Ste v strese? Doprajte si častejšie sex, radia vedci!

Manželia

profimedia.sk

Máte pocit, že vás povinnosti v práci nervujú čoraz viac a domácnosť vám tiež padá na hlavu? Obnoviť rovnováhu nemusí byť až také zložité – nepotrebujete ani predpis od lekára Jedným z najúčinnejších bojovníkov proti stresu je totiž „obyčajný“ sex!

Pre mnohých ľudí je stres faktorom, pre ktorý sa sexu vyhýbajú. V skutočnosti by to však malo byť presne naopak. Výskum, ktorý prebehol na Arizonskej štátnej univerzite na 58 ženách stredného veku potvrdil, že tie, ktoré si s partnerom užili vzrušujúce chvíľky, mali na druhý deň lepšiu náladu a boli aj menej stresované.  ,,Vďaka sexu vylučujete hormóny dobrej nálady ako oxytocín či endorfíny,“ potvrdzuje profesor psychológie, James Coan. Oxitocín umocňuje pocity spokojnosti, reguluje podráždenosť a vzbudzuje pocit bezpečnosti po partnerovom boku. Sex tiež pôsobí na hladinu stresového hormónu kortizolu, ktorého množstvo naopak znižuje. Zaujímavosťou je, že keď ženy prežili orgazmus bez partnera, spomínané pozitívne efekty uvoľnenia stresu a vzbudenia dobrej nálady sa neprejavovali.


Mohlo by vás zaujať: Neverní päťdesiatnici: Podľa prieskumu ich podvádza naozaj dosť


Nielen sex, ale aj dotyky

Výskum doktora Coana dokonca potvrdil, že uvoľňujúco pôsobí nielen samotný sex, ale aj iný fyzický kontakt s partnerom – či už držanie sa za ruky, objímanie alebo bozkávanie. Potvrdzuje to aj výskumníčka Laura Berman z Chicaga, ktorá zistila, že neveľmi vášnivé páry boli viac v strese ako tie, ktoré si dávali fyzicky najavo lásku častejšie. Ak sa s partnerom či partnerkou v dôvernostiach priam vyžívate, máte navrch. Berman totiž tvrdí, že takéto páry sú až osemkrát menej v strese alebo napätí ako páry, ktoré sa navzájom nedotýkajú. Dotyky sú podľa vedcov obzvlášť dôležité, keď prežívate nejaké ťažké chvíle.


Mohlo by vás zaujať: Viacero sexuálnych partnerov naraz: Nový spôsob života po štyridsiatke?


Keď stres nad sexom víťazí

Problémom je, najmä pri dlhotrvajúcom strese, že človek na sex jednoducho nemá vôbec chuť. A čím viac si od sexu odvykne a menej naň myslí, tým menej mu chýba – a problémy v partnerstve môžu byť na obzore. Ani sex totiž nie je zázračný a ak naň vy alebo vaša polovička pre stres nemáte ani pomyslenia, treba možno začať mimo spálne. Preto vám ponúkame niekoľko tipov na zmenšenie stresu a postupne snáď aj na úspešný návrat k manželským (či partnerským) povinnostiam.

  1. Dávajte si pozor na svoj jedálniček. Ľudia v strese majú často vo zvyku stravovať sa nepravidelne a prejedať sa. Vyhnite sa týmto rizikám, vyberajte si zdravé a ľahšie jedlá minimálne tri krát denne.
  2. Cvičte. Tak ako pri sexe, aj pri cvičení sa vylučujú endorfíny. Lepšia fyzická kondička vám zároveň pomôže lepšie zvládať vaše úlohy.
  3. Obmedzte povinnosti. Priznať, že je toho na vás veľa nie je žiadna hanba. Možno by ste si mohli dovoliť pani na upratovanie, dať si auto umyť v umývačke namiesto ručného drhnutia a posekať trávnik vám tiež môže nejaký brigádnik za pár eur. Získaný čas venujte RELAXU, nie ďalšej práci.
  4. Spite. Dostatok spánku je pre zdravú psychiku človeka základ. Nepodceňujte ho.
  5. Nájdite si svoj vlastný odbúravač stresu. Prechádzka, koníček, jóga, meditácia – čokoľvek, čo vám pomáha upokojiť sa a zabudnúť na všetko, čo vo vás vyvoláva napätie.
  6. Ak sa napriek vašim pokusom stresu zbaviť jednoducho nedokážete, zájdite za odborníkom. Vaše zdravie za to stojí, nie?
Zdroj: profimedia.sk, profimedia.sk, Maroš
Odporúčame