Strašiak menom rakovina hrubého čreva: Ako vzniká a aké má príznaky?

Nadúvanie

flickr.com/Adams999

Kolorektálny karcinóm, čiže rakovina hrubého čreva a konečníka, patrí k najčastejším druhom karcinómov. Počet nových prípadov pri tomto type ochorenia stúpa. Žiaľ aj úmrtnosť, napriek tomu, že ochorenie je rozpoznateľné v iniciálnom štádiu, kedy je úplne vyliečiteľné. Vďaka pokroku v medicíne sa však podarilo zvýšiť prežívanie pacientov päťnásobne. Kým v 80. rokoch to bolo 6 – 7 mesiacov, v roku 2012 to už bolo 30 mesiacov.

Až v 90 percentách vzniká kolorektálny karcinóm transformáciou z polypu sliznice konečníka a hrubého čreva. Čas na túto transformáciu je dostatočne dlhý na účinné preventívne opatrenia. Samozrejme, ak pacient príde včas. Štatistiky ukazujú opak a úmrtnosť na kolorektálny karcinóm patrí úplne zbytočne k najvyšším úmrtiam na rakovinové ochorenia,“ podčiarkol MUDr. Tomáš Šálek, PhD. z bratislavského Národného onkologického ústavu.

Z nezhubných nádorov zhubné

Celý proces začína zaktivizovaním normálnych buniek výstelky hrubého čreva alebo konečníka, ktoré sa menia a nekontrolovateľne rastú. Vznikajú adenómy vo forme polypov, nezhubné nádory, ktoré sa časom až v 80 percentách prípadov vplyvom zmien, ktoré sa v nich odohrávajú, menia na zhubné.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Podozrivé príznaky

Pri ktorých príznakoch je na mieste zvýšiť pozornosť?

  • zmena pravidelnosti stolice
  • hnačka alebo zápcha
  • veľmi tmavé zafarbenie stolice
  • krv v stolici
  • nebolestivé krvácanie z konečníka, svrbenie, podráždenie a opuch
  • pocit, že črevo sa úplne nevyprázdňuje
  • stolica odchádza v úzkom prúžku
  • tráviace problémy (nadúvanie, pocit plnosti, kŕče)
  • časté, bolestivé uvoľňovanie vetrov
  • neúmyselná strata hmotnosti, nechuť do jedla
  • zvýšená únava

Pozor na krvácanie z konečníka

Polypy nemusia spočiatku spôsobovať žiadne problémy. Riziko však astronomicky stúpa, keď začnú krvácať. Pravdepodobnosť, že sa zvrhnú do zhubného ochorenia, sa dá posúdiť na základe ich veľkosti, histologickej štruktúry a stupňa dysplázie (nízka, stredná alebo ťažká). Pravdaže, nie každý adenómový polyp musí nutne prerásť do onkologického ochorenia. Endoskopická polypektómia ich však dokáže jednoducho odstrániť a tým znižuje výskyt rakoviny kolorekta u ľudí, ktorí nimi trpia,” doplnil MUDr. Šálek. Prednádorový stav pritom trvá pomerne dlho, preto dáva šancu na jeho včasné odhalenie. Stačí využiť preventívne prehliadky.


Mohlo by vás zaujímať: Nová liečba rakoviny hrubého čreva a konečníka na Slovensku


Nebezpečenstvo metastáz

Nádorové bunky sa môžu z nádoru uvoľniť a dostať sa do krvného obehu či lymfatického systému. Tak sa nádor rozšíri aj do vzdialených častí tela a vytvára druhotné nádorové ložiská – metastázy. Rakovina hrubého čreva a konečníka metastázuje najčastejšie do lymfatických uzlín, pečene, pľúc, podbrušnice, kostí a vaječníkov. Vzniku kolorektálneho karcinómu možno predísť tým, že identifikujeme a odstránime polypy a zabránime ich premene na rakovinu,” vysvetlil MUDr. Šálek. Čím skôr sa teda k lekárovi vyberiete, tým vyššia je šanca, že dokáže vzniku rakoviny zabrániť.

Kedy mate nárok na preventívne vyšetrenie zadarmo?

Na preventívne vyšetrenie majú nárok ľudia po 50. roku, poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne už od 40 roku. Ľudia mladší ako 50 rokov, ktorí majú familiárne riziko KRCa, majú nové možnosti prevencie plne hradenej zo zdravotného poistenia. Odborníci upozorňujú, že pri zvýšenom riziku treba začať s prevenciou skôr. Aj vtedy vyšetrenia hradia poisťovne. O ktoré vyšetrenia ide?

  • Testy na okultné (skryté) krvácanie do stolice pravidelne od 50 rokov – každý človek starší ako 50 rokov má raz za dva roky tento test hradený poisťovňou, poskytne mu ho praktický lekár.
  • Preventívna kolonoskopia raz za 10 rokov vo veku nad 50 rokov – nahrádza pravidelné testovanie na skryté krvácanie u ľudí, ktorí nemajú žiadne príznaky a záleží im na ich zdraví. Netreba udávať žiadne ťažkosti, poisťovňa ju hradí každému občanovi od 50 rokov.
  • Preventívne vyšetrenia u gastroenterológa u mladých ľudí, ktorí majú preukázané riziko rodinne podmieneného KRCa – lekár môže odporučiť testy a vyšetrenia už v mladšom veku, v niektorých prípadoch by sa s prevenciou malo začať už od 25. roku života. Týmto rizikovým pacientom hradí všetky odporúčané vyšetrenia poisťovňa bez ohľadu na vek.
  • Ženy, ktoré mali/majú rakovinu prsníka, vaječníka alebo maternice – preventívne vyšetrenia na okultné krvácanie by mali podstúpiť raz ročne bez ohľadu na vek (pokiaľ nemajú tráviace ťažkosti).

Mohlo by vás zaujímať: Zápal slepého čreva vás môže pripraviť o život: Viete rozpoznať varovné signály?


V súčasnosti sa používajú v súvislosti s týmto typom rakoviny tieto diagnostické metódy:

  • Test na okultné krvácanie v stolici – získate u praktického lekára a robíte si ho sami v domácom prostredí
  • Vyšetrenie konečníka prstom – robí ho lekár. Počas vyšetrenia môže objaviť hemoroidy, nádory, zápal či krvácanie
  • Kolonoskopia – invazívne vyšetrenie pomocou kolonoskopu, ale stojí za to ju absolvovať
  • Röntgen pomocou kontrastnej látky s obsahom bárya
  • Magnetická rezonancia – robí sa vtedy, keď sa diagnóza potvrdila iným vyšetrením
  • Počítačová tomografia

Liečba

Spôsob liečby závisí od umiestnenia nádoru, jeho veľkosti, prítomnosti metastáz, celkového stavu pacienta, veku a ďalších faktorov. Pacient musí byť s priebehom liečby a jej prípadnými vedľajšími účinkami oboznámený. Pacient môže absolvovať sólo liečbu alebo kombináciu viacerých metód – konkrétne chirurgickú, chemoterapiu, rádioterapiu a cielenú terapiu s monoklonálnymi protilátkami.


Máte vy alebo vaši známi nejaké skúsenosti s rakovinou hrubého čreva? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: flickr.com/Adams999, flickr.com/Adams999, Viola
Odporúčame