Štrajkuje vám tráviaci systém? Zistite to podľa týchto 5 varovných signálov

brucho

thinkstockphotos.com

Kŕče v oblasti brucha, nafukovanie, plynatosť – to všetko patrí medzi neklamné príznaky poruchy fungovania gastrointestinálneho traktu. Vedeli ste však, že narušená činnosť zažívacieho systému sa môže navonok prejavovať aj celkom inak? Zistite, v ktorých prípadoch by ste mali zbystriť pozornosť a čo robiť, aby vaše trávenie pracovalo ako švajčiarske hodinky.

Nalepí sa na vás každý bacil

Až úctyhodných 70% imunitného systému spočíva v správnej funkcii našich čriev. Tenký, lepkavý hlien, ktorý pokrýva gastrointestinálny trakt sa skladá z imunitných buniek, imunoglobulínov a črevných baktérií. Práve imunoglobulíny pôsobia ako protilátky, ktoré napádajú cudzorodé mikroorganizmy. Ak máte pocit, že ste až príliš často chorí, pravdepodobne došlo k určitej nerovnováhe a s vaším trávením nie je všetko v poriadku.

Riešenie: Do jedálneho lístka zaraďte viac ovocia a zeleniny bohatej na vlákninu spolu s celozrnnými výrobkami. Dôležité tiež je, aby ste obmedzili všetko, čo obsahuje príliš veľa cukru. Vyvážené stravovanie prispieva k tvorbe zdraviu prospešných baktérií, pretože tie sú vyživované práve vlákninou. Množstvo škodlivých baktérií sa zníži, ak súčasne zredukujete konzumáciu červeného mäsa.


Mohlo by vás zaujímať: Trápi vás nadúvanie? Takto sa mu vyhnete!


Na lakťoch a kolenách sa vám objavili vyrážky

Na prvý pohľad to vyzerá ako vážnejší ekzém, v skutočnosti však môžete mať dočinenia s autoimunitným ochorením zvaným celiakia. Vyrážky tvoria drobné pľuzgiere, ktoré svrbia a postupne sa rozširujú aj na iné časti tela, ako je trup alebo zadok. Tieto kožné prejavy sa odborne nazývajú dermatitis herpetiformis a vyskytujú sa u 25% všetkých pacientov trpiacich na celiakiu.

Riešenie: Celiakiu dokážu odborne diagnostikovať iba lekári na základe špecifických protilátok. Telu však môžete pomôcť aj sami tým, že na isté obdobie vylúčite zo stravy lepok. Ak sa váš zdravotný stav ani po určitom čase nezlepší, musíte po príčinách pátrať ďalej.

Máte zhoršenú kvalitu zubov

Aj viditeľne opotrebovaná sklovina zubov dokáže naznačiť, že tráviaci systém potrebuje generálku. Dôvodom môže byť gastroezofágová refluxová choroba, pri ktorej dochádza k návratu kyslého obsahu do úst. Ak sa tak deje príliš často, predovšetkým na stoličkách v zadnej časti ústnej dutiny sa časom objavia viditeľné škvrny. Tie vznikajú následkom pôsobenia kyselín a rozpúšťania zdravej skloviny.

Riešenie: Stav, ktorý ľudovo nazývame aj „pálenie záhy“, v nijakom prípade nezanedbávajte. Čím skôr navštívte gastroenterológa a vyhýbajte sa potravinám, ktoré návrat žalúdočných kyselín u vás podporujú. Z dlhodobého hľadiska tiež pomáha redukcia nadváhy a užívanie patričných liekov.


Mohlo by vás zaujímať: Lepšie trávenie aj viac energie: Spoznajte účinky čajovej huby


Trápia vás depresie

Nie je nijakým tajomstvom, že čokoláda, koláčiky, čipsy a mnohé ďalšie nezdravé pochúťky dokážu dočasne uvoľniť psychické vypätie a takmer okamžite zlepšiť našu náladu. Aj našu zlú náladu však do veľkej miery ovplyvňuje to, čo sme zjedli. Znie to síce neuveriteľne, no niektoré typy baktérií v tráviacom systéme zvyšujú riziko, že budeme trpieť úzkosťou alebo depresiou. Naznačuje to štúdia z roku 2015, ktorá prebehla na Univerzite McMasters v Kanade. Dôvodom sú zápalové látky cytokíny, ktoré sa uvoľňujú pôsobením receptorov v gastrointestinálnom trakte v dôsledku rozmnožovania škodlivých baktérií. Cytokíny sa následne premiestňujú do mozgu, kde narúšajú neurotrasmitery (napríklad serotonín a dopamín) a podporujú vznik depresívnych stavov.

Riešenie: Črevá aj mozog udržíte dobrej kondícii, ak siahnete po potravinách bohatých na polyfenoly. Patrí medzi ne ovocie, zelenina, čaj alebo extra panenský olivový olej.


Mohlo by vás zaujímať: Brucho ako balón? Pomôžu koreniny, čaje i jogurty


Akoby vás prešiel parný valec

Niektoré štúdie udávajú, že viac ako 20% ľudí postihuje syndróm bakteriálneho prerastania (SIBO). Ide o jav, pri ktorom dochádza k nadmernému rastu baktérií v tenkom čreve. Za zvyčajných podmienok toto ochorenie sprevádzajú typické príznaky ako nafukovanie, zvracanie, hnačky, nevoľnosť. Niekedy sú však prejavy nejasné a pacienti trpia skôr nevysvetliteľnou únavou a bolesťami tela.

Riešenie: SIBO je možné diagnostikovať prostredníctvom dychového testu, ktorý odhalí koncentráciu vodíka vo vydychovanom vzduchu. Ak sa ochorenie potvrdí, liečba spočíva v kombinácii antibiotík s probiotikami. Aby sme zaistili správne fungovanie našich čriev, probiotiká by sme si mali dopriať každý deň v odporúčanom množstve.


Ako sa o správnu mikroflóru tráviaceho systému staráte vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame