Srdce a cievy vo forme až do stovky: Vďaka týmto zásadám ich môžete ich mať aj vy!

Srdce

freedigitalphotos.net

Povedomie o srdcovo-cievnych chorobách sa postupne zvyšuje. Lekári však stále nie sú spokojní. Z prieskumov, ktoré každoročne robí Slovenská nadácia srdca vyplýva, že väčšina opýtaných ľudí správne uviedla ako rizikový faktor vzniku ochorenia vysoký krvný tlak. Ďalšie rizikové faktory ako stres, vysoký cholesterol, obezitu, či fajčenie poznala ani nie polovica respondentov.

Je pravdou, že úmrtia na srdcovo-cievne choroby sa čoraz viac posúvajú do vyšších vekových  skupín (75+). Kardiovaskulárne ochorenia sú však na Slovensku príčinou smrti až polovice obyvateľstva. Táto skutočnosť je neuspokojivá. Na porovnanie uvádzame, že vo Francúzsku je to iba 30 percent. Vzniku srdcovo-cievnych ochorení vieme zdravým životným štýlom predísť až v 90 percentách. Preto kardiológovia neustále vyvíjajú tlak na osvetu. Sú presvedčení, že ak v iných krajinách vedia predísť úmrtiam na infarkt a iné srdcovo-cievne ochorenia, musí to ísť aj na Slovensku.

Civilizačné zmeny sa podpísali aj pod náš spôsob života, prejedáme sa, fajčíme, málo sa hýbeme. Aj preto edukačných kampaní nikdy nie je dosť.  Cieľom Slovenskej nadácie srdca je podnietiť záujem obyvateľov Slovenska o témy zdravého životného štýlu a prevencie kardiovaskulárnych ochorení ,“ uviedol doc. MUDr. Gabriel Kamenský, CSc., FESC, hlavný odborník pri MZ SR pre kardiológiu a správca Slovenskej nadácie srdca.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete ochrániť svoje srdce a cievy? Nalejte si šálku čierneho čaju!


Základné rizikové faktory srdcovo-cievnych ochorení

Iba desať percent slovenskej populácie nemá žiadny rizikový faktor vzniku kardiovaskulárnych ochorení.  Ktoré to vlastne sú?

  • fajčenie
  • vysoká telesná hmotnosť – obezita
  • vysoký krvný tlak
  • vysoká hladina cholesterolu
  • cukrovka
  • stres

Docent Kamenský zdôrazňuje: „Všetky rizikové faktory vieme ovplyvniť svojím životným štýlom. Nebezpečné a zákerné  je na nich to, že väčšina nemá vôbec žiadne príznaky a nebolí!“ O to dôležitejšie je im predchádzať pravidelným cvičením,  zdravou stravou bohatou na vlákniny s nízkym obsahom soli a tukov, konzumáciou zeleniny a ovocia a pravidelným meraním krvného tlaku – udržiavať optimálny krvný tlak, t. j. 120/80.

Kód zdravého života: 0-30-5-120-80

Ide o životne dôležité hodnoty, ktoré by mal každý poznať. No nielen poznať, ale snažiť sa ich aj dosiahnuť a udržiavať zdravým životným štýlom. Kód informuje, že by sme nemali fajčiťteda 0 cigariet denne. Mali by sme mať denne minimálne 30 minút pohybovej aktivity. Hladina celkového cholesterolu v krvi by nemala presiahnuť hodnotu 5 mmol/l. Hodnoty optimálneho tlaku krvi by sa mali pohybovať na úrovni 120/80. Tlak krvi nesúvisí s vekom. Aj človek v pokročilom veku má mať uvedený tlak krvi. Individuálnym správaním vieme tieto parametre ovplyvniť až v 40 percentách.


Mohlo by vás zaujímať: Všetko pre zdravé srdce: Tieto vitamíny a látky vám ho zaručia!


Deň srdca na Slovensku – 27. septembra 2013

Edukačná kampaň MOST (mesiac o srdcových témach) vyvrcholí už po siedmy raz v uliciach, lekárňach, obchodných centrách a pod. po celom Slovensku. Okoloidúci si budú môcť dať bezplatne odmerať svoje rizikové faktory (najmä tlak krvi, cholesterol, obvod pása). Získajú o nich nielen všetky potrebné informácie, ale aj to, ako dosiahnuť či udržať správne hodnoty. Tzv.meracie  miesta, kde sa bude poskytovať odborné poradenstvo, zistíte podľa vášho mesta na www.tvojesrdce.sk.

VLAKY ZDRAVIA

27. 9. 2013 piatok                                                                                                                      

  • R 607 Liptov            – Bratislava  (s odchodom 11.57 h)  –  Žilina   –   Košice  (s príchodom 17.53 h)
  • R 813 Sitno – Bratislava (s odchodom 12.03 h)  – Lučenec – Zvolen (s príchodom 14.58 h)
  • R 834 Urpín             – Zvolen (s odchodom 15:02 h) – Bratislava  (s príchodom 17.58 h)  

28. 9. 2013 sobota                                                                                                      

  • R 606  Liptov           – Košice  (s odchodom  10.15 h) – Žilina –   Bratislava  (s príchodom 16.07 h)

V každom vlaku bude jedno kupé vyčlenené pre hliadku zdravia, ktorú budú tvoriť lekári. Spoznáte ich podľa označenia plagátmi  s informáciou o Dni srdca na Slovensku. Počas cestovania si budete mať možnosť bezplatne si nechať zmerať tlak krvi, hladinu cholesterolu, BMI index, získať informačné a propagačné materiály a konzultovať otázky ohľadom kardiovaskulárnych ochorení.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Niečo sme si už osvojili

Výsledky doterajších kampaní ukazujú, že sa  podarilo napríklad znížiť počet fajčiarov na Slovensku. Čo je však menej potešujúce, je fakt, že pribúda obéznych ľudí a tých, ktorí majú zvýšený cholesterol je podľa výskumov viac ako polovica. Výraznejšie sa nezmenil počet ľudí s vyšším tlakom, stúpol však počet osôb, u ktorých je vysoký krvný tlak liečený,” dodal G. Kamenský.


Snažíte sa chrániť vaše srdce? Akými spôsobmi sa o to pokúšate? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Viola
Odporúčame