Stáročiami overené jogové pozície, po ktorých ZASPÍTE ako bábätko: Koniec prebdeným nociam!

Stavte na jogu, vďaka ktorej sa zbavíte nespavosti. (Zdroj: Gettyimages.com)

Dlhé prebdené noci, neustále prehadzovanie sa v posteli a myseľ, ktorá jednoducho nedokáže vypnúť – ak vám to znie povedome, nie ste sami. Nespavosť trápi mnohých a často siahneme po riešeniach, ktoré len maskujú problém, namiesto toho, aby ho riešili. Joga ponúka prirodzenú cestu k lepšiemu spánku – pomocou odskúšaných relaxačných pozícií upokojuje myseľ, uvoľňuje telo a pripravuje nás na zaslúžený oddych. Skúste si vytvoriť večerný rituál s týmito jednoduchými cvikmi a doprajte si pokojný spánok bez zbytočných starostí.

Hlboký predklon (Uttanasana)

Táto pozícia pomáha uvoľniť napätie v chrbte, šiji a ramenách. Zároveň aktivuje parasympatický nervový systém, ktorý spomaľuje telesné procesy, čo je prípravou pre kvalitný spánok. Predklon navyše podporuje prekrvenie hlavy, čo pôsobí upokojujúco a pomáha zmierniť stres.

Postup:

  1. Postavte sa s nohami na šírku bokov.
  2. Zhlboka sa nadýchnite a zdvihnite ruky nad hlavu.
  3. S výdychom sa pomaly predkloňte z bedier a podľa potreby jemne pokrčte kolená.
  4. Nechajte ruky voľne visieť dole, alebo uchopte lakte opačných rúk.
  5. Zostaňte v pozícii 10 – 15 hlbokých nádychov a výdychov, potom sa pomaly vráťte do stoja.
Hlboký predklon (Uttanasana)
Hlboký predklon (Uttanasana) (Zdroj: Freepik/yanalya)

Pozícia dieťaťa (Balasana)

Jedna z najznámejších relaxačných jogových pozícií, ktorá pomáha uvoľniť napätie v dolnej časti chrbta, ramenách a krku. Jemne naťahuje tiež boky, stehná a členky. Upokojuje nervový systém, pomáha zmierniť stres nahromadený počas dňa a stimuluje produkciu melatonínu, čím podporuje kvalitnejší nočný odpočinok.

Postup:

  1. Dajte sa do pozície na všetkých štyroch a sadnite si na päty.
  2. S výdychom sa predkloňte a natiahnite ruky dopredu. Ak túto pozíciu robíte po pozícii šteniatka, môžete dať ruky pozdĺž tela a uvoľniť s dlaňami nahor. Položte čelo na podložku.
  3. Zostaňte v tejto pozícii aspoň na 10 nádychov a výdychov.
Pozícia dieťaťa (Balasana)
Pozícia dieťaťa (Balasana) (Zdroj: Freepik/freepik)

Pozícia šteniatka (Anahatasana)

Táto poloha je modifikáciou pozície dieťaťa. Pomáha jemne otvoriť hrudník a natiahnuť chrbticu a ramená, čím zmierňuje stres. Je ideálna na upokojenie mysle a prípravu tela na spánok. Položením čela na podložku dochádza k stimulácii hypofýzy, ktorá reguluje produkciu melatonínu – hormónu zodpovedného za spánkový cyklus.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Tieto druhy OVOCIA si počas zimy naložte na tanier: Výživové hodnoty aj plná zrelosť sú ich výhodou

Postup:

  1. Kľaknite si na podložku na všetky štyri, tak aby ste mali kolená na šírku bokov a ramená, lakte a ruky v jednej línii. Špičky nôh smerujú dozadu.
  2. S výdychom pomaly posúvajte ruky dopredu a hrudník približujte k zemi.
  3. Nechajte čelo spočinúť na podložke a pokojne dýchajte. Chrbát je mierne prehnutý smerom nadol, ruky a chrbtica jemne natiahnuté.
  4. Zostaňte v tejto pozícii aspoň na 5 – 10 hlbokých nádychov a výdychov.
Pozícia šteniatka (Anahatasana)
Pozícia šteniatka (Anahatasana) (Zdroj: Freepik/freepik)

Nie je nič lepšie, ako sa zobudiť oddýchnutý a plný energie. Vyskúšajte tieto stáročiami overené jogové pozície ešte dnes večer a už po prvom cvičení môžete pocítiť zlepšenie spánku. Stačí pár minút denne a postupne si vybudujete večerný rituál, ktorý vám pomôže nielen rýchlejšie zaspať, ale aj predĺžiť a skvalitniť spánok. Nájdite si preto chvíľu pre seba, nadýchnite sa a nechajte jogu pracovať vo váš prospech – vaše telo i myseľ sa vám za to poďakujú.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame