Stavte na nízkokalorické potraviny: Sú výborné na chudnutie aj pre vaše zdravie

Pani

gettyimages

Ak by ste radi schudli pár kilogramov, isto hľadáte rôzne finty, ako jesť a pritom nepribrať. Už je vám zrejme jasné, že na čas sa budete musieť vzdať svojich obľúbených sladkostí a slaných lupienkov. Ešteže existujú potraviny, ktoré obsahujú iba veľmi málo kalórií a môžete ich jesť prakticky bez obmedzenia. Dávajú tak nádej, že priebeh diétovania lepšie zvládnete a nebudete sa trápiť hladom.

Spoznajte výhody nízkokalorických potravín

Výhody nízkokalorických potravín sú hneď dve. Hoci sú “chudobné” na kalórie, i napriek tomu v sebe ukrývajú vitamíny, minerály, vodu a mnohé z nich aj dôležitú vlákninu, ktorá navodzuje dlhší pocit sýtosti. Vláknina pri dostatočnom pitnom režime zlepšuje trávenie a vyprázdňovanie, čo je pri redukcii hmotnosti vítaným javom.

Druhým bonusom je fakt, že naše telo aj pri trávení skonzumovanej potravy spaľuje kalórie. Dokonca aj pri žutí musíme aktivovať príslušné svaly a vďaka ich “práci” sa spotrebúva energia prijímaná zo stravy. Síce minimálna, ale každý výdaj sa v tomto prípade počíta.

Preto, ak napríklad zjete 100 g brokolice, ktorá má iba 33 kalórií (kcal), pri jej strávení vaše telo spáli viac energie, ako v sebe toto množstvo potraviny ukrývalo. Vo výsledku, by ste pri konzumácii nízkokalorických potravín mali úspešne chudnúť.


Mohlo by vás zaujímať: Jedzte a chudnite: S týmito potravinami to naozaj dokážete


Negatívne kalórie

V zahraničí sa už nejakú dobu pohrávajú s pojmom “negatívne kalorické potraviny. Ide o potraviny, pri ktorých musí telo vydať viac energie na spracovanie a strávenie, než ako vám dodajú. Môže za to najmä obsah vlákniny, ktorá sa trávi dlhšie. Takže vo výsledku by miesto energetického príjmu malo dôjsť k miernemu energetickému výdaju.

Výskumy však tento zdanlivo logický predpoklad zatiaľ nepotvrdili a matematika pri sledovaniach akosi nesedela. Našli sa odvážlivci, ktorí vsadili iba na diétu obsahujúcu nízkokalorické potraviny, keďže je to však veľmi jednostranná diéta, obsahujúca len niektoré druhy ovocia a zeleniny, neuspeli a ich zdravotný stav sa zhoršil. V takejto strave im totiž chýbali proteíny, tuky a ďalšie pre telo nevyhnutné živiny.

Čo sa oplatí zaradiť do jedálnička?

Ani odborníci ešte nemajú úplne preskúmané, ako presne ľudské telo funguje, a preto netreba nízkokalorické potraviny zavrhovať. Práve naopak. Ich prínos pri diéte je zaujímavý a predovšetkým:

 1. Pre vysoký obsah vody udržujú v tele vyšší podiel hydratácie.
 2. Vďaka obsahu vlákniny upravujú trávenie a navodzujú dlhší pocit sýtosti.
 3. Sú plné cenných živín a antioxidantov, ktoré pri jednostrannej diéte mnohokrát chýbajú.

Mohlo by vás zaujímať: Nízkokalorické diéty pre lepšie zdravie: Srdce sa vám za ne poďakuje


Patria sem najmä tie druhy ovocia a zeleniny, ktoré obsahujú viac ako 85 % vody a sú nositeľom vlákniny:

 • Jablká – 50 kcal / 100 g, 86 % vody, obsahuje vitamíny: A, B, C, E, K, minerálne látky: železo, vápnik, horčík, draslík
 • Grapefruit – 33 kcal / 100 g, 92 % vody, obsahuje vitamíny: A, B, C, minerálne látky: železo, vápnik, horčík
 • Melón – 25 kcal / 100 g, 91 % vody, obsahuje vitamíny: B, C, minerálne látky: železo, sodík, vápnik, horčík
 • Brokolica – 33 kcal / 100 g, 88 % vody, obsahuje vitamíny: A, B, C, E, K, minerálne látky: vápnik, horčík, fosfor, selén
 • Stonkový zeler – 15 kcal / 100 g, 93 % vody, obsahuje vitamíny: A, B, C, E, K, minerálne látky: draslík, železo, fosfor, horčík
 • Mrkva – 50 kcal / 100 g, 88 % vody, obsahuje vitamíny: 15 kcal / 100 g, 93% vody, obsahuje vitamíny: A, B, C, D, E, H a K, minerálne látky: draslík, železo, zinok, horčík
 • Paradajky – 20 kcal / 100 g, 94 % vody, obsahuje vitamíny: A, B, C, E, minerálne látky: draslík, sodík, fosfor, horčík
 • Šalátové uhorky – 14 kcal / 100 g, 95 % vody, obsahuje vitamíny: A, B, C, K, minerálne látky: vápnik, draslík, sodík, horčík
 • Ľadový šalát: 13 kcal / 100 g, 95 % vody, obsahuje vitamíny: A, B, C, E, K, minerálne látky: vápnik, fosfor, draslík, horčík.

Svoje pokrmy môžete spestriť aj ďalšími nízkokalorickými potravinami, a to: cuketa, kapusta, kel, špenát, bobuľovité ovocie, citrusové ovocie.


Ktoré z nízkokalorických potravín si doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame