Správne jedlo v správny čas: Kedy čo jesť, aby váha konečne klesla?

váha

sxc.hu

Snažíte sa aj vy schudnúť prebytočné kilá alebo si aspoň udržať súčasnú hmotnosť? Tajomstvo úspešného zhadzovania kíl sa skrýva predovšetkým v zložení stravy a v dostatočnom pohybe. Vedeli ste však, že každej zdravej výžive môžete výrazne pomôcť správnym načasovaním? Zistite, ako by vaše porcie mali vyzerať po cvičení, náročnom dni v práci či prebdenej noci a vyťažte zo svojho jedálneho lístka maximum benefitov pre svoju líniu.

Prečo je načasovanie dôležité?

Keď sa snažíme implantovať pozitívne zmeny do nášho stravovania, zvyčajne uvažujeme nad životným štýlom globálne – strážime si energeticky príjem a výdaj, jeme viac zeleniny, pravidelne cvičíme. Málokto z nás sa však zamýšľa nad tým, ktoré jedlá servírovať v akom čase. Situácia a časť dňa, v ktorej sa nachádzame, pritom v našom tele vytvára špecifické nutričné požiadavky. Práve strava totiž vytvára v organizme hormonálne reakcie. Tie ovplyvňujú našu náladu, pozornosť, energetickú hladinu a všetko ostatné. Ak teda máte predstavu o tom, ako sa chcete stravovať, prihliadnite aj na okolnosti bežného dňa. Uvidíte, že ručička váhy sa smerom nadol rozhýbe rýchlejšie.


Mohlo by vás zaujímať: Jedenie pri televízore či počítači? Urobte rázne „stop“ a konečne schudnite!


Čo jesť po náročnom tréningu?

Ak sa svaly dostali pod značnú záťaž, cítia sa tak trochu ako vysokoškoláci pred štátnicami – vystresované a vyčerpané. Aby boli schopné zdolať budúce méty, musia narásť, čím sa v konečnom dôsledku stávame silnejšími. Na to však potrebujú správnu výživu, ktorá by mala byť prispôsobená prekonanej záťaži:

  • krátky tréning miernej až strednej intenzity – vyžaduje si karbohydráty a proteíny v pomere 2:1. Prvá zložka obnoví zásoby glykogénu, zatiaľ čo bielkoviny sa postarajú a budovanie a remodeláciu svalovej hmoty.
  • dlhý alebo vysokointenzívny tréning – karbohydráty a bielkoviny si namixujte v pomere 3:1

Jedlo by ste mali prijať do 30 minút až hodiny po cvičení. Je to totiž ten najlepší priestor, v ktorom telo absorbuje živiny. Vyskúšať môžete napríklad proteínový nápoj s primeraným obsahom cukru (po ľahšom tréningu). Ak ste si dali poriadne do tela, zasýti vás prírodné arašidové maslo na krajci celozrnného chleba.

Čo jesť po dlhej pracovnej porade?

Ste uprostred náročného pracovného dňa, ktorý si vyžaduje dlhé sústredenie? Zabudnite na sacharidové povzbudenie v podobe čokoládovej tyčinky. Namiesto toho si do menšej misky vysypte mandle, ktoré predstavujú priehrštie zdraviu prospešných omega-3 mastných kyselín a navyše obsahujú až do 30% bielkovín. Výskumy totiž ukazujú, že nie cukor, ale proteíny aktivujú bunky, ktoré nás udržujú bdelých a spaľujú kalórie. Celozrnné karbohydráty síce dodajú potrebnú energiu mozgu vo forme glukózy, no bielkoviny zabezpečia, že si z dlhej porady aj niečo zapamätáte.


Mohlo by vás zaujímať: Tajomstvá expresnej straty tuku: Tieto triky vás zbavia kíl najrýchlejšie


Čo jesť po slabom spánku?

Strávili ste noc prehadzovaním sa v posteli a naprávaním vankúša? V tom prípade ste zrejme ráno vstávali poriadne oťapení. Vaše telo však podľa vedcov navyše bojuje so zvýšenou hladinou grelínu a zníženou hladinou leptínu počas celého dňa. To sa prejaví vo forme zvýšeného apetítu a neustáleho nutkania niečo chrumkať. Aby ste sa tomu vyhli, naservírujte si na ráno opäť ľahko stráviteľné bielkoviny. Vyskúšať môžete niekoľko koliesok diétnej šunky, ktorá vás zasýti na dlhšie. Alternatívou môže byť grécky jogurt pomiešaný s kúskami banánu a semiačkami chia (Salvia hispanica).

Ako si zadeliť jednotlivé porcie dňa?

Štúdie preukazujú, že ľudia, ktorí maškrtia aj po ôsmej hodine večer, majú vyššie BMI ako poctivci bez nočného vyjedania chladničky. Nemusíte sa striktne držať hodín, no snažte sa uložiť do postele pred polnocou a aspoň tri hodiny predtým nič nejesť. Najväčší kalorický prísun sústreďte na dopoludňajšie hodiny:

  • Raňajky – váš metabolizmus je pripravený na dostatočnú dávku energie, zvlášť, pokiaľ ste ho nechali oddychovať aj 12 hodín vkuse. Doprajte si, na čo máte chuť, obmedzte len veľký prísun tukov.
  • Obed – ideálne je, ak žalúdok oklamete polievkou a značnou porciou zeleniny – nebudete mať už toľko miesta na mäso či prílohy. Vyhýbajte sa ťažkým a vyprážaným jedlám, ktoré sa prejavia v podobe popoludňajšej únavy a letargie.
  • Večera – stavte na ľahko stráviteľné pochúťky ako ryby, zeleninové šaláty s celozrnným toastom alebo rizoto

Tip: Aspoň dvakrát do týždňa nechajte svoj metabolizmus poriadne oddýchnuť. Počkajte, kým vám úplne vytrávi a najedzte sa, až keď vám škvŕka v žalúdku. Aj takáto mierna forma hladovky vám môže napomôcť k lepšiemu vstrebávaniu živín.


Je podľa vás pri zdravom stravovaní dôležité správne načasovanie? Ako načúvate svojmu telu vy? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame