Strácate motiváciu chudnúť? Myslite na tieto veci, výsledky sa skutočne dostavia

Brucho

gettyimages

Prvé týždne roka ubehli ako voda a ručička na váhe stagnuje alebo sa vrátila naspäť na pôvodné číslo. Čo sa stalo? Kde sa stratila všetka motivácia? Zrejme aj vy patríte k tým, ktorí príchodom nového roka zabudli na všetky prehrešky a rozhodli sa získať späť svoje štíhle “ja”. Lenže táto cesta vôbec nemusí byť jednoduchá, a ak ste dlhé roky mali vo zvyku jesť pomerne kaloricky a nepravidelne bez toho, aby ste boli fyzicky aktívni, veľmi ľahko stratíte odhodlanie.

Nezačínajte od budúceho mesiaca či týždňa. Ani si neopakujte, že zajtra zmením svoj život k lepšiemu. So zmenou treba začať hneď. Ešte predtým sa však pripravte na možné úskalia v zmysle hesla – o čom viem, to ma neprekvapí.

Rozmeňte ciele na drobné

Váš cieľ možno na začiatku nebol úplne jasný. Povedali ste si, že budete držať diétu alebo cvičiť s cieľom schudnúť. Toto však nestačí! Musíte si stanoviť konkrétne množstvo kilogramov, centimetrov v páse, alebo určiť zmenu v konfekčnej veľkosti.

Vizualizujte si sami seba, ako by ste na konci procesu vyzerali a čo všetko by ste tým získali (priazeň okolia, väčšie sebavedomie, lepšie zdravie, fyzickú výdrž…) Váš cieľ musí byť čo najviac konkrétny.

Ak ho už budete mať, rozdeľte ho na čiastkové ciele. Napríklad schudnúť 15 kilogramov za pol roka, znamená zbaviť sa 2,5 kg mesačne. Reálny a zdanlivo nenáročný úbytok, však?


Mohlo by vás zaujímať: Snažíte sa schudnúť? Týchto 7 motivačných tipov vás nesklame!


Jedálniček nesmie byť nudný

Za častým zlyhaním diétovania je monotónny jedálniček s “nudnými” jedlami. Zelený šalát, kuracie prsia, vajíčka, ryby, celozrnné prílohy a tak stále dokola. Diéta vás však vôbec nemusí obmedzovať v chuti. Práve naopak, máte možnosť vyskúšať zdravé a rôznorodé jedlá, rôzne kombinácie a netradičné spojenia.

Nemusíte jesť do polosýta a celý deň bojovať s pocitom hladu. Hľadajte potraviny s vysokým obsahom vlákniny, ktorá má výborný sýtiaci účinok a navyše upravuje trávenie. V súčasnosti je výber v obchodoch pestrý, preto môžete jesť zdravo a pritom vám bude aj chutiť. Aj diétny režim môže byť pre vaše chuťové poháriky príjemný.

Udržte sa v psychickej pohode obľúbeným jedlom

Chuť na niečo zakázané môže byť počas chudnutia veľmi silná. Ako nad ňou zvíťaziť? Ako odolať pozvaniu na kávičku so zákuskom? Základom je nebyť na seba úplne prísny/-a a jeden deň v týždni si dopriať aj zakázané jedlo. Samozrejme s mierou, potlačiť “obžerstvo” a toto, pre vás špeciálne jedlo, si skutočne vychutnať.

Odborníci uvádzajú, že 5 dní v mesiaci si môžete dopriať malý prehrešok – to, na čo máte najväčšiu chuť. Na tele nezanechá takéto “podvádzanie” žiadne stopy, ak budú cykly pravidelné, a po dni s maškrtením príde 4 – 5 dní diétneho režimu. Vaša psychika totiž zohráva pri snahe schudnúť veľmi veľkú úlohu, preto sa musíte cítiť v pohode a spokojne. Nevytvárajte na seba príliš silný tlak a stres.


Mohlo by vás zaujímať: Dokázala nemožné: Laura vážila takmer 140 kilogramov, za 3 roky tvrdej driny sa však zmenila na nepoznanie


Jedlo si pripravujte vopred

Nielenže ušetríte, ale budete mať kontrolu nad tým, čo počas dňa zjete. Snažte sa vyhýbať operatívnemu riešeniu hladu náhodným nákupom v supermarkete alebo “menučkom” v najbližšej reštaurácii.

Jedlo, ktoré si pripravíte doma, bude zodpovedať diéte a neohrozí vašu motiváciu. Pretože – ak si na obed doprajete kalorické jedlo, je omnoho vyššie riziko, že večer s tým budete pokračovať, s myšlienkou a utvrdením sa, že “už tento deň nezachránim”. Zo dňa sa stane týždeň či mesiac a ste opäť na začiatku.

Zamestnávajte svoju myseľ

Koľkí z nás už jedli len tak, z nudy. Nie, že by boli hladní, ale už dávno nenavštívili chladničku a v televízii nebolo nič zaujímavé. Kto chce úspešne chudnúť, musí byť aktívny a produktívny nielen v práci, ale aj doma a vo voľnom čase. Zamerajte svoju pozornosť na obľúbené hobby, prihláste sa do zaujímavých kurzov a nemyslite na jedlo. V dobe dostatku len málokedy pociťujeme skutočný hlad, väčšinou je to len “hra” našich hormónov s naším telom.

Táto výzva je iba o vás

Aj keď ste do toho išli spolu so svojou kamarátkou, alebo ste prehovorili svojho muža či ženu, že sa budete stravovať zdravo, a oni to vzdali, vy nemusíte. Držte sa svojich cieľov a pracujte na sebe. Nemôžete svoj neúspech zvaliť na iných.

A už vôbec sa nimi nedajte zlanáriť na pohodlný spôsob života. Držte sa svojich nových zásad – stravujte sa kvalitne a zdravo, nezabúdajte na pravidelný pohyb a čo najviac času trávte vonku. Zlepší sa nielen vaša postava, ale aj nálada a životná energia.


Ako sa darí pri snahe schudnúť vám? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame