečte a za športovanie sa odmeňte horúcou sprchou či kúpeľom.

3. Dostatok tekutín

V zime sa pocit smädu pri športovaní nedostaví tak rýchlo, ako v lete. To však neznamená, že netreba piť, práve naopak. Telo stráca tekutiny s každým výdychom, a pri námahe sa k tomu pridá aj pot. Dehydratácia nielenže spomaľuje výkon, ale zvyšuje aj riziko poranenia. Studenú vodu však v tomto ročnom období nahraďte teplým čajom či teplou vodou s citrónom a zázvorom.


Mohlo by vás zaujať: Beh v zime má množstvo výhod: Využite ich aj vy a udržte sa vo forme!


A ktoré športy stojí za to vyskúšať?

Chôdza

Pokiaľ si na náročnejšie športy netrúfate, alebo vám ich váš zdravotný stav nedovoľuje, doprajte si aspoň dlhú prechádzku. Výbornou pohybovou aktivitou nielen na leto je nordic walking – chôdza s palicami, pri ktorej sa do činnosti zapája takmer 90 percent svalov. Keďže kráčajúci má vďaka lepšej stabilite a istote pocit bezpečia, je to ideálna voľba najmä pre seniorov, ktorí mávajú často problémy s rovnováhou.

Beh

Severská chôdza je dobre tolerovaná aj pri problémoch s chrbticou a kĺbmi a je jednou z najvhodnejších pohybových aktivít pri osteoporóze. Ak ste počas predchádzajúcich mesiacov behávali, nevzdávajte sa svojej obľúbenej aktivity ani v chladnejších dňoch. Zimný beh bude pre vás úplne nová skúsenosť, spočiatku možno nie vždy pohodlná, ale po chvíli objavíte to čaro a začnete si užívať svieži vzduch.

Sánkovanie

Pravdepodobne ho ani nepovažujete za šport, no sánkovanie je skvelým prostriedkom na podporu srdcovocievnej činnosti. Užite si ho s deťmi či vnúčatami a zistíte, že je to naozaj zábavná aktivita. Nezabudnite si dopriať aj adrenalínovú jazdu dolu svahom. Keď budete sane ťahať niekoľkokrát späť na kopec, najlepšie aj s ratolesťami, získate kondičku, ktorú vám bude každý závidieť.


Aké druhy športov v zime uprednostňujete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Mirka
Odporúčame