Spoznajte silu senovky gréckej: Upravuje trávenie a tlmí prejavy menopauzy

Senovka

thinkstockphotos.com

Počuli ste už niekedy o senovke gréckej? Nie? Tak to by ste mali zmeniť, jej účinky určite oceníte. Ak máte doma rozličný výber korenín, tak ju nájdete aj vo svojej kuchyni. Môžete ju rozoznávať v chuti karí korenia, ktorého je súčasťou. Senovka grécka sa využíva ako doplnok stravy či korenina, no významná je aj kvôli svojim účinkom na zdravé fungovanie prsníkov.

Patrí medzi najstaršie liečivé rastliny a pochádza už z čias starovekých Egypťanov. Ako zázrak prírody ju využíval aj Hippokrates. Pri liečbe senovkou sa používajú najmä jej semená, ktoré zoženiete takmer v každom obchode so zdravou výživou. Sú dobrým zdrojom minerálov, vitamínov, bielkovín a cenných minerálov, ako je železo, horčík, med či mangán.

Vyrieši problémové trávenie

Senovku grécku môžete použiť pri viacerých tráviacich problémoch. Úspešne stimuluje trávenie a zároveň povzbudzuje chuť do jedla. Rovnako ju môžete použiť aj na vyriešenie porúch trávenia, nechutenstva, slabosti, na koliku i hnačku. Tlmí nadmernú kyslosť a pálenie v žalúdku bez toho, aby orgán podráždila. Ako tonikum má priaznivý vplyv na slezinu a pečeň. Senovka však má horkú chuť, preto to s ňou neprežeňte. Môžete ju použiť aj ako preháňadlo. Zmiešajte lyžicu čerstvo rozmletej senovky s 2,5 dcl vody. Pite maximálne trikrát denne a nezabúdajte dodržiavať klasický pitný režim.


Mohlo by vás zaujať: Stravovanie podľa Grékov: Využite ich zvyky aj vo vašej kuchyni


Ideálna aj počas menopauzy

Senovka obsahuje chemické látky podobné estrogénu – fytoestrogény. Tie je vhodné dopĺňať počas menopauzy, pretože dokážu vyrovnávať pokles tvorby estrogénu v tele. Aspoň sčasti by ste tak mohli potlačiť jej nepríjemné prejavy ako návaly tepla, nočné potenie, bolesť v prsiach a podobne.

Fytoestrogény sa zároveň už dávno používajú na zvýšenie množstva mlieka u dojčiacich žien. Užíva sa vo forme kapsulí a účinky sa dostavia do 24 až 72 hodín. Keď sa potrebné množstvo mlieka dostaví, pokračovanie v kojení by malo udržať produkciu mlieka. Potom sa môže senovka vysadiť. Takéto mlieko obsahuje dodáva deťom dostatočné množstvo železa, upokojuje ich a napomáha pri zvýšení telesnej hmotnosti. Určite by ju však nemali užívať tehotné ženy, pretože spôsobuje sťahy maternice, ktoré môžu vyvolať potrat.

Zväčšenie poprsia bez chemikálií

Napriek všetkým vynikajúcim vlastnostiam je senovka najznámejšia kvôli schopnosti zväčšovať poprsie. Lekárske štúdie to síce zatiaľ nepotvrdili, no mnohí odborníci veria v jej účinky pri lokálnej aplikácii. Obsahuje totiž diosgenín, ktorý sa používa na výrobu umelého estrogénu. Jej účinky na zväčšenie prsníkov by sa mali zvýšiť trením extraktu do pokožky, kde sa priamo absorbuje do tkaniva. Ak chcete je možnú silu vyskúšať na vlastnej koži, namočte ju na noc do vody a na druhý deň výluh použite na masáž prsníkov.


Mohlo by vás zaujať: Čaká vás dovolenka v Grécku? Toto všetko musíte ochutnať!


Buďte pri varení kreatívni

Senovka grécka je súčasťou viacerých zmesí korenia. Patria medzi ne napríklad indické karí, sambar, bembere ale aj v Bulharsku známa čubrica. Využíva sa na aromatizáciu syrov, pokrmov zo strukovín a dokonca sa pridáva do cesta na ochutenie chlebov a iných druhov pečiva. Ak chcete ozvláštniť svoje jedlá, pridajte do nich senovku. Najlepšie sa hodí do hubových, cibuľových i zemiakových polievok.

Netradične ku kráse

Semeno senovky má želatínové zloženie, čo blahodarne vplýva na problematickú pokožku. Môžete ju použiť na závažné kožné vredy a zahojí aj rany na nohách. Úspešná je aj v starostlivosti o pleť – omladzuje pokožku a odstraňuje nečistoty. Pri vypadávaní vlasov pomáha vlasové tonikum. Zmiešajte rozmleté semená s olivovým olejom a touto zmesou masírujte hlavu.

A to nie je všetko:

  • upokojuje a hojí sliznice dýchacích ciest
  • zahrieva telo
  • je účinná proti alergiám a horúčke
  • znižuje cholesterol
  • reguluje hladinu cukru v krvi
  • znižuje problémy s PMS
  • jej antioxidanty spomaľujú starnutie

Otestovali ste už účinky senovky gréckej? Napíšte aké s ňou máte skúsenosti ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame