Spoznajte najčastejšie príčiny bolesti kolien: Okamžitú úľavu prinesie ocot aj horčica

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

S bolesťami kolien sa stretne každý z nás bez ohľadu na vek. Pravdou však je, že s pribúdajúcimi rokmi môže byť stav čoraz vážnejší a nevystačíme s jednoduchým oddychom. Aké sú najčastejšie príčiny bolesti kolien?

Celý rad príznakov

Na to, aby koleno správne fungovalo, musia kosti, chrupavky, svaly, väzy aj šľachy, ktoré tvoria tento nosný kĺb, zostať v dobrej kondícii. V závislosti od toho, ktorá časť je oslabená, sa líšia aj najčastejšie príznaky. Môže ísť o:

• opuch a stuhnutosť
• slabosť a pocit nestability
• začervenanie kože, mierny opuch kolena a pocit tepla na dotyk
• neschopnosť úplne narovnať koleno
• nepríjemné praskajúce zvuky spojené so zvýšenou bolestivosťou

Opotrebovanie chrupavky

Najčastejšie sa s postrannou bolesťou spája opotrebovanie chrupavky, ktoré môžete aj počuť – koleno vŕzga. Pre jeden z najviac zaťažovaných a namáhaných kĺbov tela je chrupavka nevyhnutnosťou. Starnutím sa postupne opotrebováva, stenčuje, až sa môže „rozpadnúť“ a kosti, ktoré sa stretajú v kolene, sa začnú pri pohybe o seba trieť naplno. V takomto štádiu je už bolesť neznesiteľná. Pri radikálnom poškodení až zničení chrupavky je operácia nevyhnutným riešením.


Mohlo by vás zaujať: Nepríjemné bolesti kolien: Vyskúšajte prírodné zázraky, pomôžu vám


Reumatické ochorenia kĺbov

Pri artróze sú zvyčajne viac postihnuté veľké kĺby, ktoré nesú hmotnosť človeka, teda aj kolená. Dochádza k postupnému úbytku až kostnateniu chrupaviek. Degeneratívne zmeny neobídu ani puzdro kĺbu, okolité väzy a šľachy. Môžu vznikať aj nové štruktúry – skostnatené výrastky, ktoré prispievajú k vysokej bolestivosti a čoraz horšej pohyblivosti kĺbu.

Reumatoidná artritída je považovanú za najčastejšiu formu artritídy. Ide o autoimunitné ochorenie, ktoré môže napadnúť akýkoľvek kĺby v tele, vrátane kolien. Typickými znakmi je bolesť a opuch kĺbov, únava, zvýšená teplota. Koleno je na dotyk teplé až horúce. Bez liečby je ohrozené deformáciami a nestabilitou.

Zvýšené hodnoty kyseliny močovej sú typické pre ochorenie známe ako dna. Postihuje nielen malé kĺby, môže zasiahnuť aj kolená. Koleno je opuchnuté, lesklé, červené a veľmi bolestivé. Pridáva sa celková slabosť a nevoľnosť.

Zranenia kolena – traumy

Pre nedostatok svalovej pružnosti a sily sa výrazne zvyšuje riziko poškodenia kolena. Iba vďaka silným svalom sú kĺby chránené a je možný plný a bezpečný rozsah pohybu. Ak zranenie vznikne náhle (napr. pri športe, prudký neopatrný pohyb, zlý krok, pošmyknutie, ..) a prejavuje sa silnou bolesťou, neotáľajte s návštevou lekára. Môže ísť o natrhnuté väzy, zlomené či prasknuté kosti ako následok vážneho pádu alebo úderu, natrhnutý meniskus pri prudkých rotačných pohyboch a podobne.


Mohlo by vás zaujať: 5 tipov pre kolená bez bolesti: Treba ich chrániť pred poškodením


Burzitída

Burzy sú malé mazové vačky, ktoré sa nachádzajú v oblasti veľkých kostí. Pôsobia ako lubrikant a zabraňujú tomu, aby sa svaly a šľachy zraňovali trením o kosti v kĺbe. Pri preťažení (napr. dlhodobé kľačanie pri upratovaní, záhradníčení, kopnutie do kolena pri futbale) môže dôjsť k ich zápalu – burzitíde, ktorá sa prejavuje stuhnutím, opuchom a začervenaním. V kritickom stave sa zhoršuje pohyblivosť kolena a ostrá bolesť vystreľuje do všetkých strán.

Rýchla pomoc pre boľavé kolená

Odvar z borovice – na bolestivé kolená si môžeme pripraviť jednoduchý a účinný obklad. Povaríme pol kila ihličia vo vode. Do mierne teplého odvaru namočíme gázu, ktorú použijeme ako obklad na koleno.
Sušené brezové listy – za hrsť sušených listov povaríme vo vode. Uvarené listy rozložíme na gázový štvorček a priložíme na boľavé miesta.
Procedúra z horčičných semien – v mažiari rozdrvíme za hrsť horčičných semien. Zmiešame s 3-4 lyžicami teplej vody a vymiešame kašičku. Nanesieme na gázu a priložíme na koleno. Akonáhle ucítime, že obklad „páli“, dáme ho preč a koleno opláchneme.
Protizápalový jablčný ocot – jablčný ocot dokáže bojovať so zápalom v kolenách zvnútra. Jedna lyžica octu rozmiešaná v pohári vody môže postupne priniesť aspoň malú úľavu od artritídy.
Kajenské korenie ako prírodné analgetikum – kajenské korenie (podrvené chilli papričky) obsahuje účinný kapsaicín, ktorý pôsobí na zmiernenie bolestivosti. Dve lyžičky korenia zmiešame s menšou šálkou olivového oleja. Kajenským olejom potierame koleno.


Čo pri bolesti kolien najviac pomáha vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: Lucka
Odporúčame