Zárubne patria k tým častiam interiéru, ktorým neprikladáme veľkú dôležitosť. Sú totiž pevne zabudované v otvore steny a slúžia „len“ na uchytenie dverových krídel. Zatiaľ čo v súčasnosti sa už zárubne ladia do farebných tónov samotných dverí, kedysi si majstri nad nimi hlavu nelámali. Všetky zárubne boli z odolného a trvácneho materiálu – kovu, pričom odtieň sa dal upraviť samotným náterom. Zostali aj vám v byte ako prežitok z minulého režimu? Lúčiť sa s nimi za každú cenu nemusíte. Poradíme vám, ako im dodáte nový šat krok za krokom.
Prečo staré zárubne vyhadzovať nemusíte?
Pôsobia nemoderne, fádne a s pribúdajúcimi rokmi aj poriadne opotrebovane. Reč je o kovových zárubniach, ktoré sa v našich končinách ešte stále nachádzajú v takmer každej druhej domácnosti. Hoci jedna nová zárubňa by vás finančne nezruinovala, výmena všetkých zárubní vo väčšom príbytku by vám určite poriadne odľahčila rodinný rozpočet. V súvislosti s touto rekonštrukciou totiž musíte nevyhnutne myslieť na fakt, že staré zárubne treba vypíliť, respektíve vybúrať. To bol kameň úrazu aj u pani Ľudmily (43): „Môj muž pred časom prerobil kúpeľňu – dali sme si nový obklad aj sanitu. Nad dverami sme vtedy ani neuvažovali. Až teraz, keď máme všetko hotové, prišla som s nápadom vymeniť dvere. Lenže ak by sme vymenili aj zárubňu, museli by sme sekať do nového obkladu a narobili by sme si nielen kopec problémov, ale aj veľký neporiadok. Nové dvere tak nakoniec sadli aj na starú, ale zrenovovanú zárubňu.“
Mohlo by vás zaujímať: Vykurovacia sezóna je za dverami: Doprajte vášmu komínu revíziu, kým je čas
Čo budete potrebovať?
Aby ste náter na zárubniach mali jednoliaty, vyberte sa do špecializovanej predajne s farbivami a zožeňte si nasledovné pomôcky:
- odstraňovač starých náterov – čo najsilnejší
- samotnú farbu – odtieň závisí len od vašej fantázie, no zamerajte sa predovšetkým na kvalitu. Siahajte po tých farbách na kov, ktoré sú označené ako 2v1. Tie vás totiž oslobodia od natierania zárubne základnou farbou. Je vhodné, aby bola farba odolná voči úderu (kladivková) a aby mala dobrú priľnavosť aj na skorodované povrchy. My sme mali veľmi pozitívnu skúsenosť s farbou Alkyton, ktorá zárubni dodala aj pekný lesk.
- riedidlo – na očistenie štetcov a ušpinených povrchov
- štetce – vyberajte skôr užšie, ale vyššej kvality, aby v nátere nezanechávali vlas
- maliarsku pásku – širokú
- špachtľu
- brúsny papier – primeranej hrúbky
Mohlo by vás zaujímať: Vešanie obrazu do detailov: Nezabudnite na ten správny rám, miesto a svetlo!
Ako na to?
1. Na renováciu zárubní si vyberte deň, na ktorý pripadá pekné počasie – slnečno a ešte relatívne teplo. Pripravte sa totiž na to, že v interiéri budete mať z chemikálií značný smrad a budete chcieť mať všetky okná otvorené dokorán.
2. Okolie zárubní oblepte maliarskou páskou, aby ste chránili maľovku stien. Dôkladne pozakrývajte všetko, čo by mohlo prísť do styku s farbou.
3. Zárubňu natrite odstraňovačom starých náterov (je gélovej konzistencie, čiže nebude príliš kvapkať) a nechajte pôsobiť cca 15 minút.
4. Špachtľou starý náter zoškrabte, ak je to potrebné, odstraňovač použite aj viackrát.
5. Zvyšky starých náterov dôkladne vybrúste papierom.
6. Celú zárubňu dôkladne vyčistite a odmastite riedidlom.
7. Otvorte plechovku s farbou a dobre ju pomiešajte (napríklad čistou drevenou paličkou). Štetcom nanášajte farbu v čo najtenšej vrstve a poriadne rozotierajte. Len týmto spôsobom dosiahnete zocelenie farby bez stekancov.
8. Počkajte aspoň 8 hodín (aj viac podľa informácie na obale) a prípadne aplikujte druhú vrstvu farby. Nikdy nenanášajte druhý náter, pokiaľ prvý nie je na 100% zaschnutý.
9. Na záver štetce očistite riedidlom, opatrne strhnite pásku a počkajte ďalších 8 hodín. Keď budete mať istotu, že farba dobre drží, môžete si dvere zavesiť naspäť.
Oplatí sa podľa vás renovácia starých zárubní? Podľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii.
Zdieľať na