Starších ľudí postihuje podvýživa: Je rovnako nebezpečná ako obezita

Chudosť

thinkstockphotos.com

Hoci mnoho ľudí je nespokojných so svojou váhou kvôli kilám navyše, problémy môže spôsobiť aj podvýživa. A to veľké. Ukazuje sa totiž, že tieto nepríjemnosti postihujú čoraz viac starších ľudí. Dôsledky môžu byť hrozivé. V prípade hospitalizácie či choroby dokonca môžu znižovať šance na vyliečenie…

Nejde o estetický problém

Podvýživa sa netýka len menej vyspelých krajín. V Európe nemá dostatočnú výživu viac ako 33 miliónov ľudí. Týka sa to predovšetkým starých ľudí, ktorí žijú sami alebo trpia chronickými chorobami. Zhruba každý druhý senior, ktorý je hospitalizovaný, je podvyživený.

Uzdravenie je pre podvyživené osoby ťažké, zdôraznili experti z talianskej spoločnosti pre klinickú výživu a metabolizmus (SINUC). Podvýživa často nie je diagnostikovaná, a aj keď je, nie vždy je liečená zodpovedajúcim spôsobom, pretože sa tento problém podceňuje. Pre rekonvalescenciu po hospitalizácii a po chorobe samotnej má zvláštny význam svalová hmota a fyzická sila, uvádza prezident SINUC a docent na univerzite La Sapienza v Ríme Maurizio Muscaritoli. Nejde o estetický problém: podvýživa je nemenej nebezpečná než obezita a môže mať vážne dôsledky na zdravie aj na celé zdravotníctvo, dodáva.


Mohlo by vás zaujímať: Podvýživa možno hrozí aj vám: A to ani nemusíte vyzerať ako trieska!


S podvýživou prichádzajú komplikácie

Podľa početných štúdií mávajú podvyživení pacienti väčší počet komplikácií v porovnaní s tými, ktorí sa stravujú správne. V nemocnici napríklad vystavení trikrát vyššiemu riziku infekcie ako ostatní. Je u nich tiež vyššia pravdepodobnosť, že budú znovu hospitalizovaní, a majú menšiu nádej na prežitie.

„Keď je pacient prijímaný do nemocnice, nie vždy je zaznamenaná jeho váha a výška, ktoré slúžia na výpočet indexu telesnej hmotnosti. Aby sme mohli pomôcť seniorom, ktorí trpia podvýživou alebo ktorým podvýživa hrozí, musí sa stať nemocničná strava pevnou súčasťou liečby, konštatuje Francesco Landi z rímskej Katolíckej univerzity.

Pozor na rýchle chudnutie

Aké sú signály nedostatočnej výživy? Významným indikátorom je rýchly úbytok na váhe bez vlastného pričinenia pacienta. Poplašným signálom je päťpercentný desaťpercentný váhový úbytok za posledné tri mesiace či pol roka. Dôvody môžu byť rozličné, napríklad ťažké hryzenie a prehĺtanie potravy, zlá funkcia čriev, strata chuti do jedla alebo nedostatočný prísun potravy. Seniori tiež jedia z finančných dôvodov málo mäsa, ale prísun proteínov a ďalších živín je dôležitý najmä po šesťdesiatompiatom roku,uvádza Muscaritoli.


Mohlo by vás zaujímať: Vyberajte diéty s rozumom: Tieto ohrozujú vaše zdravie!


Žiadané zvýšenie váhy

Vplyv stravy na zdravie potvrdzuje tiež štúdia zo Spojených štátov, kedy vedci sledovali medzi rokmi 2012 a 2014 viac ako 600 podvýživených seniorov hospitalizovaných v 78 nemocniciach. U skupiny, ktorá dostávala okrem príslušnej terapie tiež potravinové doplnky na báze proteínov, vitamín D a derivát aminokyseliny leucínu HMB, ktorý sa prirodzene nachádza v svalových bunkách, vedci konštatovali zvýšenie váhy, zlepšenie celkového stavu organizmu a výrazne nižšiu úmrtnosť.


Trpíte aj vy podvýživou? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Milan, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame