Stará čínska medicína: Akupunktúra vás môže zbaviť bolesti, alergie aj závislostí

Akupunktúra

wikipedia.org/Kphunter

Akupunktúra je päťtisíc rokov stará čínska liečebná metóda. Na Slovensku ju môžu legálne vykonávať jedine odborníci s medicínskym vzdelaním a pacient si ju hradí v plnom rozsahu. Jej podstata spočíva v cielenom ovplyvňovaní organizmu tým, že sa podráždia presne určené miesta na povrchu tela, v koži, podkoží, vo svalstve či na slizniciach. Nejde len o vpichovanie ihlami – reakciu môžete dosiahnuť tiež nahrievaním, tlakom, laserom, či slabým elektrickým prúdom. Tieto miesta sa nazývajú aktívne body a majú spojitosť s vnútornými orgánmi, tkanivami alebo funkciami, pričom ich podráždením možno na ne zdravotne pôsobiť. Jej výhoda spočíva v tom, že postihnutého nijako nepoškodzuje, čiže na rozdiel od mnohých liekov nemá žiadne vedľajšie účinky.

Žiadne placebo

Staroveká liečba sa vo všeobecnosti považuje za bezpečnú, hoci niektorých pacientov trápili neskôr mdloby a závraty. Pre jej odporcov je táto správa ako voda na mlyn, no podrobná analýza dokazuje, že akupunktúra skutočne funguje. Zavedením jemných ihiel do 400 špecifických miest na našom tele je možné ovplyvňovať kanály energie, takzvané meridiány, čím možno pôsobiť na vnímanie bolesti. Rozsiahla štúdia, ktorá zahŕňa takmer 18-tisíc pacientov a doktorov z univerzít a nemocníc v USA, Veľkej Británii a Nemecku potvrdzuje, že pri akupunktúre dochádza k úľave a nejde o žiaden placebo efekt. Vo výskume sa zistilo, že medzi pacientmi, ktorí dostávali „podvodnú akupunktúru“ s vpichmi do ľubovoľných častí tela a ľuďmi s presne vloženými ihlami, bol rozdiel, pretože u nich došlo naozaj k zmierneniu bolesti.


Mohlo by vás zaujať: Liečba rakoviny prírodnými prostriedkami: S týmito radšej opatrne


Ako prebieha vyšetrenie?

Priebeh vyšetrenia začína rozhovorom. Na začiatku sa vás lekár opýta, aké bolesti vás trápia a čo by ste chceli vyliečiť. Po krátkom dialógu vás posadí na posteľ, alebo si ľahnete a začne postupne s vpichovaním, ktoré je zväčša bezbolestné. Po tejto procedúre už len relaxujete, keďže ihly by mali byť na svojom mieste aspoň 20-25 minút. Pri oddychovaní by ste mali cítiť príjemné teplo, ktoré sa rozlieva po celom tele. Potom vám akupunkturista ihly vytiahne a vydezinfikuje miesta po vpichoch.

Všetko niečo stojí

Tradičnú východnú medicínu môžete na „vlastnej koži“ zažiť v medicínskych centrách a ambulanciách, ktoré sú určené presne na túto činnosť. Dĺžka liečebnej procedúry sa pohybuje od 30 do 60 minút. Cena je rôzna a závisí od toho, či v nej máte zahrnuté aj vstupné vyšetrenie. V tomto prípade zaplatíte za sedenie okolo 25 eur, pričom samotné ošetrenie stojí okolo 12 eur. Na cyklus, ktorý zahŕňa 6 sedení, si našetrite približne 70 eur.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Čo všetko môže akupunktúra liečiť?

  • bolesť každého druhu – hlavy (migréna), zubov a tváre (neuralgia trojklanného nervu), kĺbov, krížov a chrbtice
  • funkčné a psychosomatické poruchy vredová choroba žalúdka a dvanástnika, žalúdočná a črevná dyspepsia, chronická hnačka a zápcha, zvýšený krvný tlak, impotencia, frigidita, nočné pomočovanie, bolestivá menštruácia a poruchy menštruačného cyklu, celková telesná slabosť a malátnosť, problémy s trávením, ochorenia obličiek a močového mechúra
  • alergie – astma, žihľavka, senná nádcha, atopický ekzém
  • neurologické a reumatické ochorenia – neurózy, depresie, tiky tváre, poruchy hybnosti končatín, nespavosť, artróza, atritída, ochorenia chrbtice, syndróm karpálneho tunela, osteoporóza, Parkinsonova choroba
  • závislosti – od alkoholu, nikotínu, iných drog
  • iné – vypadávanie vlasov, akné, starostlivosť o pleť, celulitída, zajakavosť

Komu nie je určená?

  • ľuďom s hemofíliou
  • tehotným ženám
  • pacientom s motorickým nepokojom
  • deťom, ktoré majú menej ako 20 kilogramov

Vyskúšali ste už akupunktúru? Aké s ňou máte skúsenosti? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: wikipedia.org/Kphunter, wikipedia.org/Kphunter, Viera
Odporúčame