Šťastný život po rozvode

rozchod

archív

Pýtate sa, ako prekonať pocity samoty a sebaľútosti, keď sa zrazu vraciate do prázdneho bytu? Dajte si druhú šancu na život i lásku!

Rozvody párov v strednom alebo vyššom veku, ktoré spolu v jednej domácnosti žili celé roky, sú na Slovensku čoraz častejšie. Ženy, ktoré sa neraz desaťročia o niekoho starali, zrazu prepadne pocit samoty, zlyhania, úzkosti, strach z osamelej budúcnosti… Tieto pocity sú úplne prirodzené, no netreba sa im poddať. Veď rozvod nemusí znamenať, že skončíte ako osamelá čudáčka zavretá v byte so 40 mačkami. Práve naopak, môže byť príležitosťou na začatie novej a šťastnej etapy života!

Buďte k sebe úprimná

Nepotláčajte svoje pocity . Je v poriadku, že sa cítite zle, a to aj v prípade, že ste v manželstve neboli šťastná a rozvod ste iniciovali vy. Ako sa hovorí, zvyk je železná košeľa a čím sme starší, tým dlhšie sa vyrovnávame so zmenami v našom živote. Ak cítite potrebu vyrozprávať sa a nechcete zaťažovať rodinu, zájdite za psychológom alebo si nájdite diskusnú skupinu (ak sa rozhodnete zveriť v internetovej diskusii, buďte opatrná, často sa do nich zapájajú aj „notorickí vŕtači“).

Lepšie byť sama, ako vydatá a osamelá

Množstvo žien zažíva pocit samoty a odlúčenia už počas manželstva, niekedy aj celé roky. Psychológovia tvrdia, že rozpad takéhoto vzťahu by mal byť pre ženu po prekonaní prvotného „šoku“ pozitívnou zmenou. Nie sú už totiž viazané na človeka, ktorý ich citovo ignoroval a môžu bez obmedzení začať rozvíjať iné vzťahy a aktivity.

Oprášte svoje záľuby

Ľudia s množstvom záujmov sú pre iných zaujímaví. Takže ak ste doteraz svoje záľuby a koníčky odsúvali na druhú koľaj, je ideálny čas sa im začať znovu aktívne venovať alebo dokonca skúsiť niečo úplne nové. Ideálne sú skupinové aktivity (cvičenie, kurz maľovania či varenia, ochotnícke divadlo, konverzácia v cudzom jazyku,…), no ak vás skôr baví napríklad písanie básní, deľte sa o svoje skúsenosti a pokroky aspoň s ľuďmi na internete.

Buďte akčná

A neostávajte doma, vo svojej „bezpečnej zóne“. Choďte von, medzi ľudí, nebojte sa na pozvanie povedať áno a trávte voľné chvíle na nových miestach. Čím menej času budete mať na „šedé“ myšlienky, tým lepšie. Z letargie vás môže vytrhnúť aj štúdium alebo práca – začnite robiť na novom projekte, podnikať, alebo pomáhať ako dobrovoľníčka. Samozrejme, všetko s mierou, nech sa práca nestane vaším väzením.

Naučte sa samostatnosti

Rátajte s tým, že niektorí vaši „popárovaní“ priatelia vás po rozvode začnú vylučovať zo spoločných aktivít. Nemajte im to za zlé, naša spoločnosť je jednoducho nastavená ako párová a navyše, slobodná žena je pre tie ostatné automaticky potenciálnou hrozbou. To však neznamená, že máte zatrpknuto sedieť na gauči s ovládačom v ruke. Naučte sa spoliehať sama na seba a robiť veci na vlastnú päsť – v galérii, na kávičke s časopisom v ruke, na prechádzke v parku, či v obchodnom centre určite nebudete pôsobiť ako kôl v plote. Ak predsa len potrebujete na svoje aktivity spoločníka, kúpte si psíka, ten bude oddane nasledovať každý váš krok.

Zdroj: archív, Viktória
Odporúčame