Ste unavení, slabí a trápia vás závraty? Na vine môže byť nízky tlak

tlakomer

sxc.hu

V súvislosti so srdcovocievnymi ochoreniami odborníci dvíhajú varovný prst najmä pred vysokým tlakom krvi, ktorý v neliečenej forme môže viesť k infarktu a ďalším nebezpečným komplikáciám. Mnohí z nás však trpia práve opačným problémom – krvný tlak kolíše a predovšetkým v ranných hodinách je príliš nízky. Vedeli ste, že hypotenzia môže veľmi rýchlo viesť ku kolapsovému stavu? Zistite, čo v takej situácii robiť a čím si krvný tlak čo najrýchlejšie zvýšiť.

Príčina hypotenzie zostáva záhadou

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa za normálny tlak krvi považuje hodnota 120/80 mmHg. Všetko, čo je výraznejšie nad alebo pod touto hranicou, sa považuje za nefyziologické a pre organizmus môže predstavovať nemalé ťažkosti. Lekári neustále varujú pred následkami zúžených ciev, tvorbou krvných zrazenín a inými problémami súvisiacimi s hypertenziou. O nízkom krvnom tlaku sa síce hovorí menej, no aj ten dokáže pacientom strpčiť život.

Za hypotenziu sa považuje stav, pri ktorom je hodnota systolického tlaku menšia ako 90 a hodnota diastolického tlaku nižšia ako 60 mmHg. Prečo hypotenzia vlastne vzniká, lekárska veda objasniť zatiaľ presne nevie. Nezriedka za ňou stojí nedostatok tekutín či náhly úbytok hmotnosti. Rizikovými skupinami sú preto dospievajúce dievčatá, mladé štíhle ženy, tehotné dámy, ľudia trpiaci poruchami príjmu potravy (anorexia, bulímia), ale tiež ľudia v období jesene života. Seniori sú totiž útlej postavy a zvyčajne zabúdajú piť, pretože nepociťujú smäd.


Mohlo by vás zaujímať: Viete, aký máte tlak? Zistite to skôr, ako bude neskoro!


Čo sa pri hypotenzii vlastne deje?

Nízky krvný tlak sa najčastejšie prejavuje ráno alebo v dopoludňajších hodinách. Niekedy stačí už len to, že sa prudšie podvihneme z postele. Hypotenzia však môže prísť aj z ničoho nič, čo potvrdzujú skúsenosti pani Magdalény (41): „Nedávno som doobeda vyšla po schodoch a zrazu som si potrebovala ľahnúť. Pociťovala som zvláštny tlak v hlave, točil sa so mnou svet, ťažšie sa mi dýchalo, bolo mi ako keby na zvracanie a nemohla som sa postaviť. Problémy s tlakom som nikdy nemávala, no pre istotu som si ho zmerala. Displej mi ukázal 80/53.“ Uvedené ťažkosti predstavujú typické symptómy hypotenzie, ku ktorým patrí:

  • náhla slabosť, pocit na odpadnutie, či dokonca „tma pred očami“
  • zrýchlené a plytké dýchanie, pocit nedostatku kyslíka
  • točenie hlavy a závraty, potreba si sadnúť alebo ľahnúť, neschopnosť udržať sa na nohách
  • nutkanie na vracanie
  • bolesti hlavy, hučanie alebo šumenie v ušiach
  • únava
  • studený pot a zimomriavky
  • tachykardia – zrýchlená činnosť srdca

Väčšinu z príznakov má na svedomí slabé prekrvenie mozgu a okrajových častí tela (ruky, chodidlá). Z toho dôvodu organizmus vyhlási akýsi „poplach“ a všetku krv sústredí do stredu – do hrudníka, srdca a priľahlých orgánov.


Mohlo by vás zaujímať: Máte vysoký tlak? Dopĺňajte draslík, je v týchto potravinách!


Ako pri hypotenzii postupovať?

Dôležité je nevystavovať telo ďalšiemu stresu a okamžite si ľahnúť. Účinnou je takzvaná protišoková poloha – v ľahu na chrbte zdvihnúť nohy cca 30 centimetrov nad podložku a podoprieť stolčekom alebo vankúšmi. Zabezpečiť treba aj prísun tekutín – nie naraz, ale po dúškoch. Na zdvihnutie tlaku okrem čistej vody zaberá aj káva. Uvoľnite si odev najmä okolo krku a poriadne vyvetrajte miestnosť, aby sa vám lepšie dýchalo.

Ako sa hypotenzie vyvarovať?

Medikamentózna liečba prakticky nejestvuje, preto sa treba zamerať na účinnú prevenciu. K tej patrí predovšetkým pravidelný pohyb, pri ktorom zapojíte všetky svalové skupiny – chôdza, turistika, plávanie a podobne. Vyhýbajte sa dlhému státiu a pitný režim si odsledujte mimoriadne starostlivo – denne treba prijať 2 až 3 litre tekutín. Pri sprchovaní sa mierne otužujte a striedajte teplú vodu so studenšou.


Trpíte aj vy nízkym krvným tlakom? Ako ho liečite? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame