Srdcu škodí nielen stres či smútok: Škodiť mu môže aj veľké šťastie!

Senior

thinkstockphotos.com

Stretnutie s dávnym kamarátom či narodenie vnúčaťa – obrovská radosť nemusí vždy končiť dobre. Intenzívny pocit štastia, keď vám ide srdce vybuchnúť v hrudi, či sa neviete nadýchnuť, môže totiž vášmu srdcu škodiť.

Emočný stres, ktorý spôsobuje bolesť v hrudníku a pocit, že človek nemôže chytiť dych, sa môže prihodiť v okamihoch šťastia rovnako ako pri silnom prežívaní hnevu, zármutku a strachu. Zistila to štúdia švajčiarskych vedcov. Podľa zistení vedcov Curyšskej univerzity je zhruba každý dvadsiaty podobný prípad spôsobený radosťou. Tento stav je zvyčajne dočasný a ľudia sú potom všeobecne znovu v poriadku.

Priťažiť môže aj šťastie

Podľa doktorky Jeleny Ghadriovej, ktorá sa podieľala na výskume, štúdia preukázala, že spúšťače takzvaného syndrómu zlomeného srdca, čiže takotsubo kardiomyopatie, môžu byť oveľa rozmanitejšie, než sa pôvodne myslelo. ,,Pacient s kardiomyopatiou takotsubo naďalej nie je klasický pacient so zlomeným srdcom; tejto chorobe môžu predchádzať aj pozitívne emócie,uviedla.


Mohlo by vás zaujať: Šokujúce správy môžu človeka aj zabiť: Oznamujte ich s rozumom a s citom


Pri štúdii skúmajúcou 1750 pacientov zistili vedci srdcové ťažkosti spôsobené okrem iného aj týmito príčinami: narodeninami, svadbou syna, stretnutím s priateľom/priateľkou po 50 rokoch, narodením vnúčaťa, víťazstvom obľúbeného ragbyového tímu, víťazstvom jackpotu v kasíne alebo výsledkami počítačovej tomografie, ktoré nepotvrdili závažnú chorobu. Štúdia tiež naznačila, že väčšina prípadov bola zaznamenaná u žien po menopauze.

Viac na jar a v lete

Výskumníci z amerického výskumného tímu dr. Richarda Regnanteho z Miriam Hospital zas zistili, že na rozdiel od srdcového infarktu, ktorý sa vyskytuje skôr v zime, prípady syndrómu zlomeného srdca sú najčastejšie na jar a v letných mesiacoch.


Mohlo by vás zaujať: Všetko pre zdravé srdce: Tieto vitamíny a látky vám ho zaručia!


Ako sa zmeny myokardu prejavujú?

Následkom syndrómu zlomeného srdca býva zmena srdcového svalu – myokardu, ktorý môže byť neúmerne zhrubnutý alebo naopak príliš roztiahnutý. Problémy so srdcom sa následne prejavia dýchavicou, únavou, zníženou výkonnosťou, opuchmi dolných končatín, stratou vedomia alebo aj bolesťou na hrudníku. Pri zhrubnutí steny myokardu sa nemusia objaviť žiadne príznaky.   


Ktoré potraviny pri budovaní svalovej hmoty najviac pomohli vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, BBC
Odporúčame