Strašiak menom salmonelóza: Predísť jej môžeme hygienou a tepelnou prípravou

Vajcia

Salmonelóza sa najčastejšie prenáša nedostatočne tepelne upraveným kontaminovaným mäsom a slepačími vajcami (Zdroj: pixabay.com)

Salmonelóza je črevná infekcia, ktorá môže byť mimoriadne vážna. Navyše, najviac nás môže trápiť v lete, keď sa potraviny rýchlejšie kazia. Pri dostatočnej opatrnosti by sa však človek mal tejto infekcii vyhnúť.

Najviac ohrození sú seniori

Na Slovensku počas mesiacov apríl a máj ochorelo viac ako 270 ľudí. Podľa Ivety Truskovej, vedúcej sekcie ochrany a podpory zdravia v oblasti životného a pracovného prostredia Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, sú najviac ohrozené deti, starí ľudia a ľudia s oslabenou imunitou.

Pri nákaze baktériou salmonelly pacient zvracia, je mu nevoľno, má horúčky, kŕčovité bolesti brucha či prudké vodnaté stolice zelenkastej farby. Jej prejavy sa ukážu šesť až 72 hodín od konzumácie kontaminovaných potravín. Priebeh ochorenia pri veľkej strate tekutín môže byť hlavne u detí a starších ľudí veľmi vážny.


Mohlo by vás zaujímať: Riziko menom salmonelóza: Ako sa vyhnúť sa tejto hrozbe?


Pozor na vajcia a mäso

Salmonelóza sa prenáša nielen nedostatočne tepelne upraveným kontaminovaným mäsom, slepačími vajcami a pokrmami, do ktorých sa pri domácej príprave pridávajú surové vajcia, ale aj nedostatočne umytou zeleninou a ovocím. „Baktériu salmonelly môže zničiť teplota 75 stupňov počas desiatich minút,“ povedala Milada Syčová, vedúca oddelenia Národného referenčného centra a laboratória pre materiály prichádzajúce do kontaktu s potravinami, Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Poprade.

Najvhodnejšia teplota pre množenie patogénnych mikroorganizmov, ktoré sú schopné vyvolať ochorenie, je 37 stupňov Celzia. Rozhodujúcim ukazovateľom bezpečnosti potravín je teplota ich skladovania.

Pozor aj pri trvanlivých potravinách

„Najmä ak hovoríme o rýchlo sa kaziacich potravinách. Pre to, aby sa zabránilo rozmnoženiu mikroorganizmov na úroveň, ktorá by mala za následok vznik ochorenia po skonzumovaní potraviny, alebo aby sa potraviny predčasne nepokazili, je dôležité, aby ste ich, aj keď sú trvanlivé, nevystavovali slnku, vysokým teplotám a skonzumovali čo najskôr. V trvanlivých mäsových výrobkoch, ako sú salámy či klobásky, sa vplyvom tepla topia a vytekajú tuky. Ak sa prehrejú mäsové konzervy, môže sa narušiť kvalita a konzistencia vnútorného obsahu,“ vysvetlila Syčová. Na cestách, výletoch v prírode aj pri kúpaní radí nezabúdať ani na prípadnú možnú kontamináciu potravín hmyzom alebo hlodavcami.


Mohlo by vás zaujímať: Ubráňte sa salmonelóze: Stačí dodržať niekoľko základných pravidiel


Ako sa brániť?

Výskyt salmonelózy prináša najmä horúce počasie. Odborníčka odporúča dávať v horúčavách pozor aj na ovocie a zeleninu. „Napríklad druhy s vysokým obsahom vody sa pri prehriatí môžu rýchlejšie skaziť, zmäknúť a skysnúť,“ dodala.

Človek môže predísť riziku nakazenia, keď nebude konzumovať potraviny neznámeho pôvodu, nedostatočne umytú zeleninu a ovocie, nedostatočne tepelne spracované jedlá alebo potraviny po dátume spotreby.

Pri spracúvaní potravín je dôležité dodržiavanie čistoty a dôkladné umývanie rúk. Baktéria salmonelly sa môže presúvať zo surového jedla, ktoré príde do kontaktu s uvareným. Jedlo a kaziace sa potraviny by mali byť v lete prenášané len v taškách s chladiacimi vložkami.


Aké skúsenosti so salmonelózou máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Milan, TASR, SITA
Odporúčame