Spríjemnite si jeseň v záhrade: Začnite s budovaním jazierka

Jazierko

flickr.com

Jazierka či rybníky v záhrade nie sú iba skrášľujúcim prvkom, hoci sa práve pre ich osobitú krásu pre ne rozhodne väčšina ľudí. Jazierka sú však predovšetkým samostatné ekosystémy, ktoré záhrade dodajú úplne novú dimenziu. Vytvárajú okolo seba pulzujúci život a sú harmonizujúcim prvkom, vďaka čomu bude vaša záhrada skutočnou oázou pokoja.

Ak sa rozhodnete vybudovať si vo svojej záhrade vlastný malý svet – ekosystém, môžete si vybrať z niekoľkých spôsobov a techník. Bude vaše jazierko domovom iba pre rastliny, alebo aj vodné živočíchy? Bude geometricky pravidelné, alebo prirodzene zaoblené? Veľké, alebo malé? V každom prípade je práve jesenné obdobie vhodné na začiatok stavby jazierka, nakoľko jeho postupné vytváranie zaručí aj jeho prirodzené osídľovanie a pozvoľnú tvorbu žiadaného ekosystému. Okrem toho, mnoho potrebných vecí môžete dostať za lepšie ceny ako na jar.

To pravé miesto

O polohe jazierka rozhoduje predovšetkým celkový vzhľad a možnosti pozemku, na ktorom ho chcete vytvoriť. Kde stojí váš dom, prípadne, kde sa nachádza terasa, akú dispozíciu má záhrada a podobne. Dôležitým kritériom pri výbere miesta by mala byť tiež slnečnosť tej časti, kde bude jazierko vybudované. Na jeho hladinu by totiž malo slnko dopadať len približne päť hodín denne. Znamená to, že miesta, kde je po celý deň tieň, alebo naopak také, kde neustále svieti slnko, nie sú vhodnými kandidátmi na stanovište jazierka. Prirodzený ekosystém, ktorý sme spomínali vyššie, by v takom prípade nefungoval správne. Ani stromy v tesnej blízkosti jazierka nie sú žiadané, nakoľko ich padajúce listy či ihličie môžu znečisťovať vodu a korene môžu porušiť okraje jazierka. V neposlednom rade majte na pamäti aj to, že hladina jazierka je dušilahodiacim miestom, na ktorom bude určite s radosťou spočívať váš pohľad. Umiestnite svoje jazierko preto tak, aby ste mali možnosť kochať sa pohľadom naň čo najčastejšie – napríklad vedľa terasy, kde trávite čas, alebo pred okno či balkón.


Mohlo by vás zaujať: Záhrada v štýle feng shui: Vnesie vám do života harmóniu a pohodu


Plastová nádrž alebo fólia?

Jazierko na záhrade je možné vytvoriť z hotovej nádrže, alebo pomocou plastovej fólie. Možné je tiež použiť špeciálne upravený betón, čo je však vhodnejšie nechať na odborníkov, alebo vytvoriť prirodzené dno jazierka pomocou hrubej vrstvy ílu a vrstvy piesku.

Pri výbere techniky a materiálu hrá dôležitú úlohu veľkosť plánovaného jazierka, financie, ale aj osobné preferencie. Pri menších jazierkach si môžete vybrať z mnohých tvarov, hĺbok a veľkostí nádrží, ktorých zasadenie do zeme je jednoduchšie. Práca s fóliou, ktorá sa využíva najmä pri väčších jazierkach, je zložitejšia. V ponuke je niekoľko materiálov i hrúbok a tvar vášho jazierka tak môže úplne zodpovedať vašim predstavám. Zväčša sa však nevyhnete nadpájaniu a lepeniu fólie, predovšetkým pri jazierkach s členitejším okrajom.

Začíname

Prvým krkom je približné vymedzenie okrajov jazierka a formovanie dna. Jazierko by malo mať niekoľko hĺbkových stupňov. Kým pri brehoch by malo byť plytkejšie, na iných miestach musí dosahovať hĺbku minimálne jeden meter, kvôli prežitiu rýb v zime alebo zasadeniu lekien, ktorých pestovanie si vyžaduje hlbšiu vodu. Ak použijete fóliu, je potrebné dôkladne vyčistiť podklad od kameňov, ktoré by ju mohli prepichnúť. Odporúča sa vysypať dno pieskom a vystlať ochrannou textilnou fóliou. Obe fólie pritom musia presahovať okraje jazierka minimálne o pol metra, aby mohli byť dôkladne zaistené. Následne vyberte miesto pre filter, prípadné osvetlenie a iné doplnky, aby ste tak mohli zabezpečiť miesto, kadiaľ bude viesť prívod elektrickej energie.

V tomto okamihu je potrebné zvoliť si spôsob, akým budú tvorené brehy jazierka. Fólia sa môže zaistiť pieskom a kameňmi, ktoré vytvoria prirodzený kamenistý breh (dá sa tiež zakúpiť kamienková fólia), alebo priamo hlinou, do ktorej sa budú sadiť rastliny tvoriace okraj jazierka. Na dno ďalej príde špeciálny substrát a kamene, ktoré sú  nie len pekné na pohľad a pôsobia prirodzene, ale umožnia aj vysádzanie a upevňovanie vodných rastlín. Voda prichádza na rad až nakoniec, pričom na prvé napustenie je najvhodnejšia voda z vodovodu a napúšťať by sa mala postupne spolu s vysádzaním rastlín a vystielaním dna štrkom a kameňmi.


Mohlo by vás zaujať: Plodná záhrada v súlade s prírodnými zákonitosťami: Môžete ju mať aj vy!


Život v jazierku

Rastliny v jazierku nesmú chýbať, majú totiž dôležitú úlohu. Nielen, že vytvárajú kyslík, ale tým, že čerpajú z vody časť živín, zamedzujú premnoženiu rias. Výsadbu začnite pri napúšťaní jazierka. Prvé sa sadia rastliny, ktoré vyžadujú väčšiu hĺbku. Aby sa príliš nerozmnožili, umiestňujte ich do špeciálnych košov či kapsičiek a na strmšie časti môžete použiť kokosovú rohož.

V jazierku by nemali chýbať ani ryby, ktoré sa však do vody môžu umiestniť až po približne troch týždňoch. Hĺbka jazera musí byť prispôsobená konkrétnemu druhu rýb a dôležité je, aby bol dostatočný priestor na ich prežitie počas zimných období, keď hladinu pokrýva ľad. Ten by mal byť vždy na jednom mieste otvorený. Snáď najdôležitejším pravidlom je, že množstvo rastlín a rýb musí zodpovedať objemu vody v jazierku a kvalitu vody je potrebné priebežne kontrolovať.

Ak svoje jazierko dôkladne naplánujete a starostlivo vybudujete, nebudete sa musieť o túto krásnu oblasť záhrady takmer vôbec starať. Správne vytvorené jazierko je totiž samostatným a dobre fungujúcim ekosystémom a pohľad naň vás vždy poteší.


Máte skúsenosti s budovaním jazierka vo vaśej záhrade? Podeľte sa s ostatnými čitateľmi o vaše skúsenosti a vyhrajte víkendový pobyt alebo inú z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: flickr.com, flickr.com, Andrea
Odporúčame