Štipľavá dáma paprika: V primeranom množstve pomáha, vo veľkom môže škodiť!

Paprika

sxc.hu

Podľa archeologických nálezov sa papriky pestovali už 7 500 rokov pred naším letopočtom v Južnej Amerike. Indiáni ju používali v podobe červeného prášku, ktorým korenili jedlo i nápoje. Bola veľmi uctievaná, pretože verili, že obsahuje boha ohňa. Na Slovensku sa síce až takej pocte neteší, patrí však medzi najpoužívanejšie zeleniny dneška.

Paprika mala do Európy dve cesty. Druh, ktorý sa dodnes používa na výrobu korenia, priviezol Krištof Kolumbus z ostrova Haiti. Najprv sa pestovala ako okrasná rastlina. Až neskôr sa prišlo na jej využitie ako korenia a zeleniny. Už od začiatku bola považovaná za sedliacke korenie, ktoré sa dostávalo do šľachtických vrstiev hlavne vďaka svojej ostrej chuti. Na Slovensko sa paprika pravdepodobne dostala v 16. storočí z Maďarska ako turecké korenie. A práve Maďarsko sa dodnes považuje za paprikársku veľmoc.

Paprika a vitamín C

Surová paprika je bohatým zdrojom vitamínov a minerálov. Má vysoký obsah vitamínu C. Jeho množstvo sa líši podľa odrody. Paprika však neobsahuje enzým askorbináza, takže sa vitamín C nerozkladá tak ľahko, ako v ostatných druhoch zeleniny alebo ovocia. To napríklad znamená, že tepelne upravenú papriku môžeme niekoľkokrát ohrievať a obsah tohto vitamínu zostane skoro rovnaký.


Tiež by vás mohlo zaujať: Doprajte si paradajku každý deň: Skvele chutí a pôsobí aj proti rakovine


Mix zdravia

Z ďalších látok je to beta-karotén, ktorý v ľudskom tele funguje ako antioxidant a chráni organizmus pred voľnými radikálmi. Nezaostáva ani obsah vitamínu B1, B2 a kyseliny listovej. Z minerálnych látok sú to hlavne draslík, fosfor a horčík. Tieto látky sa uplatňujú v metabolizme človeka a podporujú odolnosť ciev. V prípade jódu je známy pozitívny vplyv na tvorbu hormónov v štítnej žľaze. Flavonoidy v plodoch znižujú hladinu cholesterolu v krvi, povzbudzujú krvný obeh a chránia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Štipľavý kapsaicín

Pálivú chuť paprík a chilli papričiek má na svedomí kapsaicín. Ten pôsobí antibakteriálne, rozširuje cievy, zabraňuje tvorbe krvných zrazenín, urýchľuje látkovú premenu a stimuluje produkciu endorfínov – hormónov šťastia.

Paprika posilňuje sliznice, pomáha pri žalúdočných a črevných infekciách, zápaloch hrdla, pohrudnice a páliaca paprika i pri reumatických ťažkostiach. Najlepšie je dopriať si ju čerstvú.

Všetko s mierou

Aj pri paprike platí, že všetko je dobré konzumovať s mierou. Obsahuje totiž látky znižujúce zrážanlivosť krvi. Príliš veľa papriky môže vyvolať krvácanie z nosa alebo spomaliť hojenie rán. Väčšie množstvo pálivých paprík môže podráždiť žalúdok, spôsobiť zvýšené potenie, slzenie očí a sčervenanie hlavy a krku. Vysoké a dlhodobé dávky ostrých paprík môžu poškodiť pečeň a ľadviny.


Tiež by vás mohlo zaujať: Chren pomáhal už Egypťanom: Spoznajte jeho účinky aj vy!


Máte radi ostré chute? Využite to k zhadzovaniu nadváhy

Paprika je nízkokalorická, má len okolo 65 kJ na 100 g zeleniny. Preto je odporúčaná ako vhodná potravina pri redukčných diétach i pri dodržiavaní zdravého stravovania. Kapsaicín obsiahnutý napríklad v chilli papričkách prispieva k tvorbe žalúdočných štiav a tým podporuje a zrýchľuje zažívanie a pomáha efektívnejšie spaľovať kalórie a tuky.

Najzdravšia je domáca produkcia

V závislosti na sezóne a odrode paprík za nich v obchode zaplatíte od 1 do 3,5 €. Doma vypestované papriky sú rozhodne lacnejšie a lepšie. Papriky po desiatich dňoch od odtrhnutia začínajú strácať vitamíny, preto je lepšie uprednostňovať slovenskú zeleninu pred zahraničným dovozom.

Pokiaľ si ich budete chcieť vypestovať na záhrade, úrody sa dočkáte koncom leta a v jeseni. Príprava na pestovanie paprík začína už koncom februára namočením semienok na jeden deň do vody. Po vyklíčení sa zasadia do nádob s hlinou a čaká sa až z nich vyrastú sadeničky veľké približne 25 cm. Až takto veľké rastlinky sa vysádzajú na záhony. Teraz si vybrať len správnu odrodu. V súčasnej dobe sa eviduje približne 170 odrôd, takže je si z čoho vyberať.

Domáce zlato

Paprika sa používa vo farmakológii na výrobu mastí na bolesti svalov a kĺbov. V potravinárstve sa využívajú plody tejto zeleniny, ktoré sa ďalej upravujú mletím, drvením alebo extrakciou. Surové papriky sú v kuchyni obľúbené v rôznych šalátoch a prílohách. Výborné sú tepelne upravené, chutia varené, pečené, dusené i grilované. Veľmi často sa využíva paprikové korenie. Na jeho výrobu sa používajú zrelé, sušené plody, ktoré sa melú na prášok. Je obľúbené do omáčok, tvarohov, mäsových jedál, do syrov i údenín. Pre svoju lahodnú chuť a všestranné použitie je skoro nevyhnutné mať doma zásobu tohto korenia.


Tiež by vás mohlo zaujať: Liečivý zázvor: Skvelý proti nachladnutiu aj nevoľnosti


Recepty na vyskúšanie

Papriky plnené syrom Cottage

Ako predjedlo môžete hosťom naservírovať papriky plnené syrom Cottage. Do 150 g syra Cottage primiešajte 70 g nakrájanej šunky a dve na jemno nasekané jarné cibuľky i s vňaťou. Dochuťte soľou a čiernym korením. Z dvoch paprík odrežte hornú časť (so stopkou, aby sa dala použiť ako pokrievka) a špičku paprík. Papriky postavte na odrezanú špičku, naplňte pripravenou zmesou a prikryte odkrojenou pokrievkou. Takto pripravené papriky môžete servírovať.

Syrové papriky

Prejedli sa vám papriky plnené mletým mäsom? Naplňte ich syrom. V miske rozšľahajte 4 tavené syry so šunkovou príchuťou so 4 vajíčkami. Osoľte, pridajte petržlen a zmes zahustite strúhankou tak, aby z paprík náplň nevytekala. Touto zmesou naplňte očistené papriky, naskladajte ich do pekáča, podlejte vodou. Na každú dajte malý kúsok masla a pečte v trúbe, až sa na paprikách spraví kôrka. Podávajte so zemiakmi a zeleninovým šalátom. Dobrú chuť!


Poznáte zaujímavý recept s použitím štipľavej papriky? Podeľte sa oň s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšiu z cien v našej súťaži.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Marianna
Odporúčame