Starostlivosť o farbené vlasy v 6 krokoch: Vieme, ako ich udržíte zdravé a lesklé

Vlasy

gettyimages

Nech už si svoju hrivu farbíte doma samé alebo sa radšej zveríte do rúk svojej kaderníčky, môže sa stať, že narazíte na niekoľko problémov. Hoci dnešné prípravky už nepoškodzujú štruktúru vlasov tak ako kedysi, časté nanášanie má svoje nevýhody.

Za žiarivú farbu bez šedín môžeme zaplatiť rozštiepenými a suchými končekmi. Ak vám vlasy rastú rýchlo, dofarbovanie odrastov môže byť nevyhnutné každý mesiac. Všetky sme si už určite zažili aj nepekné vymývanie a stratu lesku. Týmto nepríjemnostiam však viete predísť vďaka našim tipom.

Dodržiavajte pokyny na krabičke

Aj trvalé farby na vlasy sa môžu časom vymyť, zmeniť svoju intenzitu a odtieň. Najčastejšie sa to stáva pri suchých a krehkých, ktoré v sebe nedokážu dobre udržať pigment. Pri domácej starostlivosti dbajte na to, aby ste farbu nechali pôsobiť po dobu odporučenú v návode. Ak si farbu z vlasov umyjete skôr, neprenikne dostatočne hlboko do vlasovej štruktúry a vymyje sa rýchlejšie. Najmä odfarbené a zosvetlené vlasy, ktoré prekrývame tmavším odtieňom, nedržia pigment príliš dlho.

Vlasy umývajte menej často

Riešením pre dlhšie udržanie krásnej farby je zriedkavejšie umývanie. Čím častejšie si vlasy umyjete, tým rýchlejšie farba stratí svoju pôvodnú kvalitu. Šampón totiž vyťahuje nie len nečistoty, ale aj pigment. Najlepšie urobíte, ak svoje vlasy umyjete každý druhý deň, a ak sa príliš nemastia, úplne stačí umývanie raz za týždeň.

Mohlo by vás zaujímať: Ošetrenie a farba vlasov bez chemických prísad: Henna stojí za pokus

Zvoľte radšej studenú vodu

Takisto sa vyhnite sa umývaniu horúcou vodou. Tá vlasové vlákna otvára a spôsobuje, že farba z nich uniká rýchlejšie. Oplachujte preto vlažnou, ideálne studenou vodou. Ak nepatríte medzi ľadové medvede, vlasy si umyte zvlášť, v predklone nad vaňou alebo sprchovým kútom. Pri použití vlažného prúdu vždy pamätajte na záverečné opláchnutie studenou vodou, ktoré dodá vlasom lesk.

Vyživujte maskami

Trvácnosť a lesk farby sú najčastejšie pripisované kvalite vlasov. Ak sú tie vaše krehké, suché a slabé, farba nemá na čom držať a mení svoju intenzitu. Zdravé lokne môžete podporiť maskami a zábalmi, ktoré ich hydratujú a posilnia. Aplikujte ich aspoň raz za týždeň.

  • Domácim variantom je kokosový alebo olivový olej – ten môžete na vlasoch nechať pol hodinu, ale pokojne aj počas celej noci. Vlasy po olejovej kúre umyte jemným šampónom.
  • Masky z obchodu – ak sa rozhodnete pre niektorú z drogérie, nechajte ju pôsobiť tak dlho, ako je odporúčané na obale.
  • Kondicionér – rovnako ho môžeme premeniť na účinný vlasový zábal. Stačí, ak aplikujete hrubšiu vrstvu a necháte pôsobiť 30-60 minút.

Mohlo by vás zaujímať: Krásne a husté vlasy ako z reklamy: Poradíme, ako na to

Zbavte sa žltých odleskov

Udržiavanie krásnej béžovej blond býva náročné najmä pre to, že aj po perfektne odvedenej práci kaderníčky môže farba zožltnúť. Riešením sú fialové šampóny, určené na odstránenie žltých a oranžových tónov. Nájdete ich v každej drogérií. Použiť ich môžete aj v prípade, že túžite po studenšom odtieni hnedej farby. Na svetlých vlasoch prípravok nenechávajte pridlho, aby ich nezafarbil na fialovo. Existujú aj hnedé a červené šampóny, ktoré udržiavajú odtieň vlasov medzi farbeniami.

S fénovaním to nepreháňajte

Ak nedáte dopustiť na fén, používate kulmu alebo žehličku, vždy myslite na tepelnú ochranu. Prípravky, ktoré ochránia vlasy pred teplom, zoženiete najčastejšie vo forme spreja, mlieka alebo peny. Do vlasov ich aplikujte pred tým, než ich začnete sušiť. Pre farbené vlasy je ideálne, ak sa vysokým teplotám vyhnú úplne. Vieme, že niekedy je dokonalý účes otázkou života a smrti, ale aspoň z času na čas ich nechajte vysušiť voľne. Vhodnou alternatívou je aj fénovanie studeným vzduchom.

Ako sa o svoje farbené vlasy staráte vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: Stanka, gettyimages
Odporúčame