Starnutie má množstvo svetlých stránok: Čo očakávať od dôchodku?

Seniory

thinkstockphotos.com

Starnutie je prirodzený proces, ktorý čaká každého. Prináša so sebou rôzne pozitíva, ale samozrejme aj negatíva. Vyznačuje sa tým, že má človek oveľa viac skúseností, väčšiu pohodu, stále zázemie a dokáže si život užívať plnými dúškami. Na druhej strane však pribúdajú choroby a isté telesné zmeny, s ktorými sa treba zmieriť. Čo teda treba od starnutia očakávať?

Nie ste mrzutí, ako si mnohí myslia

Mladí ľudia majú tendenciu vnímať starších ľudí ako mrzutých a nepríjemných. Nie je to vôbec pravda. Okolo šesťdesiateho roku života prichádza podľa vedcov obdobie, keď je človek šťastnejší, vyrovnanejší a menej mrzutý. Dlho sa zaoberali otázkou, prečo to tak vlastne je a prišli k záveru, že v tomto veku vie človek zvládať svoje emócie oveľa lepšie. Navyše, chápe, že život si treba čo najviac užiť.

Ste empatickejší

Po štyridsiatom roku života sa vaša schopnosť vcítiť do iných ľudí a pochopiť to, čo prežívajú, zlepšuje. Vďaka tomu by ste mali mať dobré vzťahy v rodine i v práci. Empatia je veľmi dôležitá a empatickí ľudia sú viac vyhľadávaní ako priatelia.


Mohlo by vás zaujímať: Tajomstvá úspešného dôchodku: Takto si jeseň života vychutnáte plnými dúškami


Pracujte dlhšie

Vedci dokázali v tzv. Projekte dlhovekosti, že práca je jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú to, ako dlho budete žiť. Ľudia, ktorí idú do predčasného dôchodku žijú kratšie ako tí, ktorí pracujú aj potom, čo už mohli ísť do dôchodku. Neplatí to však o ľuďoch, ktorí majú iní koníček, ako napríklad vinicu či záhradku. Platí to tak jedine vtedy, ak s odchodom na dôchodok ide ruka v ruke aj fakt, že už nemáte nič iné, čo by vás napĺňalo a bavilo.

Lepšie sa vyspíte

Americká štúdia dokázala, že ľudia po 65. roku života sa lepšie vyspia a to aj napriek tomu, že vstanú skôr, ako tí, ktorí majú o päť rokov menej. Ak ste teda vždy túžili byť ranným vtáčaťom, zrejme sa vám táto túžba splní. Spôsob spánku sa s vekom mení a to najmä preto, že už nemusíte spávať tak dlho, ako kedysi. Starší ľudia si však kratší nočný spánok kompenzujú krátkym poobedným šlofíkom.

Zbohom, migrény

Dobrá správa je, že ak patríte k tým ľudom, ktorých dlhé roky trápili neznesiteľné migrény, po 60. roku života miznú. Len 10% žien a 5% mužov tvrdí, že im v starobe migrény nezmizli. V takomto veku si však migrénu možno ľahko popliesť s vizuálnymi a senzorickými poruchami, ktoré sú bežné.


Mohlo by vás zaujímať: Život na dôchodku vám akosi nesedí? Takto si ho môžete naozaj vychutnať!


Neželané chĺpky

Spozorovali ste na svojom tele chĺpky, ktoré tam predtým neboli? Áno, bohužiaľ, aj toto je jedným z prejavov starnutia. Na vine sú hormóny. Muži musia rátať s väčším ochlpením v oblasti uší a nosa a ženy nad hornou perou, na tvári a krku. U žien sa ochlpenie rozširuje najmú v období po menopauze. Ak je chĺpkov príliš veľa a chcete sa ich zbaviť, navštívte svojho gynekológa, ktorý zistí vašu hladinu hormónov a môže vám tak nasadiť vhodnú liečbu.

Lepší sex, vyššie sebavedomie aj chuť žiť

Aj keď sa mnohí ľudia starnutia boja, prináša so sebou aj také pozitíva, ako je väčšia chuť žiť, lepší sex i vyššie sebavedomie. V zrelom veku ste si už vedomí vlastných kvalít, viete, že život je príliš krátky na to, aby ste sa zaoberali hlúposťami a užívate si každý moment naplno.

Navyše, sex je v tomto veku o niečo lepší. Dokázali to americkí vedci, ktorí skúmali štyridsať žien a ich sexuálny život. Výsledky tohto výskumu boli veľmi pozitívne a potvrdili, že sexuálne uspokojenie s vekom rapídne stúpa.


Aké výhody podľa vás so sebou prináša pribúdajúci vek? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame