Ste citliví na zmeny počasia? Prezradíme vám, ako s tým bojovať

Foto: GettyImages

Foto: GettyImages

„Bolí ma za krkom, zajtra bude určite pršať.“ Ak prichádzajúcu zmenu počasia komentujete podobnými slovami, zrejme patríte medzi tú tretinu populácie, ktorá trpí meteosenzitivitou.

To, že vám vaše kosti, kĺby či hlava každú zmenu za oknami hlásia dopredu, nie je vôbec príjemné. Meteosenzitívnych ľudí stále pribúda a dôvodov môže byť viac. Vrodená alebo získaná dispozícia, vek, postupujúce choroby či nezdravý spôsob života. To všetko môže spôsobiť, že váš organizmus na zmenu počasia reaguje menej pružne a horšie sa jej prispôsobuje.

Trpia aj zdraví

Dokáže potrápiť aj úplne zdravých ľudí. Tí sa zvyčajne sťažujú na bolesti hlavy, poruchy spánku, problémy so sústredením, nepokoj, pokles výkonnosti, únavu a depresívne stavy. Iní zase trpia nevoľnosťami, závratmi, zle sa im dýcha alebo majú zvieravý pocit na hrudi. Ak takéto príznaky pocítite, mali by ste sa poradiť s lekárom. Je totiž dôležité odlíšiť, čo je vplyv počasia, a čo môže byť príznakom choroby.


Mohlo by vás zaujať: Bolesť hlavy, kĺbov či jaziev: Aj vy cítite zmeny počasia na vlastnom tele?


Počasie zhoršuje viaceré ochorenia

Druhou skupinou meteosenzitívnych ľudí sú pacienti, ktorí trpia nejakým chronických ochorením. Prudké zmeny teplôt, tlaku či vlhkosti vzduchu totiž zhoršujú celý rad chorôb.

Srdciari

Pacientom s ochorením srdca môžu náhle zmeny počasia spôsobiť vážne problémy. Často sa hovorí o tom, ako trpia počas extrémnych horúčav. Oveľa viac srdciarov však zomiera na jar a na jeseň, keď sa počasie často prudko mení. Veľkým rizikovým faktorom býva napríklad prudký pokles tlaku, zvlášť pri blížiacej sa búrke. Vtedy sa im oveľa horšie dýcha a zmeny nastávajú aj v krvi, čo zvyšuje riziko vzniku krvnej zrazeniny. Ani prudké ochladenie však nie je žiadna výhra. Cievy naň reagujú stiahnutím, čo zvýši krvný tlak.

Reumatici

Pri chronických reumatických ochoreniach sa v dôsledku prudkej zmeny atmosférického tlaku zvyšuje bolestivosť kĺbov. Reumatikom sa zvyčajne uľaví pri počasí s vysokým tlakom vzduchu a pri príleve teplého vzduchu. Prudké zníženie tlaku, ktoré predchádza búrkam, vlhko a náhle ochladenie naopak spôsobuje, že sú celí stuhnutí, a to hlavne ráno, takže sa často musia teplo obliecť a zacvičiť si, aby sa rozhýbali.

Alergici

Problémy sa zväčša začínajú na prelome zimy a jari, keď sa prudko oteplí. Vtedy sa totiž začína peľová sezóna. Príchod chladnejšieho a sychravejšieho počasia naopak spôsobí koniec kvitnutia rôznych tráv či poletujúceho peľu v ovzduší, a alergici tak môžu lepšie dýchať.

Astmatici

Zmeny počasia ovplyvňujú aj astmatikov. Priedušky majú vtedy väčší sklon k zúženiu a častejšie sa prejavia príznaky astmy, ako kašeľ, pískanie na hrudi a sťažené dýchanie.


Mohlo by vás zaujať: Citlivosť na počasie poznali už v Antike: Prečo vzniká a ako si s ňou poradiť?


Ako sa brániť?

Univerzálny recept, ktorý by našu meteosenzitivitu celkom eliminoval, neexistuje. Ponúkame však niekoľko všeobecných rád, ktoré môžu uľaviť od ťažkostí:

Pohyb – zmysel má akákoľvek telesná aktivita, ktorá zvýši vašu fyzickú kondíciu.

Strava – jedzte menej cukrov a tukov, majte na tanieri bielkoviny a ovocie a zeleninu.

Otužovanie – sprchovanie studenou vodou alebo saunovanie sú osvedčené recepty na zvýšenie odolnosti organizmu a zlepšenie reakcie na prudké zmeny teplôt.

Harmónia – meteosenzitivitu znižuje vyrovnaný prístup k životu a harmónia vo vzťahoch.

Hory alebo more – lepšie zvládame vplyvy počasia v zalesnených kopcoch a blahodarne pôsobí na organizmus aj pobyt pri mori.

Svetlo – na problémy vyvolané nedostatkom svetla v zime (únava, skleslosť, smútok) pomáha ranné cvičenie a príjemná prechádzka. Pouvažovať môžete aj o špeciálnej lampe s vysokou svietivosťou do kuchyne či izby, v ktorej trávite najviac času.

Sledovanie bio záťaže – okrem klasických predpovedí počasia by ste mali sledovať aj predpoveď záťaže počasia na organizmus. Biometeorologická predpoveď vám môže pomôcť predísť prípadným zdravotným problémom, napríklad tým, že budete viac oddychovať.


Ako na zmeny počasia reaguje vaše telo? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Mirka
Odporúčame