Spravte si poriadok medzi kamarátmi: Takýchto určite nepotrebujete!

Konverzácia

thinkstockphotos.com

,,Priateľstvo je láska bez krídel,“ povedal Byron a mal pravdu. O kamarátstve existuje množstvo ďalších zaujímavých citátov či ľudových múdrostí. Všetky sú však na nič, ak práve vaši kamaráti nie sú celkom takí, ako by mali byť. Zistite, ktorým typom sa radšej vyhnúť!

Povedané slovami amerického spisovateľa Elberta Hubbarda: ,,Priateľ je niekto, kto o vás vie všetko, a stále vás má rád.A mal úplnú pravdu, pretože priateľstvo je predovšetkým o zdieľaní nielen tých najlepších okamihov, ale aj tých úplne najhorších. Priateľstvo nám obohacuje život a je vedecky dokázané, že nás robí šťastnejšími. S týmto vedomím nepochybne platí, že čím viac priateľov, tým lepšie, že? Nie. Pretože pokiaľ ide o najlepších kamarátov, platí, že rozhoduje kvalita, nie kvantita. Občas je potrebné pretriediť ich rady, čo platí na facebooku rovnako ako v reálnom živote.

A tu tie druhy priateľov, ktorým by ste sa mali v tomto roku radšej vyhnúť vo vlastnom záujme.

1. Priateľ typu „len keď mi to vyhovuje“

Máme ich všetci a možno si to ani neuvedomujeme, pretože tento takzvaný priateľ je nesmierne talentovaný pri maskovaní vlastných potrieb za niečo, čo je výhodné pre vás oboch. Ale nenechajte sa oklamať, v každej situácii myslí len na jednu osobu a vy to nie ste.

Tento kamoš predpokladá, že všetko vo vzájomnom vzťahu bude tak, ako vyhovuje jemu či jej miesta, termíny a časy všetkých schôdzok budú upravené podľa jeho či jej potrieb. To isté platí pre vzájomnú komunikáciu. A vo chvíli, keď ho alebo ju budete naozaj potrebovať, budú mať práve plné ruky práce.


Mohlo by vás zaujať: Umenie hádať sa: Naučte sa ho aj vy!


2. Priateľ typu „ani si nepamätám, prečo sa vlastne kamarátime“

Určite ich tiež poznáte, tých ľudí, čo ste sa s nimi kamarátili ako deti alebo napríklad na strednej, ale celý súčasný vzťah je založený už len na tom, čo bolo vtedy. Začnete si to uvedomovať, keď bude každé ďalšie stretnutie a každý ďalší rozhovor rozpačitejší než tie predtým, a vám dôjde, že ste každý už úplne niekde inde a nemáte nič spoločné.

3. Priateľ plný výhovoriek

Toto je ten druh priateľa, ktorý celý týždeň na sociálnych sieťach vytrubuje, ako nesmierne natešený je na vaše budúce stretnutie, a možno vám dokonca začne posielať esemesky s textom: ,,Už sme sa strašne dlho nevideli!Alebo odkazy na sentimentálne citáty na tému ,,význam pravého priateľstva.

Ale tesne predtým, než sa posedenie, schôdzka, či akákoľvek iná spoločná aktivita uskutočniť, sa z nej ospravedlní. V lepšom prípade telefonátom, v tom horšom emailom alebo textovou správou obsahujúcou pohodlnú výhovorku na hektický týždeň, chorého psa alebo rodinnú záležitosť, na ktorú zabudol ako na smrť.

To isté sa bude opakovať so železnou pravidelnosťou a jedinou spoľahlivou vecou na vašom priateľovi bude to, aký je nespoľahlivý.


Mohlo by vás zaujať: Máte málo priateľov? Poradíme vám, ako môžete získať nových


4. Priateľ zneužívajúci

Priateľstvo je obojsmerná ulica, ale tento druh priateľa nerešpektuje žiadne pravidlá dopravy. Ľahko sa identifikovať podľa spôsobu, akým s vami komunikuje osobne alebo telefonicky. V zásade mu ide o jediné vyklopiť na vás všetky vlastné problémy.

Žiadna konverzácia sa nekoná, vždy ide o monológ. O to, ako on alebo ona sa má, čo robí, čo si myslí, čo cíti A ak už položí otázku: ,,A čo ty?, Odpoveď buď vôbec nepočúva, pretože si zrovnáva v hlave vlastné vety, ktoré na vás vychrlí, len čo sa nadýchnete, alebo sa v polovici vášho rozprávania vyhovorí na neodkladnú povinnosť a odíde či zavesí.


S ktorými typmi spomínaných priateľov ste už mali do činenia? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, news.com.au
Odporúčame