Štamperlíky od babičky: Likéry, ktoré skvele chutia a liečia zároveň!

likér

sxc.hu

Patríte k milovníkom likérov s príchuťou byliniek? Hoci ich účinok v mnohých kútoch Slovenska nie je docenený, zvlášť v severnejších lokalitách predstavujú to najlepšie uvítanie vlastnej výroby. Reč je o štamperlíkoch s rôznymi druhmi alkoholu, aké v regáloch predajní zaručene nenájdete. Zvyčajne pôsobia ako balzam na trávenie, posilnia imunitu a v primeranom množstve dokonca vyženú bolesť hlavy. A keď už nič iné, ulahodia aspoň svojou chuťou.

Anízový likér

Aníz je korenina, ktorá pochádza zo stredného východu a v ľudovom liečiteľstve má širokú škálu využitia. Uľahčuje odkašliavanie, urýchľuje trávenie a uvoľňuje žalúdočné kŕče.

Ingrediencie: 1 vrecúško anízu, 3 dcl kvalitnej vodky, pol litra vody, 400 g kryštálového cukru

Príprava: Aníz zalejeme vodkou a za občasného premiešania necháme lúhovať asi celé dva týždne. Vylúhovaný extrakt následne dobre scedíme a prefiltrujeme. Cukor rozpustíme vo vode a necháme vychladnúť. Vylúhovaný alkohol zmiešame so sladkou vodou a prelejeme do fľaše. Na zjemnenie môžeme pridať zopár kvapiek citrónovej esencie.


Mohlo by vás zaujímať: Raz za čas si dá takmer každý: Čo ste o alkohole možno ani netušili!


Prvá pomoc

Tento jednoduchý nápoj sa oplatí mať v zásobe najmä na jeseň a v období chrípok. Predstavuje totiž účinný liek, ktorý vás v ranných štádiách choroby dokáže postaviť na nohy. Základom sú dve domáce suroviny, ktoré by mali byť tej najvyššej kvality z overeného zdroja: 1 liter slivovice alebo hruškovice a 1 kg medu od dobrého včelára. Do alkoholu vyžmýkajte šťavu z jedného kila citrónov a primiešajte spomínané množstvo domáceho medu. Fľašu skladujte v teple a vždy, keď prejdete okolo, poriadne zatrepte. Po približne dvoch dňoch by sa mali jednotlivé ingrediencie spojiť. Takto pripravený nápoj držte v chladničke a pravidelne premiešavajte, aby sa med nezačal usádzať.

Mätový likér

Mäta pieporná je obľúbená rastlinka, ktorá potláča zápach z úst, priaznivo pôsobí na celú nervovú sústavu a je pomocníkom pri najrôznejších zažívacích ťažkostiach.

Čo budeme potrebovať: 2 hrste mäty piepornej, pol litra vodky, štvrť litra vody, 20 dkg cukru

Ako na to: Mätové lístky nadrobno nasekáme, dáme do väčšej nádoby (fľaše) a zalejeme vodkou. Fľašu uzatvoríme zátkou a umiestnime na prudké slnko, kde ju necháme postáť aspoň 5 dní. Vylúhovanú tekutinu dobre precedíme. Cukor rozpustíme vo vode a po vychladnutí zmiešame s mätovým extraktom.


Mohlo by vás zaujímať: Úžitok z úrody a pýcha vašej pivnice: Tu sú recepty na skvelé ovocné vína!


Becherovka po slovensky

Becherovka je licencovaným alkoholickým nápojom, ktorý má svoju kolísku v susedných Čechách, presnejšie v Karlových Varoch. Jeho jedinečná chuť však učarovala aj mnohým Slovákom, ktorí sa jej výrobu snažia napodobniť v domácom prostredí. Základnou surovinou je špeciálny bylinný čaj predávaný v lekárňach.

Ingrediencie: 3 nálevové vrecká čaju Stomaran, pol litra vodky, 3 klinčeky, kúsok celej škorice, 2 PL kryštálového cukru, 1 vanilínový cukor

Postup: Všetky prísady dáme do sedemdecového pohára a poriadne zamiešame. Nápoj necháme lúhovať aspoň 2 dni, aby sa cukor úplne rozpustil. Následne len scedíme do fľaše a popíjame s kockou ľadu.


Máte aj vy nejaký obľúbený recept na bylinný likér? Podeľte sa oň s ostatnými čiateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo iné ceny z našej súťaže. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame