Spôsobuje vám zima a chlad problémy? Možno ste naň alergickí

Chlap

thinkstockphotos.com

Aj keď nejde o oficiálny typ alergie, stretávame sa s ňou pomerne často. Najmä, keď sa ortuť v teplomere posunie na nízke hodnoty. Ak sa aj vám počas chladných dní objaví nepríjemná žihľavka, časté kýchanie či problémy s dýchaním, je dosť možné, že ste sa práve stretli s alergiou na chlad.

Ako ju spoznáte?

Aj studené počasie či chlad môžu spôsobovať alergickú reakciu. Nie je to typické ochorenie, no ani neznáme. Môže sa prejaviť začervenanými vyrážkami, plným nosom, dráždivým kašľom či uslzenými očami. Typickým prejavom sú však žihľavkovité svrbivé pupence, ktoré sú sprevádzané opuchom. Tými sú najčastejšie postihnuté miesta, ktoré boli vystavené chladu. U citlivých ľudí sa pri strete s chladom zo špeciálnych tkanivových buniek uvoľní histamín, ktorý spôsobuje zvýšenú reaktivitu slizníc dýchacích ciest aj očných spojiviek.

Nielen v zime

Aj keď sa nám spája so zimnými mesiacmi, výnimkami nie sú ani tie teplejšie. Stačí, že sa náhle ochladí alebo začne fúkať studený vietor. Riskantné je aj ponáranie sa do studenej vody. Najbežnejšie sa však vyskytuje pri mínusových teplotách, kedy začína ohrozovať aj sliznice dýchacích ciest.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás neustále studené ruky aj nohy? Takto rozprúdite krv v žilách


Ľadový test vám napovie viac

Ak si nie ste istí a nechcete robiť počas návštevy u lekára zbytočne z komára somára, odhaľte alergiu na chlad už doma. Ak máte podozrenie, že trpíte týmto typom alergie, vyskúšajte tento ľadový test. Na vnútornú stranu predlaktia si priložte na päť minút kocku ľadu. Ak ste na chlad alergickí, to miesto sčervenie, opuchne a začne svrbieť. Neskôr sa na ňom vytvorí žihľavka, ktorá po čase zmizne. Podobným spôsobom vám to potvrdí aj imunológ, keď k zápästiu priloží skúmavku s ľadom. O alergiu ide v prípade, že sa vytvoria na koži pupienky. Na potvrdenie ešte odoberie aj krv.

Prevencia

Ak ste už odhalili, že ste na chlad alergickí, dobre vám padnú tieto rady:

  • Otužujte sa. Striedajte teplú a studenú sprchu. S otužovaním ale začnite najskôr v letných mesiacoch.
  •  Dostatočne sa obliekajte. Najmä v mrazoch nevychádzajte z domu bez rukavíc, čiapky či šálu.
  • Nezabúdajte na ochranný krém na tvár a ruky.
  • Nefajčite.
  • Urobte si čas na športovanie.
  • Aj pri obyčajnej nádche využívajte na preplachovanie soľné roztoky – morskú vodu alebo slanú minerálku – a navštevujte soľné jaskyne.
  • Vyhýbajte sa príliš studeným nápojom a jedlám, dokážu spôsobiť opuch hrtana  a v horších prípadoch aj udusenie.
  • Na kúpanie si vyberajte teplejšiu vodu.

Mohlo by vás zaujať: Terapia chladom: Mužom pomôže k svalom, ženám zas od celulitídy


Zverte sa do rúk lekára

Ako pri všetkých chorobách tak aj pri alergii na chlad, je dôležité prekonzultovať zdravotný stav so špecialistom. Lieči sa podobne ako iné alergie, takže vám lekár predpíše tzv. antihistaminiká vo vyšších dávkach. Môže nasadiť aj kortikoidy, či pri prejavenej infekcii aj antibiotiká. Odporúča sa aj postihnuté miesto na koži natierať krémom s obsahom glukánov. Samotná liečba je však problematická, pretože nie vždy odpovedá na podávané lieky.


Máte vy alebo niekto z vašej rodiny skúsenosti s alergiou na chlad? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame