Ste pre zamestnávateľa dôležitý, alebo vás ignoruje? Prezradí vám to týchto 5 znakov

Šéf a zamestnanec.

Zdroj: Getty Images

Možno sa aj vy občas zamýšľate nad tým, či sa vám od zamestnávateľa priamo úmerne vracia to, čo mu odovzdávate. Zistite, či ste pre neho naozaj dôležitou a neoddeliteľnou súčasťou tímu, alebo ste doslova nepodstatný.

Bežnými dôvodmi na výpoveď zo zamestnania sú nielen nespokojnosť s platovými podmienkami, obrovské pracovné vyťaženie, nenaplnenie kariérnych ambícií či pocit nedocenenia. Mnoho spoločností by si malo uvedomiť, že sa nemôže sústrediť iba na spokojného zákazníka, ale aj zamestnancov. Čo všetko by im teda mali ponúkať?

Základom je férová odmena

Dostávate za svoj výkon plat, s ktorým ste spokojný? Potom si váš zamestnávateľ uvedomuje vašu hodnotu a prínos pre celú spoločnosť. Ak musíte byť v práci aj po bežnom pracovnom čase, nemá problém vám zaplatiť nadčasy. Výplata chodí stabilne načas. Nesnaží sa vás ťahať za nos a vždy vám všetko vyplatí do posledného centa. To sú ďalšie znaky toho, že zamestnávateľovi na svojich pracovníkoch záleží. Pokiaľ sa to však nedeje a vy chodíte do práce znechutený, nech sa snažíte akokoľvek, odovzdaný výkon sa odráža na vašej pracovnej morálke.

Extra motivácia vždy pridá chuť do práce

Popri plate každého zamestnanca poteší aj to, ak dostane nejaký bonus. Môže to byť čokoľvek – prémia k výplate, firemný teambuilding, špeciálne voľno či iné výhody. V Lidli dostávajú zamestnanci viaceré benefity, pričom majú k dispozícii aj Lidl Benefit portálFunguje ako interný e-shop, v ktorom možno využívať svoje body. Za tie si vyberajú tovar či rôzne služby podľa vlastného uváženia v sume približne 250 eur, a to bez rozdielu pracovnej pozície. Rovnaký nárok na to má generálny riaditeľ, ale aj predavačka či skladník.

Lidl.
Zdroj: Lidl

Spätná väzba vás posúva vpred

Príde za vami váš nadriadený či zamestnávateľ iba vtedy, ak spravíte chybu? Alebo sa môžete snažiť akokoľvek a on vás totálne ignoruje? Rozhodne ide o zlý prístup. Spätná väzba je vždy veľmi dôležitá a pomáha zlepšovať nielen konkrétnych pracovníkov, ale aj systém práce a tým aj celú firmu. Nebojte sa prijať oprávnenú kritiku za chybný či nedostatočný výkon. Pre zmenu sa zasa nebojte potešiť, ak dostanete pochvalu za kvalitne odvedenú prácu. Dôležité je, že s vami pravidelne komunikujú. V ideálnom zamestnaní by ste nemali mať problém dať spätnú väzbu aj svojmu zamestnávateľovi. Aj na vašom názore by totiž malo záležať.

Váš život či osobné potreby nemožno ignorovať

Problémy či komplikácie v osobnom živote sa vedia preniesť aj do toho pracovného. Možno si poviete, že váš zamestnávateľ nemá právo starať sa do súkromných vecí, ale niekedy to môže byť presne naopak. Stať sa môže čokoľvek a vy potrebujete nečakané voľno, úpravu pracovného času, určitý druh podpory či inú formu pomoci. Práve v náročných situáciách sa ukáže aj veľkosť zamestnávateľa. Ak mu na vás nezáleží, na stole by ste si mohli v tom najhoršom prípade nájsť dokonca aj výpoveď. Pokiaľ sa snaží hľadať spolu s vami riešenie, vedzte, že ste pre firmu naozaj potrebnou súčasťou.

Dostávate stále odpoveď NIE?

Snažíte sa zamestnávateľovi ukázať, ako sa dajú isté firemné procesy robiť lepšie. Chcete za svoju prácu lepšie pracovné podmienky, vyššiu hodinovú mzdu, úhradu nákladov či služobný mobil. Na všetko však prichádza odpoveď nie. Čo robiť v takom prípade? Buď sa s tým zmieriť, alebo si nájsť takú spoločnosť, ktorá vaše úsilie ocení. Majte na pamäti frázu, že hlavou múr neprerazíte. Ak si myslíte, že vaše požiadavky sú úplne na mieste, nepoľavujte zo svojich nárokov a radšej vymeňte zamestnávateľa.

Lidl dokazuje, ako mu na zamestnancoch záleží

Známy diskont Lidl poskytuje svojim zamestnancom adekvátne podmienky, ktoré by mali byť absolútnym štandardom. Navyše má pre vyše 6-tisíc pracovníkov aj viaceré výhody nad rámec všedných benefitov. Okrem Lidl Benefit portálu sem patrí napríklad dovolenka pre pracovníkov do 33 rokov do 25 dní ročne, doplnkové penzijné pripoistenie vo výške 200 eur ročne, stravné v hodnote 4 eurá na deň vyplácané priamo na účet alebo na gastrokartu. Okrem toho dbá aj na diverzitu a inklúziu a vo firemnej politike razí teóriu, že všetci zamestnanci majú nárok na rovnaké podmienky. Pracovať v Lidli môžete aj vy, stačí preukázať svoje schopnosti a záujem.

CHCEM VEDIEŤ VIAC O PRÁCI V LIDLI

Lidl.
Zdroj: Adobe Stock

Advertoriál pripravený v spolupráci so spoločnosťou Lidl.

Zdroj: Plnielanu.sk/Advertoriál
Odporúčame