Spoznajte čaro vlastného chleba: Ako vyberať domácu pekárničku?

Chlieb

thinkstockphotos.com

Aj vás už otravuje každodenný zvuk budíka? Spríjemnite si ráno a doprajte si jednoduchú lahôdku hneď na začiatku dňa. Najlepším štartom je doma upečený chlieb presne podľa vašej chuti!

Poriadne raňajky sú základ

Mnohí tvrdia, že raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa. Treba sa dobre a zdravo najesť. Výbornou možnosťou je dopriať si domáci chlieb, ktorý si môžete upiecť kedykoľvek, akýkoľvek. Je domáca pekáreň vhodná aj pre vás?

Chlebík ako od mamičky

Domáce pekárne sú v dnešnej dobe pomerne obľúbené. Dôvodom je pohodlná obsluha a jedinečná chuť čerstvého domáceho chlebíka. V prvom rade sa musíte pripraviť na to, že chlebík z domácej pekárne nebude presne taký istý, ako ten z obchodu. Takýto má zväčša tvar tehličky, často je v ňom otvor po hnetacom háku a klasická kôrka je len z vrchnej strany. Spodok a boky bochníka majú kôrku jemnejšiu a tenšiu. Príprava takéhoto chlebíka je ale mimoriadne jednoduchá.

Do pekárne dáte všetky potrebné ingrediencie, napríklad múku, zemiaky či soľ. Jednoduchším a pohodlnejším spôsobom je dať do pekárne hotovú zmes na chlebík a nechať piecť. Cesto sa vymiesi, vykysne a zároveň aj upečie. Stačí len vybrať a popriať si dobrú chuť. No a možno vás zaujme aj dĺžka pečenia takéhoto chlebíka. Záleží to na tej ktorej pekárni. Niektorým to trvá okolo 2 hodín, tie rýchlejšie zvládajú pripraviť chlebík aj za 1 hodinku.


Mohlo by vás zaujímať: Domáce rožky či pletenky sú ozajstnou pochúťkou: Upečte si ich aj vy!


Akú si vybrať?

Pri výbere novej domácej pekárne budete určite sledovať niekoľko vecí, ktoré vás budú zaujímať najviac.

Veľkosť chleba – asi najdôležitejšie kritérium. Dobre si pozrite, aký veľký, respektíve aký ťažký chlieb vie pekáreň upiecť. Tie najmenšie majú len okolo 450 g, štandardom býva 750 g chlieb. Pokiaľ je vás doma viacero, určite siahnite po chlebe s hmotnosťou najmenej 1 200 g, alebo aj viac.

Odložený štart – ďalšia podstatná vlastnosť. Jednoducho na pekárni nastavíte čas, kedy sa má zapnúť. Najčastejšie sa dá odložený čas nastaviť až na 12 hodín, niekedy aj viac. Čo môže byť lepšie, ako si večer dať do pekárne pripravenú zmes a ísť spať s istotou, že ráno vám pekáreň sama napečie čerstvý chlebík? Treba však myslieť na hlučnosť pekárne, aby ste sa náhodou nezobudili.

Programy pekárne – domáce pekárne v súčasnosti už nie sú len o pečení chleba. Dokážu toho oveľa viac. Príkladom je možnosť pripraviť si bezlepkové pečivo, džem, voľačo z kypriaceho prášku, cesto na buchty či pizzu. Zaujímavé sú aj programy určené na prípravu samotného chleba, napríklad stupne prepečenia kôrky.

Hnetacie háky – tieto háky majú za úlohu dobre vymiesiť cesto. Potom, ako cesto premiešajú, začína proces pečenia. To však znamená, že v chlebe ostane po háku otvor. Niektoré pekárne majú jeden, iné dva háky. Dva háky sú vhodnejšie pri častom pečení veľkých chlebov, je tu však vyššie riziko poruchy. Dajú sa nájsť aj pekárne, ktoré majú sklopné hnetacie háky a chlieb je tak bez otvorov.

Tak ako, spravili sme vám chuť na dobrý, čerstvý a chrumkavý chlebík? Dnes to problém byť už nemusí. Domáce pekárne sú dostupné pre každého. Tie najlacnejšie sa začínajú pri cene 50-70 eur. Aj tie si nájdu svojich priaznivcov. Pokiaľ chcete pekáreň pre väčšie rodiny, prípadne s väčším počtom programov pečenia, budete sa pozerať v cenovej kategórií 100 – 200 eur. Záleží už len na vašich preferenciách, n každý si tú svoju pekáreň rozhodne dokáže nájsť.


Pečiete si domáci chlieb? Akú receptúru používate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, David
Odporúčame