Starajte sa o svoje obličky: Túto čističku organizmu budete potrebovať až do smrti

Žena

sxc.hu

Každú minútu nimi pretečie liter krvi, no aj napriek tomu ich zanedbávame. Reč je o obličkách, ktoré tvoria akúsi čističku organizmu. Je na ne naviazaná aj činnosť mnohých ďalších orgánov, preto sú životne dôležitým orgánom tela. Ako sa teda o ne starať a pri akých varovných signáloch spozornieť?

Trápia každého desiateho človeka

Aspoň to udávajú odborníci, ktorí sa danou problematikou zaoberajú. O zlom stave obličiek častokrát ani netušíte a dozviete sa o ňom len vtedy, keď už je problém citeľný. „Ochorenia obličiek sú pomerne rozšírené. Presnejšie číslo je ťažko odhadnúť, keďže tieto choroby  zväčša prebiehajú potichu bez príznakov, až na obličkové kamene a akútny zápal obličiek, ktoré sa prejavujú bolesťou,“ vysvetľuje nefrologička MUDr. Eva Kolesárová. Mnohokrát sa však zanedbané obličky skončia ich úplným zlyhaním a následnou potrebou dialýzy a transplantácie. Pri správnej a včasnej liečbe ku nemu nemusí vôbec dôjsť. Množstvo pacientov s ochorením obličiek z roka na rok stúpa.


Mohlo by vás zaujímať: Pozor na cukrovku: Čím si sladíte život vy?


Prečo sú také dôležité?

Obličky totiž pracujú ako čistiareň odpadových látok, ktoré sa následne vylučujú z tela močom. Taktiež udržujú v tele optimálne množstvo vody, regulujú krvný tlak, udržujú vnútorné prostredie v rovnováhe a taktiež produkujú dôležité hormóny. Za jednu hodinu prefiltrujú viac ako 60 litrov krvi. Za jeden deň sa v nich môžu vytvoriť až 2 litre moču.

„Zdravé aj choré obličky majú vplyv na celý organizmus, lebo nie sú len centrom vylučovania ale aj orgánom, ktorý riadi vodný a minerálový metabolizmus. Pri zlyhávajúcich obličkách sa hromadia toxické látky v organizme. Dôležitá úloha obličiek je aj v regulácii krvného tlaku. Choré, poškodené obličky, spôsobujú vysoký krvný tlak so všetkými dôsledkami,“ varuje MUDr. Kolesárová.

Pozor, ak máte cukrovku, či vysoký krvný tlak

Existuje množstvo ochorení, ktoré sa podieľajú na vzniku problémov s obličkami. Existujú dokonca čísla, ktoré udávajú, že až tretine pacientov, ktorí sú nútení podstupovať dialýzu, spôsobila tieto problémy cukrovka. Chronické ochorenia obličiek sú však spôsobované aj v dôsledku iných problémov:

  • kardiovaskulárne problémy
  • poruchy zrážania krvi
  • problémy imunitného charakteru
  • zlá výživa
  • málokrvnosť
  • ateroskleróza
  • zápaly obličiek
  • dedičné ochorenia

Mohlo by vás zaujímať: Citrón proti obličkovým kameňom: Vyskúšajte tento prírodný recept aj vy!


Čo je dôležité pre ich zdravie?

Podľa MUDr. Jaroslava Cápa je to: „Dôsledná liečba ochorení vyvolávajúcich ochorenia obličiek, liečba pridružených ochorení, akými sú chudokrvnosť, liečba vysokého tlaku, liečba porúch kostného a minerálového metabolizmu, obmedzenie príjmu bielkovín, obmedzenie príjmu zeleniny a ovocia.“ Tak isto je dôležité vyhýbať sa zlej životospráve: preto nefajčite, nepite alkohol a neužívajte nadmerné množstvo liekov, nehovoriac o drogách. Dôležitý je takisto pohyb, pretože vás udržuje v kondícii a predchádza rizikovej obezite.

Nezanedbávajte pitný režim a vyhýbajte sa postrekom

„Dôležite je dodržiavať primeraný pitný režim, u dospelých zdravých ľudí  od 1,5 – 3,0 litrov tekutín podľa vonkajšej teploty, fyzickej aktivity a hmotnosti. Vhodná je bežná pitná voda, v lete minerálky, čaje, nevhodné sú sladené, najmä kolové nápoje. Obličky netreba zbytočne zaťažovať liekmi, ide najmä o voľnopredajné lieky – analgetiká vrátane ibuprofenu a  paracetamolu. Treba sa vyhýbať chemickým prchavým látkam ako sú rozpúšťadlá, postrekové látky (v záhradkárstve, v domácnosti), tieto chemické látky významne poškodzujú obličky a môžu viest až k ich zlyhaniu,“ upozorňuje MUDr. Kolesárová.

Päť stupňov ochorení obličiek

Prvé tri stupne sú ešte dobre liečiteľné. Štvrtý stupeň už predstavuje ťažkú obličkovú nedostatočnosť a posledný piaty, pri ktorom obličky pracujú už len na 10 – 20 %, alebo úplne zlyhali, je už nevyhnutná dialýza. Najhoršie na tom je, že prvé tri stupne prebiehajú v množstve prípadov bez príznakov. Až pätina ľudí, ktorí o svojom probléme nevedia a zrazu dostanú problémy, putuje rovno na dialýzu. „Vzhľadom na to, že väčšina ochorení obličiek prebieha pozvoľna s minimálnymi prejavmi, sú nutné preventívne prehliadky s vyšetreniami moču, krvného tlaku, hladiny cukru, tukov, urey a kreatinínu. Obzvlášť u tých ľudí, ktorí majú pozitívnu rodinnú anamnézu u spomínaných ochorení,“ dodáva nefrológ MUDr. Jaroslav Cáp.


Mohlo by vás zaujímať: Prírodné recepty na problémy s močovými cestami: Skúšali ste ich už niekedy?


Na aké príznaky si dať pozor?

  • strata sily, rýchle unavenie sa
  • bolesti hlavy
  • vysoký krvný tlak
  • nechutenstvo, či zvracanie
  • zvýšený smäd
  • opuchy
  • zvýšená potreba močenia a močenie aj počas nočných hodín

Patríte do rizikových skupín?

Ohrozenejší sú najmä ľudia, ktorí sa dlhodobo liečia na diabetes, či už spomínaný vysoký krvný tlak. Tieto dve skupiny sú najohrozenejšie. Vyhraté to ale nemáte ani vtedy, ak ste obézny, máte na obličky chorého niekoho v rodine, máte vyšší vek, alebo ste fajčiarom. Dobehnúť vás môže aj zlá životospráva, či zanedbané zápaly z minulosti. „Na obličky sú často chorí aj ľudia s reumatickými a ortopedickými chorobami, ktorí užívajú veľké množstvá tzv. analgetík a antireumatík, ľudia s obličkovými kameňmi, ľudia s neliečenými infekciami dýchacích ciest, neliečenými mŕtvymi zubami, či chronickým zápalom mandlí,“ varuje MUDr. Kolesárová.


Máte vy alebo vaši známi nejaké skúsenosti s ochorením obličiek? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Nela
Odporúčame