Starších ľudí bude stále viac: Takto sa môžete udržať vo forme aj vo vyššom veku!

Starší ľudia

sxc.hu

Počet starších osôb sa má podľa informácií Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) okolo roku 2025 zdvojnásobiť a v roku 2050 už podľa predpokladov budú na celom svete žiť dve miliardy seniorov. Z nich 395 miliónov má mať 80 rokov, čo je štyrikrát viac ako v súčasnosti.

Do roku 2050 bude na svete viac osôb vo veku 65 rokov ako detí do 14 rokov, konštatovala WHO, ktorá definuje starnutie ako postupný a nezvratný proces modifikácií štruktúr a funkcií organizmu pod vplyvom plynúceho času.

Seniori – dobrovoľníci

V čoraz rýchlejšie starnúcom svete budú seniori postupne zohrávať významnejšiu úlohu, najmä v oblasti dobrovoľníckej práce, pri odovzdávaní skúseností, znalostí a zručností, pri poskytovaní pomoci v rodinách ako tí, čo sa budú starať o iných rodinných príslušníkov. Starostlivosť starších osôb o rodinných príslušníkov sa neobmedzuje len na rozvojové štáty. Napríklad v Španielsku sa chorým a nesamostatným osobám venujú opäť seniori, najmä ženy.


Mohlo by vás zaujať: Výsledky nového prieskumu: Tieto problémy trápia starších Slovákov najviac


Aktivita na prvom mieste

Na Slovensku je v súčastnosti takmer milión dôchodcov, mnoho z nich však naďalej žije aktívne. ,,Na dôchodku som už tri roky, ale pracujem naďalej. Neviem si predstaviť, že by som mal zostať doma a nič nerobiť,“ prezradil Juraj z Bratislavy. Trochu iný prípad je sedemdesiatročná Janka. ,,Prácu som už nechala tak, ale stále sa snažím zostať v pohybe. S niekoľkými známymi máme klub aktívnych dôchodkýň – spolu cvičíme, chodíme na podujatia alebo na výlety. Snažím sa zostať vo forme tak psychicky, ako aj fyzicky.“ Samozrejme, v horšej situácii sú dôchodcovia, ktorí majú problémy s pohybom či vážnejšie zdravotné komplikácie. Vtedy sa hľadá optimizmus neraz len veľmi ťažko. Ideálne je snažiť sa takémuto stavu čo najdlhšie vyhnúť účinnou prevenciou.


Mohlo by vás zaujať: Nový dobrovoľnícky projekt sa blíži: Seniori budú pomáhať seniorom


Udržte sa vo forme

Chcete sa udržať vo forme a zostať aktívni vo vyššom veku aj vy? Máme pre vás niekoľko tipov:

Stravujte sa racionálne – v čím lepšej forme je vaše telo, tým lepšie bude na tom aj vaša myseľ. Mladosť je fuč a tak prispôsobte svojmu veku aj  jedálniček. Nezaťažujte svoje srdce či kĺby zbytočnými kilami navyše.

Hýbte sa – vek nie je dôvodom na to, aby ste sa takmer úplne prestali hýbať. Naopak, dnes máte možno viac času na dlhé prechádzky ako kedysi. Nezostávajte celý deň doma, čerstvý vzduch a slnečné lúče vám dokážu dodať chuť do života.

Obklopte sa mladými – vitalita a iný pohľad na život – to sú dôvody, pre ktoré vám spoločnosť mladších ľudí môže byť na úžitok. Zapojte sa aktívne do života svojich detí či vnúčat.

Čítajte knihy – vďaka knihám sa môžete pozrieť na miesta, kam sa možno nikdy nedostanete a zároveň sa prirodzene dostávate do kontaktu s novými vecami. Nezostaňte len pri jednom type kníh – rozširujte si obzory a aspoň raz za čas si prečítajte dielko, ktoré nepatrí medzi vaše tradičné voľby.

Učte sa – nahrávanie filmov cez setobox alebo práca na tablete – možno si poviete, že tieto znalosti už aj tak nevyužijete. Ale opak môže byť pravdou. Čím dlhšie si uchováte schopnosť učiť sa nové veci, tým lepšie. Nehovoriac o tom, že nové znalosti predsa len môžete využiť.

Berte život s humorom – smiech nestojí nič a mnoho problémov sa zdá byť horšími pre náš negatívny prístup. Využite nadhľad svojho veku a berte život s ľahkosťou. Uvedomte si, koľko ľudí je na tom ešte horšie ako vy a tešte sa z toho, čo máte.


Ako sa snažíte udržať vo forme vy? Poraďte aj ostatným čitateľom v našej diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, TASR, Viera
Odporúčame