Správa sa váš domáci maznáčik v poslednom čase zvláštne? Možno ho trápia blchy, tu je návod, ako ich rozpoznať!

dva psy v parku

Každý majiteľ domáceho maznáčika by si mal byť vedomý príznakov možného napadnutia blchami (Zdroj: Freepik/zunateranaskote)

Na celom svete existuje viac ako 2 500 rôznych druhov bĺch, ale jeden je najbežnejší medzi psami a mačkami. Nazýva sa to Ctenocephalides felis alebo blcha mačacia. Áno. Ak má váš pes blchy, sú to s najväčšou pravdepodobnosťou mačacie blchy.

Každý majiteľ domáceho maznáčika by si mal byť vedomý príznakov možného napadnutia blchami. Zahŕňajú:

  • Váš pes (alebo mačka) sa často škriabe alebo hryzie do srsti. Je to preto, že blchy môžu pri uhryznutí nielen spôsobiť ostrú bolesť, ale ich slinné žľazy vylučujú látku, ktorá je pre mnohých psov a mačky dráždivá.
  • Vidíte ich. Dospelé blchy sú dlhé asi osminu palca. Sú červeno-hnedé a veľmi tenké. Je ťažké skutočne vidieť, ako vyzerajú bez mikroskopu (hoci je to jednoduchšie na svetlej srsti), ale majú veľké zadné nohy. Podľa niektorých meraní môžu vyskočiť nahor a von najmenej 12 palcov jedným skokom. A jeden výskum zistil, že na každú dospelú blchu nájdenú na vašom miláčikovi pripadá najmenej 100 nedospelých bĺch.
  • Môžete vidieť, čo po sebe zanechajú. Nazýva sa to „blšia špina“ a vyzerá to trochu ako korenie. Tieto škvrny sú v skutočnosti kúsky zaschnutej krvi, ktoré sa sfarbia buď na čiernu alebo hnedú. Môžete si ich všimnúť na koži vášho domáceho maznáčika alebo napríklad na jeho posteľnej bielizni, koberci či na jeho obľúbenom kresle.
  • Vo svojom dome môžete vidieť ďalšie podozrivé veci: Blchy kladú vajíčka na vášho domáceho maznáčika – malé biele ovály – ktoré väčšinou odpadávajú do prostredia okolo neho (vaša posteľ, pelech pre psa, koberec, kreslo), len aby sa z nich o niekoľko dní neskôr vyliahli larvy bĺch.
  • Môžete vidieť aj larvy. Sú to malé červíky s hnedými hlavami, ktoré sa neskôr zakuklia. Obdobie od larvy po zakuklenia trvá asi 3-4 týždne. Potom sú z nich úplne dospelé blchy, ktoré parazitujú na vašom domácom maznáčikovi.
  • Ak uvidíte pásomnice – vnútorné parazity, ktoré sú biele alebo ružovkasté a vyzerajú ako malé kúsky ryže, ktoré sa často objavia vykĺznutím z konečníka vášho domáceho maznáčika – je to znamenie, že váš maznáčik mohol mať blchy.
  • Váš pes (alebo mačka) stráca srsť: Nie je to spôsobené samotnými blchami, ale všetkým svrbením a hryzením. Blchy sa často zhromažďujú na krku a lopatkách vašich domácich miláčikov. Spodná časť chvosta a pozdĺž zadnej časti nôh je pre nich tiež obľúbeným miestom. To sú tiež miesta, kde zvieratá uhryznú, aby sa dostali k blchám. To si môže vybrať svoju daň na srsti domáceho maznáčika. Pri plnom zamorení sú blchy viditeľné aj v holých oblastiach brucha domáceho maznáčika.
  • Ich pokožka vyzerá podráždene: Ak sa môžete dostať cez srsť vášho domáceho maznáčika a pozrieť sa na kožu, blšie uhryznutia sú zvyčajne malé, vyvýšené červené bodky. Opäť hľadajte uhryznutie na chrbte a krku a na spodnej časti chvosta. Ďalším problémom s blšími uhryznutiami je, že môžu viesť k blšej alergickej dermatitíde, známej tiež ako precitlivenosť na blšie pohryzky. Ak to má váš maznáčik, jeho koža môže svrbieť, sčervenať a šupinatá. Môže to viesť aj k sekundárnym infekciám kože.
  • Ich ďasná sú bledé: Pri veľkom napadnutí blchami môže niektorým domácim miláčikom (najmä menším mačiatkam alebo mláďatám) hroziť anémia alebo strata červených krviniek. Blchy môžu prijať v krvi až 15-násobok svojej telesnej hmotnosti. Bledé ďasná často signalizujú anémiu.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Výmenu oleja v aute zvládnete aj vy: Pozrite sa na návod, s ktorým ušetríte nemalé peniaze

Blchy sú v najprísnejšom zmysle slova škodcovia. Ale môžu byť oveľa viac. Môžu prenášať choroby (aj na ľudí) a spôsobiť život ohrozujúce problémy vášho domáceho maznáčika. Ak spozorujete akékoľvek príznaky bĺch, poraďte sa so svojím veterinárom, čo robiť.Zdroj: plnielanu.sk, webmd.com
Odporúčame