Ste pripravení na novú životnú etapu? Osvojte si 5 zásad pokojného starnutia

Zrelá žena

gettyimages

Starnutie je prirodzená etapa a čaká každého z nás. Avšak v mnohých vyvoláva strach. Zisťujeme, že náš organizmus reaguje inak, než sme zvyknutí, a obávame sa, že sa staneme cudzincom vo vlastnom tele.

Jeseň života nás však môže obohatiť. Odpadajú nám mnohé povinnosti, sme pánmi svojho času a máme v sebe múdrosť, s ktorou sa môžeme podeliť. Poďme sa spoločne pozrieť na 5 esenciálnych pilierov pokojného starnutia, vďaka ktorým si dokážete užiť aj toto obdobie.

1. Dovoľte si stratiť kontrolu nad vecami

Každý má však svoju vlastnú cestu a neraz sa musí poučiť na svojich chybách. Čím menej vecí druhých sa budete snažiť mať pod kontrolou, tým viac sa vám uľaví. Možno sa vám nepáči partner, ktorého vám predstavila vnučka, no pre ňu bude tou najlepšou osobou, o ktorú sa bude môcť kedykoľvek oprieť. Ak dokážete prijať rozhodnutie ostatných, aj vás to posunie dopredu.

2. Nájdite si obľúbený pohyb

S pribúdajúcimi rokmi si všimneme, že naše telo nie je také pružné, ako kedysi. To však neznamená, že na pohyb musíme úplne zanevrieť. Hľadajte aktivitu, ktorá vás baví. Ak milujete prírodu, nájdite si blízkeho človeka, s ktorým budete chodiť na dlhé prechádzky. Alebo sa prihláste do klubu seniorov, ktorý pravidelne pripravuje rôzne zaujímavosti pre dôchodcov. Pri výbere tej najlepšej formy pohybu však dbajte o to, aby ste nešli hlavou proti múru. Zbytočné riskovanie a preceňovanie svojich síl môže viesť k rôznym nepríjemným zraneniam. Pre pokoj na duši sa neváhajte poradiť s lekárom.

Náš tip na zaujímavé podujatie: Hudba v kruhu: Marc Ribot (USA)

3. Vyživujte zvnútra

To, čo konzumujeme, sa výrazne podpíše na našom zdraví. No málokto z nás si tento fakt uvedomuje. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie WHO, väčšina seniorov nad 65 rokov trpí rôznymi ochoreniami, ktoré úzko súvisia s konzumáciou nezdravých jedál. Medzi tie najvážnejšie patrí rakovina hrubého čreva, cukrovka, osteoporóza či rakovina pankreasu. O telo sa však treba neustále starať. Preto by ste si mali dopriať dostatok:

  • vlákniny (ovocie a zelenina)
  • bielkovín (mäso, strukoviny, syry, sójové výroky)
  • omega-3 mastných kyselín (ryby – predovšetkým sardinky, tuniaka, makrelu či lososa)
  • komplexných sacharidov (celozrnné pečivo a potraviny s nízkym glykemickým indexom)
  • čistej vody

4. Usilujte sa o psychickú pohodu

Nájsť ten správny pohľad na život je hotové umenie. Čím sme starší, tým viac spomienok sa nám vynára. Náš život už dávno nie je čistý list. Všetci máme niečo za sebou. Jediné, v čom sa odlišujeme, je pohľad na udalosti. To, čo jeden vníma ako zlyhanie, môže druhý brať ako obrovskú životnú skúsenosť, ktorá ho posunula dopredu. Určite aj vy si spomeniete aspoň na jednu situáciu, v ktorej by ste sa už zachovali inak. Netrápte sa. Urobte za minulosťou hrubú čiaru a nevláčte ju všade so sebou. Vyskúšajte meditáciu, siahnite po duchovných knihách a stanovte si vnútorný pokoj za najvyššiu prioritu. Keď nejde o život, nejde o nič. A v tom je veľká pravda.

Mohlo by vás zaujať: Buďte plní elánu aj s pribúdajúcimi rokmi: Týchto päť tipov vám pomôže

5. Naučte sa niečo nové

Nikdy nie je neskoro byť opäť študentom. Vďaka tomu si rozširujeme vlastný obzor a dozvieme sa zaujímavé veci. Aj vo vyššom veku sa môžete prihlásiť na kurz cudzieho jazyka či plávania, dokonca existujú aj Univerzity tretieho veku. Výhodou je, že teraz máte konečne dostatok času, aby ste dohnali zameškané. Ak vás to celý život ťahalo k tomu, aby ste si osvojili nejakú skúsenosť, neváhajte konečne pevnou nohou vykročiť za svojím snom. Vzdelanie je dar, ktorý nám nikto nevezme.

Proces starnutia nás naučí dívať sa na to, čo sme prežili, s väčšou pokorou. Skúste byť vďační za každé nové ráno, ktoré pre mnohých nemusí byť samozrejmosťou.

Darí sa vám starnúť s gráciou? Napíšte ostatným čitateľom tipy ako na to v diskusii pod článkom.

Zdroj: Michaela, gettyimages
Odporúčame